FLESZ - Fala upałów przeplatana burzami

Prof. Marek Krawczyk jest od czasu studiów związany z Akademią Medyczną w Warszawie i całe swoje życie zawodowe związał z tą stołeczną uczelnią. W październiku 1998 roku został kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chorób Wątroby. Już wcześniej, w roku 1994 roku zaangażował się w prace związane z programem przeszczepiania wątroby w Klinice, które kontynuował przez cały czas pracy zawodowej. W 1999 roku rozpoczął współpracę dotyczącą przeszczepiania wątroby od dawcy żywego z Centrum Zdrowia Dziecka, która zaowocowała wykonaniem pierwszego w Polsce udanego przeszczepienia fragmentu wątroby od dawcy żywego. W 1996 r. został prodziekanem Wydziału Lekarskiego, w 2002 roku dziekanem I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, a w latach 2008-2012 pełnił funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jak przypomniał w wygłoszonej laudacji prof. Piotr Richter, będący rozpoznawalnym, zarówno w Polsce, jak i na świecie ambasadorem polskiej chirurgii i transplantologii prof. Marek Krawczyk jest autorem lub współautorem 529 prac oryginalnych, opublikowanych w recenzowanych czasopismach polskich i zagranicznych, redaktorem lub współredaktorem 70 książek oraz autorem lub współautorem 285 rozdziałów, również w języku angielskim.
W latach 90. XX w. prof. Krawczyk rozpoczął współpracę z Katedrą Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej UJ, gdzie pod kierunkiem ówczesnego kierownika katedry prof. Tadeusza Popieli rozpoczął się w Polsce wieloośrodkowy program naukowo-badawczy dotyczący poprawy leczenia chorych na raka żołądka. Wspólna praca naukowa obu uczonych przyczyniła się do powstania 10 publikacji związanych z realizacją programu. Prace te ukazały się miedzy innymi w wielu renomowanych czasopismach zagranicznych, a także polskich.
Dziękując za nadanie tytułu doktora honoris causa, który traktowany jest jako najbardziej prestiżowa forma uznania w świecie akademickim, prof. Marek Krawczyk przypomniał swoją drogę naukową.
- Nie wiedziałem przed laty, że zostanę chirurgiem, ale teraz wiem, że była to moja najlepsza życiowa decyzja - mówił nowy doktor honoris causa UJ.
Prof. Marek Krawczyk podkreślał wyjątkowość dziedziny chirurgii, która nacechowana jest sprzecznościami - wymaga błyskawicznego działania, a zarazem precyzji, odporności na stres i empatii. W swoim wystąpieniu szczególnie gorąco podziękował prof. Tadeuszowi Popieli za lata wspólnej pracy, która przyniosła medycynie znaczący postęp, a prowadzone badania osiągnęły rangę światową.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2020
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!