W pokojach dziecięcych coraz częściej pojawiają się tech-zabawki. Połączeni z internetem mali towarzysze najmłodszych, przy pomocy zainstalowanych kamer i mikrofonów, mogą nagrywać głos domowników, filmować wnętrza mieszkań oraz gromadzić informacje o dzieciach i przekazywać te dane z powrotem do serwerów producentów. Brzmi przerażająco? Słusznie.
Na szczęście, rosnąca świadomość opiekunów w kwestii zagrożeń czyhających na dzieci i resztę domowników, oraz coraz większa kontrola niezależnych instytucji, dają nadzieję na poprawę bezpieczeństwa beztroskiej zabawy najmłodszych.
Smart gadżety
Niewątpliwym bestselerem w kategorii prezentów technologicznych w ostatnich latach są smartwatche. Opcja pozwalająca na wymianę danych z innymi urządzeniami, np. ze smartfonem czy laptopem, może jednak nieść za sobą poważne ryzyko przejęcia danych. Badanie podatności smartwatchy na ataki hakerów przeprowadzone przez firmę HPiii wykazało, że wiele z nich stanowi łatwe cele dla przestępców. Chociaż wszystkie tego typu urządzenia mają zaimplementowane szyfrowanie komunikacji, to większość z nich korzysta z nieszyfrowanego łącza podczas ściągania plików z aktualizacją oprogramowania.
Przeczytaj także:
Smartfony, które zostają podpięte do inteligentnych zegarków, stanowią prawdziwą skarbnicę wrażliwych informacji, takich jak e-mail, dane osobowe, zdjęcia, waga, zapisy pracy serca, ciśnienia krwi czy lokalizacja. Komunikowanie się tych gadżetów stwarza pełne spektrum możliwości dla cyberprzestępsców. Smartwatche należą też do grupy urządzeń narażonych na zainfekowanie wirusami i malware, dlatego, aby korzystanie z nich było w pełni bezpieczne, użytkownicy powinni być świadomi wszelkich potencjalnych zagrożeń. Warto się zastanowić czy taki modny gadżet to na pewno dobry prezent, na przykład dla nastolatka.
Przebiegłe AGD
Korzystając z inteligentnych akcesoriów, dobrze także przemyśleć zarówno potencjalne ryzyko, jak i korzyści płynące z posiadania układu Wi-Fi wewnątrz nich. Nowoczesne rozwiązania smart home zdecydowanie usprawniają codzienne czynności i oszczędzają czas, mogą jednak generować potencjalne luki w systemie prywatnego bezpieczeństwa.
Nie tylko firmy czy instytucje borykają się z tematem cyberbezpieczeństwa. Ataki hakerów, kradzież danych i materiałów cyfrowych coraz częściej dotykają również zwykłego użytkownika w jego sferze prywatnej. Gdy pojawiają się wątpliwości czy konkretne urządzenie na pewno jest bezpieczne, warto skorzystać z konsultacji z doświadczonym w tej materii specjalistą.
Obejrzyj wideo:
60 Sekund Biznesu: Wina z Polski coraz częściej doceniane w Europie
