https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Michał Iwanowski
To program obejmujący tzw. miękkie projekty, polegające na inwestycjach w wiedzę i podniesienie poziomu wykształcenia społeczeństwa, zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego. Dla małych i średnich firm to źródło funduszy np. na podniesienie kwalifikacji pracowników.

Źródłem finansowania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) jest Europejski Fundusz Społeczny. Jego naczelne hasło brzmi: człowiek jest wartością samą w sobie. To oznacza, że w projektach ubiegających się o pieniądze z tego funduszu, liczy się przede wszystkim inwestycja w człowieka, a nie w infrastrukturę.

Innymi słowy - jeśli przedsiębiorca chce rozbudować zakład, czy wyposażyć firmę w sprzęt czy maszyny - w tym funduszu nie ma czego szukać. Jeśli natomiast chce np. podnieść kwalifikacje swoich pracowników a nie stać go na to, to tutaj trafi pod właściwy adres.

Całość środków POKL na lata 2007 – 2013 w Polsce to 8,1 mld euro. W ramach POKL wsparciem są objęte następujące obszary: zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna, rozwój potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnienia związane z rozwojem zasobów ludzkich na terenach wiejskich, budową sprawnej i skutecznej administracji publicznej wszystkich szczebli oraz promocją zdrowia zasobów pracy.

Oto dwa priorytety zawarte w POKL, istotne dla małych i średnich przedsiębiorców: Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw W tym priorytecie zawarte jest działanie obejmujące rozwój kadr nowoczesnej gospodarki. To właśnie pod to działanie można "podczepić" projekty dotyczące szkoleń (ogólnych i specjalistycznych) i doradztwa dla przedsiębiorców (lub grup przedsiębiorców) przygotowane w oparciu o indywidualne strategie rozwoju firm. To tutaj kwalifikują się projekty na sfinansowanie np. studiów podyplomowych dla przedsiębiorców orach pracowników przedsiębiorstw. Warunek jest jeden: celem ma być podnoszenie kwalifikacji i dostosowanie ich do wymogów gospodarki opartej na wiedzy.

Szkolnictwo wyższe i nauka

W tym priorytecie znajdziemy działanie z zakresu wzrostu świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym. Celem jest podnoszenie kompetencji kadr zajmujących się badaniami i rozwojem. Poziom tych kompetencji - w wyniku realizacji projektu - powinien pozwolić na efektywną współpracę jednostek naukowych i przedsiębiorstw w zakresie wdrażania osiągnięć. Chodzi więc o to, by pracownicy firm potrafili współdziałać z naukowcami, a naukowcy z pracownikami firm. Po to, by osiągnięcia badawcze i naukowe były szybko i sprawnie adaptowane w firmach i znajdowały tam praktyczne zastosowania. W ramach tego priorytetu można też starać się o dotacje na przedsięwzięcia upowszechniające osiągnięcia nauki polskiej i światowej w procesie kształcenia na poziomie wyższym.

A także na projekty dotyczące podnoszenia świadomości pracowników w zakresie wagi i zasad badań naukowych i prac rozwojowych dla gospodarki, a także potrzeb sektora nauki i gospodarki w tym zakresie. Instytucjami pośredniczącymi w podziale i rozliczaniu środków z POKL są urzędy marszałkowskie poszczególnych województw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
generalny
Na dolegliwości mięśniowo - szkieletowe cierpi aż 9 milionów Polaków, spośród których za kilka lat około 40 proc. nie będzie zdolnych do pracy. Tylko w 2006-2007 roku 40 proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej wydano właśnie z powodu chorób mięśniowo – szkieletowych. Ból kręgosłupa , w szczególności odcinka lędźwiowego, uznano za schorzenie cywilizacyjne. Z tym powinniśmy coś zrobić w regionie dlatego odsyłam do strony Fundacji "Akademia Zdrowych Pleców" gości wiedzą co robią i jak temu można zapobiec byśmy się cieszyli życiem.

Wybrane dla Ciebie

Szokujące wyznanie żony piłkarza Cracovii. "Był nikim, znienawidzony przez kibiców"

Szokujące wyznanie żony piłkarza Cracovii. "Był nikim, znienawidzony przez kibiców"

Większe bezpieczeństwo cyfrowe klientów. TAURON wdraża blockchain

Większe bezpieczeństwo cyfrowe klientów. TAURON wdraża blockchain

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska