654 kandydatów do Sejmu i 25 do Senatu. Wyborcy wskażą swoich kandydatów przy urnach 25 października. Jednak już teraz mogą wskazywać swojego faworyta w wyborach. Kto cieszy się największą popularnością przyszłych wyborców?
Prawybory do Sejmu: faworyci daleko
W Krakowie i powiatach krakowskim, olkuskim i miechowskim, które wchodzą w skład okręgu 13. zdecydowanie prowadzą Ryszard Śmiałek oraz Jerzy Meysztowicz. Trzecią pozycję zajmuje obecnie Konrad Berkowicz. Z obecnych parlamentarzystów najwyżej jest Jagna Marczułajtis-Walczak, która jest 6. Faworyci są jednak daleko. Marta Patena, Janusz Sepioł, Jarosław Gowin czy Ryszard Terlecki są dopiero w trzeciej dziesiątce
W okręgu 12. (powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki) prowadzi natomiast Edyta Luks, która wyprzedza Marka Nazarowskiego. Dopiero na czwartym miejscu jest dopiero marszałek Małopolski Marek Sowa. Zaledwie na 15. lokacie w naszych prawyborach znajduje się wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło.
W okręgu 14., który obejmuje Nowy Sącz oraz powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski i tatrzański, zdecydowanie na prowadzeniu jest Wojciech Cieślak. Na podium znajduje się także Andrzej Gut-Mostowy a także Andrzej Skupień.
Ostatnim, piętnastym okręgiem w Małopolsce jest Tarnów z powiatami: bocheńskim, brzeskim, dąbrowskim, proszowickim, tarnowskim i wielickim. Na szczycie naszej listy znajduje się obecnie Robert Wardzała, który wyprzedza Marka Ciesielczyka.
W Tarnowie minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL, który jeszcze w piątek miał najwięcej głosów, wczoraj wypadł już poza podium. Teraz w jego okręgu wyborczym prowadzi Robert Wardzała z Platformy Obywatelskiej, który ma 1492 głosy. Daleko za nim są: Marek Ciesielczyk (949 głosów) oraz Monika Kusek (731 głosów) - oboje z komitetu „Kukiz’15”.
Kandydatowi PO udało się zebrać znaczną liczbę głosów zaledwie w ciągu kilku dni. Jeszcze przed weekendem znajdował się poza pierwszą trójką.
- Bardzo się cieszę z wyniku i odbieram go jako docenienie mojej pracy przez ostatnie cztery lata - mówi poseł Robert Wardzała. - Jeśli wyborcy dadzą mi szansę w kolejnej kadencji, to będę miał motywację do jeszcze bardziej wytężonej pracy - zapewnia.
Prawybory do Senatu: zacięta walka w Krakowie
W wyścigu o urząd senatora w Małopolsce mamy osiem okręgów, z czego dwa (32. i 33.) przypadają na Kraków.
W 32. (Kraków: dzielnice Grzegórzki, Prądnik Czerwony, Prądnik Biały, Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Nowa Huta) zdecydowanie prowadzi Jerzy Fedorowicz, który zdystansował konkurencję.
W okręgu 33., na którego głosować mogą krakowianie w dzielnicach: Grzegórzki, Prądnik Czerwony, Prądnik Biały, Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Nowa Huta walka jest zdecydowanie bardziej zacięta. Pierwsze miejsce zajmuje Bogdan Klich, który o włos wyprzedza Renatę Godyń-Swędzioł. Łukasz Gibała jest na trzeciej pozycji.
W pozostałych okręgach obecnie na prowadzeniu w naszych prawyborach znajdują się:
- Okręg nr 30 Powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki - Stanisław Bisztyga
- Okręg nr 31 Powiaty krakowski, miechowski i olkuski - Włodzimierz Okrajek
- Okręg nr 34 Powiaty bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki - Grzegorz Przybyło
- Okręg nr 35 Tarnów oraz powiaty dąbrowski i tarnowski - Kazimierz Wiatr
- Okręg nr 36 Powiaty limanowski, nowotarski i tatrzański - Bogusław Waksmundzki
- Okręg nr 37 Nowy Sącz oraz powiaty gorlicki i nowosądecki - Stanisław Kogut
Prawybory wciąż trwają. Wybierz swojego faworyta
Głosowanie w naszych prawyborach trwa od 18 września od godz. 9 do 12 października do godziny 9.59.59.
Głosować można na 3 sposoby: Za pośrednictwem SMS-ów wysyłanych na numer 72355 z wpisanym w treści numerem kandydata. Każdy może wysłać nieograniczoną liczbę głosów SMS. Jeden to 10 punktów dla kandydata. Koszt wysłania SMS-a to 2,46 zł z VAT. Za pośrednictwem strony www.gazetakrakowska.pl poprzez kliknięcie w odpowiednim miejscu. Dziennie można oddać tak maks. 5 głosów. Jeden głos to jeden punkt dla kandydata.
Poprzez Facebooka. Dziennie można oddać jeden głos. Jeden głos to dwa punkty dla kandydata. Zwyciężą ci kandydaci, którzy uzyskają największą liczbę punktów.
Wyniki podamy 14 października. Laureaci trzech pierwszych miejsc w każdym z czterech okręgów sejmowych i zwycięzcy w każdym z okręgów senackich zostaną zaprezentowani w „Gazecie Krakowskiej” i w naszym serwisie internetowym 14 października. Ze zwycięzcami prawyborów w poszczególnych okręgach sejmowych i senackich przeprowadzimy rozmowy, które opublikujemy również 14 października.
PRAWYBORY W WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM - GŁOSUJ!
SENAT:
- Okręg nr 30 Powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki
- Okręg nr 31 Powiaty krakowski, miechowski i olkuski
- Okręg nr 32 Kraków: dzielnice Grzegórzki, Prądnik Czerwony, Prądnik Biały, Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Nowa Huta
- Okręg nr 33 Kraków: dzielnice Stare Miasto, Krowodrza, Bronowice, Zwierzyniec, Dębniki, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim i Podgórze
- Okręg nr 34 Powiaty bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki
- Okręg nr 35 Tarnów oraz powiaty dąbrowski i tarnowski
- Okręg nr 36 Powiaty limanowski, nowotarski i tatrzański
- Okręg nr 37 Nowy Sącz oraz powiaty gorlicki i nowosądecki
SEJM:
- Okręg nr 12 Powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki
- Okręg nr 13 Kraków oraz powiaty: krakowski, miechowski i olkuski
- Okręg nr 14 Nowy Sącz oraz powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski i tatrzański
- Okręg nr 15 Tarnów oraz powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski i wielicki