https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Trzmiel jechał z rowerzystami po Nowej Hucie [WIDEO]

Marcin Karkosza
Tadeusz Trzmiel, wiceprezydent Krakowa ds. inwestycji miejskich, przejechał po drogach rowerowych Nowej Huty. Przejazd zainaugurował Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który potrwa do 22 września. W tym roku obchody imprezy odbędą się pod hasłem „Nasze ulice, nasz wybór”.

Rowerzyści wraz z prezydentem i urzędnikami miejskimi przejechali nową ścieżką rowerową w ciągu ul. Andersa.

– Warto promować zrównoważony transport oraz zwiększać świadomość mieszkańców w zakresie ograniczenia korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych dla środowiska form transportu - mówił Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa.

Przypomniał, że widoczna w Europie presja na „odzyskanie” dla mieszkańców przestrzeni miejskiej obecna jest też w naszym mieście. - Kraków od lat prowadzi działania na rzecz uspokojenia ruchu samochodowego w śródmieściu, staramy się oddawać pieszym coraz więcej przestrzeni zajmowanej kiedyś przez auta – podkreślał Tadeusz Trzmiel.

Warto tu przypomnieć choćby takie przykłady jak przekształcenie w miejską przestrzeń - niedostępną dla ruchu - Małego Rynku i placu Szczepańskiego, czy ulicy Grodzkiej i fragmentu ul. Krupniczej.

Kraków już po raz piętnasty weźmie udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu i trzynasty raz z rzędu uczestniczy w Europejskim Dniu bez Samochodu.

Wydarzenia i imprezy:

  • 17 września chętni będą mogli zrobić kartę rowerową. Tego dnia odbędą się też warsztaty z obsługi miejskich rowerów.
  • 18 września Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 Krzesławice organizuje rajd rowerowy, a koło Kraków Areny odbędzie się prezentacja ekologicznych pojazdów w ramach konferencji „Ekologiczny Transport Przyszłości”.
  • Tego dnia zaplanowane jest też m.in. seminarium otwierające projekt pn.: Zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie.
  • Z kolei na 19 września zaplanowano akcję Parking Day, która ma pokazać, że miejsce postojowe, gdy usunie się z niego pojazd, może być doskonałą przestrzenią na aktywność społeczną.
  • Tego dnia kierowcy będą też mogli skontrolować emisję spalin w swoich pojazdach, a na Miasteczku Studenckim AGH zorganizowany będzie Festiwal rowerowy - wstęp wolny.
  • 20 września o 19.00 w klubie „Pauza In Garden” w MOS przy ul. Rajskiej 12 odbędzie się IX Międzynarodowy Festiwal Filmów Rowerowych – wstęp wolny.
  • Na ten dzień zaplanowano również akcje „Rowerem na zakupy” i „Rowerem na targ”.
  • Przedostatni dzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu to okazja do zwiedzania Muzeum Inżynierii Miejskiej. Wstęp wolny. Można będzie tam dojechać zabytkowym tramwajem linii „0”.
  • Z kolei 22 września w Europejski Dzień bez Samochodu każdy będzie mógł bezpłatnie poruszać się komunikacją miejską. Wystarczy okazać dowód rejestracyjny. Z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dokument wraz z osobami towarzyszącymi – w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie.

Warto wiedzieć, że w tym roku przez cały czas trwania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu prowadzone będą: kampania „Kraków Mobilny”, akcja „Bezpieczna droga do szkoły”, a także miejska kampania „Tak dla czystego powietrza”. - Będziemy w niej zachęcać do wymiany pieców węglowych i informować mieszkańców, co powoduje największe zanieczyszczenie i jak postępować, by zmniejszać emisję szkodliwych substancji – mówiła Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.

Organizatorem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest Gmina Miejska Kraków. Partnerami są m.in. Komenda Miejska Policji Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice”, Politechnika Krakowska, Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów, Inspekcja Transportu Drogowego w Krakowie, Fundacja Miasta dla Ludzi oraz sklep mobilny - Dr Albin.

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

.
Na kierowców organizuje się łapanki, to dlaczego nie na rowerzystów? Może jakiś prawny zapis, że nie wolno?
m
mBP
Bardzo fajnie,

a teraz zapraszamy Pana Prezydenta Trzmiela także na północ Krakowa, zaczynając już od Nowego Kleparza i Prądnickiej.
Przejazd do "tymczasowej północnej obwodnicy" czyli ul. Opolskiej, a nawet za nią.

Cieszę się na kolejne ścieżki, a na przejazd zapraszam nie złośliwie, tylko wiedziony pragnieniem zmian w jednym z bardziej zapomnianych komunikacyjnie (tramwaj, drogi dla rowerów) obszarze miasta.
Może kontrast jaki Pan Prezydent by zaobserwował miałby pozytywne przeniesienie na inwestycje w tym biednym zapuszczonym obszarze, który nie ma nawet swojej prawdziwej obwodnicy.

Pozdrawiam i liczę na inwestycje w celu "wyrównania standardów"
K
Kuba
Irytujące jest bezmyślne propagowanie jazdy na rowerze. Lepiej zorganizujcie zajęcia z kodeksu drogowego, dla małolatów robiących co im się nie podoba na drogach.
k
kross
Ale picujecie prawdziwych rowerzystów. Ten leśny dziadek podtrzymywany jest w pionie przez strażniczki miejskie
G
Gość
Dzisiaj w godzinach porannych, dla zrównoważenia zapału rowerowego, policja zorganizowała łapankę na ul. Floriańskiej. Rowerzyści jadący od strony rynku dostawali 50zł mandatu. Oczywiście, racja jest po stronie policji. Ale jaki w tym sens? Prewencja i zdrowy umysł? Żaden, świetnie wpisuje się w odchodzącą rządzącą ekipę...
...
Trzmiel zupełnie odleciał
Szkoda ze nie z majchrowskim do innego miasta
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska