
Na czym polega nauka zawodu?
Przygotowanie zawodowe pracownika młodocianego może odbywać się w formie: nauki zawodu, przyuczenia do wykonywania określonej pracy lub rzemieślniczego przygotowania zawodowego. Przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu przeznaczone jest dla młodych osób, które chcą podjąć pracę w charakterze wykwalifikowanego pracownika lub czeladnika. Obejmuje ono praktyczną naukę zawodu u pracodawcy oraz naukę teorii w szkole lub poza szkołą, np. na kursie. Pracownik młodociany, który pobiera naukę, podpisuje z pracodawcą umowę o pracę.
Pracodawcy, którzy zatrudnią pracownika młodocianego w celu nauki zawodu, mogą starać się o zwrot kosztów jego wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne. Wnioski o refundację można składać między 1 stycznia a 15 listopada.

Nowe terminy z zakresu klasyfikacji zawodów
W związku ze zmianą ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw, w Rozporządzeniu w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania zastosowano nową terminologię zgodną z treścią ustawy.
„Klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego” zastąpiono „klasyfikacją zawodów szkolnictwa branżowego”, zamiast określenia „ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego” wprowadzono „centrum kształcenia zawodowego”, a „egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie” będzie teraz nazywany„egzaminem zawodowym”.
Miały być setki tysięcy mieszkań z dotacją rządową do najmu. By ułatwić ich budowę uchwalono specjalną ustawę. I co? Mieszkanie plus jest niewypałem. Co będzie dalej, po prostu kliknij w tekst w poznasz szczegóły analizy ekspertów.
Początek obowiązywania przepisów: 1 września 2019
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 maja 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1099)

Dokształcanie pracowników młodocianych
Pracownik młodociany w trakcie nauki zawodu jest kierowany przez pracodawcę na dokształcanie zawodowe. Dzięki zmianom pracodawca będzie mógł wysłać go na naukę do szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe realizowane w formie turnusu dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników.
1 września zmieni się także rodzaj egzaminów zawodowych i eksternistycznych zawodowych, które zdają młodociani pracownicy. Dotyczy to osób zatrudnionych u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem, a dokształcających się w branżowej szkole I stopnia, u pracodawcy, na turnusie dokształcania teoretycznego organizowanym przez centrum kształcenia zawodowego lub w szkole prowadzącej kształcenie zawodowe. Zmianie ulegną także przepisy prawa oświatowego regulujące te egzaminy.
Początek obowiązywania przepisów: 1 września 2019
Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. z 2018 r. poz. 2010)

Centra kształcenia zawodowego
1 września 2019 r. powstaną centra kształcenia zawodowego. Zostaną w nie również przekształcone placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego (te, które zostały wskazane w ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw).
Początek obowiązywania przepisów: 1 września 2019
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 maja 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1099)