FLESZ - Oni stracą 500+ Koniec podwójnych świadczeń

Przetarg na wykonanie projektu miejskiego stadionu piłkarskiego na 8200 miejsc wraz z uzyskaniem wszystkich pozwoleń na jego realizację wygrała Pracownia Projektowa ATS 999 z Białej Podlaskiej. Złożyła najtańszą ofertę opiewającą 651 tys. zł.
Projekt miał być gotowy w połowie 2019 r., to jego oddanie przesunięto na koniec marca tego roku. Jak wyjaśniał Artur Bochenek, wiceprezydent Nowego Sącza, dokumentacja zawierała wiele błędów projektowych i wykonawca musiał je poprawić. Wydawało się, że w końcu będzie można ogłosić przetarg na budowę ale ziarnko niepewności zasiał Ludomir Handzel.
Prezydent Nowego Sącza w kwietniu poinformował, że odebrany został projekt stadionu, „który będzie jedynie bazą do tego, jak stadion ma wyglądać w przyszłości, ponieważ chcemy przeprowadzić przetarg na zasadzie zaprojektuj i wybuduj”.
Z wypowiedzi tej można było wywnioskować, że przygotowywany przez dwa lata projekt stadionu trafi „do kosza”. Taka informacja pojawiła się w przestrzeni publicznej. Tak też można było zrozumieć odpowiedź z Biura Prasowego Urzędu Miasta Nowego Sącza przesłaną do redakcji portalu Twojsacz.pl w sprawie realizacji projektu.
„Ze względu na zmianę ogólnej sytuacji gospodarczej, której to zmiany nie można było przewidzieć, Zamawiający jest zmuszony do wykonania znaczącej redukcji kosztów realizacji niniejszej inwestycji. Ponadto, posiadana przez Zamawiającego dokumentacja nie przewiduje etapowania jako, że zamawiana była w innych warunkach gospodarczo-ekonomicznych” - napisano w odpowiedzi na pytania portalu Twojsacz.pl. Dodano, że posiadana przez miasto dokumentacja może zostać wykorzystana przez wykonawcę inwestycji.
Te informacje potwierdza Artur Bochenek, wiceprezydent Nowego Sącza, który podkreśla, że miasto posiada komplet dokumentacji budowy stadionu przy ul. Kilińskiego wraz z pozwoleniami wodnoprawnymi i środowiskowymi.
- Cała ta dokumentacja będzie wykorzystana w przetargu przeprojektuj-wybuduj – podkreśla Artur Bochenek. - Przeprojektuj, bo chcemy inwestycję realizować etapami. Zamiast budować stadion na 8200 miejsc, chcemy w pierwszym etapie wybudować stadion na 4,5 tysiąca miejsc z przykrytymi trybunami, budynkiem administracyjnym, podgrzewaną murawą, który spełniał by minimalne wymagania do gry w Ekstraklasie.
Jak podkreśla wiceprezydent Bochenek do postępowania przetargowego przygotowany zostanie dodatkowy program funkcjonalno-użytkowy stadionu i koncepcja pierwszego etapu budowy, żeby można było wprowadzić zmiany w istniejącym już projekcie.
Według miejskich planów, które poznaliśmy w grudniu 2019 r., przy ul. Kilińskiego ma powstać nie tylko stadion piłkarski wraz z parkingiem ale także nowa siedziba dla Urzędu Miasta Nowego Sącza. Szacunkowy koszt to 80 mln zł. Pieniądze na realizację inwestycji mają pochodzić z kredytu.
- Rozmowy trwają. Złożony został biznesplan. Pojawił się nowy, komercyjny podmiot, który chciałby finansować przedsięwzięcie, oprócz tego, z którym już prowadzimy rozmowy. W niedługim czasie mamy otrzymać wiążącą obie strony umowę kredytową - zapewnia wiceprezydent Bochenek. -Chciałbym, żeby przetarg został ogłoszony w czerwcu i żeby w tym roku udało się wbić łopatę.
- Epidemia: Raport minuta po minucie. 23 242 nowe zakażenia. Zmarły 403 osoby
- Nowy Sącz na czarno-białych archiwalnych zdjęciach
- To znani sądeczanie z pierwszych stron gazet. Oni na co dzień goszczą w mediach
- Kiła, gruźlica, ospa… Na co chorowali mieszkańcy w 2019 roku
- Oto sądeczanie na fotografiach z dzieciństwa. Poznalibyście ich? [ZDJĘCIA]
- Zamawiaj do domu. Oto lista restauracji, które dowożą jedzenie w Nowym Sączu