FLESZ - Polska odchodzi do węgla Jest porozumienie
Na wstępie, dr Kazimierz Koprowski – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie poinformował o najważniejszych osiągnięciach Funduszu związanych z działaniem programu Czyste Powietrze na przestrzeni ostatnich trzech lat. Pierwszym z nich jest zaproszenie do udziału w realizacji tego programu banków, których na ten moment jest już osiem, a ich głównym zadaniem jest udzielanie pożyczek beneficjentom. Jak mogliśmy się dowiedzieć takich wniosków o udzielenie pożyczek jest już ponad 108. Ponadto od samego początku działania Programu, do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie wpłynęło 39 tys. wniosków, z czego ponad 38 tys. wniosków dotacyjnych i ok. 105 wniosków pożyczkowych. Łącznie, w skali ogólnopolskiej, tych wniosków wpłynęło ponad 264 tys. na kwotę ponad 4,3 mld. zł (w tym wnioski pożyczkowe).
- Generalnie można powiedzieć, że w skali całej Polski zostały wypłacone ogromne środki, bowiem wypłacono ponad 2 mld. złotych. W samym Wojewódzkim Funduszu podpisano prawie 30 tys. umów o dotacje, natomiast jeśli chodzi o pożyczkę to podpisano ich ponad 400. Łącznie mamy prawie 600 mln złotych przyznanych środków na działania związane z przyznawaniem dotacji. Jeśli chodzi natomiast o wypłaty, które są realizowane dość systematycznie na dzień dzisiejszy mamy wypłaconych ponad 140 mln złotych naszym beneficjentom, którzy mieszkają na terenie Małopolski. Ta kwota obejmuje zarówno dotacje, jak i pożyczki - powiedział Prezes WFOŚiGW w Krakowie, dodając że w roku ubiegłym wypłacono środki w kwocie 53,7 mln złotych, a w roku bieżącym (do 15 listopada) w kwocie ponad 90 mln złotych.
Dłuższą chwilę swojego wystąpienia dr Koprowski poświęcił na kwestię wsparcia i ułatwień na jakie mogą liczyć beneficjenci Programu Czyste Powietrze. Jak mogliśmy usłyszeć, prócz standardowej pomocy z wypełnieniem wniosku czy realizacją zadania w postaci termomodernizacji budynków bądź wymiany źródła ciepła, wśród podjętych działań jest również współpraca z gminami.
- Na dzień dzisiejszy mamy podpisane 180 porozumień z Gminami, co w przypadku Małopolski gdzie mamy 182 gminy oznacza, że 99% z nich obsługuje program Czyste Powietrze. Jedynie 2 gminy nie podpisały z nami porozumienia, a tym samym nie uzyskają z tego tytułu stosownych korzyści - powiedział dr Kazimierz Koprowski. Jak udało nam się ustalić gminy, które nie podpisały porozumienia to Kłaj i Koniusza.
Kolejnymi z podjętych już przez WFOŚiGW w Krakowie działań, jest wdrożenie wniosków w formie elektronicznej co przyśpieszyło procedurę wypłat oraz uruchomienie kilku linii telefonicznych gdzie można się dowiedzieć jak działa Program czy porozmawiać bezpośrednio z pracownikami obsługującymi wnioski. Ponadto, jak zapowiedział Prezes Koprowski, celem wygodniejszej obsługi mieszkańców w planach jest również utworzenie drugiej siedziby Wojewódzkiego Funduszu, jednak na ten moment nie jest sprecyzowane gdzie miałaby się ona znaleźć.
- Nowy sklep w Chrzanowie. Wielkie centrum wyposażenia wnętrz już otwarte!
- Przepych i luksus! Najpiękniejsze i najdroższe mieszkania do kupienia w Krakowie
- Ponad pół tysiąca niechcianych aut na miejskim parkingu. Są perełki
- Gdzie w Krakowie można zrobić najtańsze zakupy? Od 258 do 380 zł za koszyk 50 towarów
- Wielkie otwarcie Ogrodu Świateł. Widowiskowe iluminacje przyciągnęły tłumy!
- Trzecia dawka szczepionki - objawy. Co się dzieje po trzeciej dawce? [LISTA]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?