"Trybunał orzekł konieczność zmiany przepisów tej ustawy wobec naruszenia konstytucyjnego prawa własności posiadaczy gruntów objętych obwodami łowieckimi, stwierdzając jednocześnie , iż dotychczasowe regulacje utraca moc po upływie 18 miesiący od ogłoszenia tego wyroku w Dzienniku Ustaw", przypomina w liście do prezydenta prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.
Dalej Szmulewicz relacjonuje: Prace nad projektami ustaw nowelizujących Prawo łowieckie przygotowanymi przez grupę posłów i Ministerstwo Środowiska były rpowadzone w poprzedniej kadencji Sejmu RP od początku 2015 roku, jednak zostały zdominowane przez lobby myśliwych z Polskiego Związku Łowieckiego", wskazuje prezes krajowej rady.
Nadmienia także, że organizacja, którą kieruje, zgłaszała uwagi do projektów, nad którymi pracowano. Jedną z nich i wskazaną w korespondencji jako najważniejszą - było "poszanowanie prawa własności rolników oraz wprowadzenie szacowania szkód łowieckich przez ekspertów, a nie jak obecnie przez samych zainteresowanych" - myśliwych, pisze prezez KRIR.
"Niestety nasze uwagi zostały pominięte (nie byliśmy również zapraszani na Sejmową Komisję Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa), a przygotowany przez Sejmową Komisję projekt nie spełniał - naszym zdaniem, zaleceń Trybunału.
Zwracamy sie do Pana Prezydenta o poparcie samorządu rolniczego w sprawie pilnego przygotowania nowelizacji ustawy Prawo łowieckie, gwarantujacej wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego".
Żródła: KRIR, GUS