Pod koniec 2021 roku Kraków ogłosił politykę muralową. Jej założenia realizuje Zespół ds. murali, opiniujący wnioski dotyczące inicjatyw modyfikacji murali już istniejących lub realizacji nowych propozycji na terenie miasta.
Do zadań Zespołu należy też monitorowanie kondycji krakowskich murali, gromadzenie i udostępnianie dokumentacji związanej z istniejącymi i powstającymi muralami, upowszechnianie efektów polityki muralowej i promocja dobrego standardu w dziedzinie zarządzania muralami w mieście.
"Ściany krakowskie" lekarstwem na nielegalne graffiti
Jak zapowiada magistrat, w mieście mają zostać wyznaczone specjalne miejsca, w których można będzie robić graffiti. "Ściany krakowskie" miałyby zostać oznaczone tabliczką, informująca o możliwości wykorzystania ich dla malunków. Takie rozwiązania stosuje wiele europejskich miast, ale popularne są i w Polsce. Legalne graffiti można zrobić m.in. w Warszawie, Wrocławiu czy Bydgoszczy. W Krakowie jest tylko jedno takie miejsce - przy ul. Głowackiego na murze należącym do WKS Wawel. Klub sportowy wyraził zgodę na takie wykorzystanie tego miejsca.

"Potrzeba wyznaczenia takich stref jest szczególnie wyraźna w świetle ostatnich dyskusji i kontrowersji związanych z nielegalnym graffiti szpecącym krakowskie zabytki, których usunięcie z obiektów objętych opieką konserwatorską jest procesem złożonym oraz kosztownym dla właścicieli" - informuje magistrat.
Polityka muralowa
Zespół składający się z artystów, krytyków sztuki, kuratorów wystaw, muzealników, badaczy sztuki ulicznej, przewodników miejskich oraz przedstawicieli jednostek miejskich, które w swoich zakresach stykają się z problematyką dotyczącą tworzenia murali działający przy Biurze Architekta Miasta, ma czuwać nad powstawaniem nowych malowideł w przestrzeni miasta.
Zespół ma m.in. opiniować projekty murali, pomaga dobierać odpowiednie lokalizacje, w oparciu o związek tematyki muralu z miejscem i jego historią, prowadzi bazę murali, wspiera miasto merytorycznie w kwestiach konserwatorskich, technicznych, administracyjnych, czy promuje dobre standardy w powstawaniu murali.
"Pracując nad innowacyjnymi rozwiązaniami np. ukrywaniem logotypu, Zespół chce zapobiegać powstawaniu nielegalnych, kryptoreklamowych murali czy nadmiernej muralozie" - zapowiada magistrat. - "Ważnym jest, aby pojawiały prace uznanych twórców, prace, powstałe w wyniku konkursów czy festiwali, ale chodzi również o to, by wspierać artystów mniej znanych, pomagać im i doradzać, tak by ich prace także miały szanse zaistnieć w przestrzeni miasta".
Zespół ds. murali zajmie się także dokumentowaniem tej części historii Krakowa, zarówno istniejących murali, jak i tych, po których farba na ścianach nie została. Specjaliści od murali zapowiadają stworzenie bazy wiedzy o tych realizacjach w formie materiału zdjęciowego i źródłowego, która będzie ogólnodostępna.
Festiwal murali
Kraków jest uważany za jeden z ważniejszych ośrodków muralizmu w Polsce, dziś w mieście istnieje ok. 300 murali.
W najbliższych latach Zespół ds. Murali chciałby zorganizować w Krakowie festiwal, w ramach którego przynajmniej raz w roku powstawałaby jedna duża realizacja muralowa we współpracy ze znanymi artystami.
