Piotr Ćwik przypomniał, że była koncepcja, która mówiła o tym, ze budujemy jeden duży centralny port lotniczy, a być może pojedyncze porty regionalne zostaną, a pozostałe będą likwidowane.
- Nie będzie likwidacji regionalnych lotnisk. Duży port centralny, który powstanie jako nasz bezpośredni kontakt z całym światem ma współpracować z portami regionalnymi, które będę uzupełnieniem tej oferty. Tutaj ważną rolę odgrywa lotnisko w Balicach, które jest drugie w Polsce jeśli chodzi o liczbę obsługiwanych pasażerów. To pokazuje, że jest potencjał, żeby utrzymać okno na świat z Małopolski - mówi Piotr Ćwik.
Prezes Kraków Airport zapowiedział, że wartość inwestycji realizowanych i zaplanowanych w tzw. planie generalnym lotniska na najbliższe lata to ok. 3 mld zł. Najważniejsze przedsięwzięcia to budowa nowego pasa startowego i rozbudowa terminala pasażerskiego wraz z wewnętrznym układem komunikacyjnym. Po realizacji tych zamierzeń krakowskie lotnisko powinno osiągnąć przepustowość na poziomie 16 mln pasażerów rocznie.
9 mln 404 tys. 611 pasażerów obsłużyło w 2023 roku lotnisko Kraków Airport. Jak podkreślił we wtorek prezes portu Radosław Włoszek, jest to historyczny wynik dla lotniska, które jako pierwszy port regionalny w kraju przekroczyło próg 9 mln osób w ciągu roku.
- Rok 2023 zakończyliśmy historycznym wynikiem: jako pierwszy port regionalny obsłużyliśmy ponad 9 milionów pasażerów w ciągu jednego roku. Rok 2024 rozpoczynamy z mocnym nastawieniem na dalszy rozwój krakowskiego lotniska - ocenił prezes podczas wtorkowej konferencji prasowej.
Lotnisko ma już 60 lat
Zapowiedział, że w tym roku, w którym przypada jubileusz 60-lecia funkcjonowania krakowskiego lotniska, przekroczy ono poziom 10 mln obsłużonych pasażerów.
- Chcemy obsłużyć 10 mln pasażerów, ale tak jak w zeszłym roku zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy w tak niestabilnych czasach, że musimy być przygotowani na pełen wachlarz zdarzeń i rozwiązań - zaznaczył Włoszek.
Lotnisko Kraków Airport – mówił prezes w podsumowaniu zeszłego roku – odnotowało sukcesywny wzrost ruchu pasażerskiego we współpracy z 25 liniami lotniczymi, tradycyjnymi i niskokosztowymi. Oferowały one 161 połączeń do 123 portów w 113 miastach i 35 państwach.
Z kolei Centralny Port Komunikacyjny to projekt infrastrukturalny obejmujący budowę nowego, dużego lotniska w centralnej Polsce oraz sieci szybkich kolei, które mają połączyć różne regiony kraju z CPK i między sobą. Celem jest stworzenie nowoczesnego hubu komunikacyjnego, który umożliwi szybkie i efektywne połączenia międzynarodowe oraz krajowe.
Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek zapowiedział, że audyt dot. budowy portu lotniczego i kolei dużych prędkości ma być gotowy w połowie 2024 r.
Kraków. Najdroższe i najtańsze mieszkania. Ranking dzielnic ...
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów