Kilka miesięcy po zmianie kierownictwa proszowickiego szpitala, nadal charakterystycznym widokiem jest długa kolejka do okienek rejestracji. Przed południem normą jest sznurek kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu oczekujących osób. Na facebookowej stronie placówki, gdzie nowa dyrekcja zachęca pacjentów do dzielenia się uwagami na temat pracy szpitala, nie brakuje wpisów na ten temat. - Czy byłaby możliwość ustalania wizyt w poradniach na godziny? Pozwoliłoby to pacjentom uniknąć konieczności wizyty w rejestracji bardzo wcześnie rano oraz kilku godzin oczekiwania - pyta Aleksandra Maślanka.
Danuta Konarska używa bardziej dosadnych sformułowań: - Rejestracja pacjentów do specjalistów, w tym szpitalu tragedia, to nie XIX wiek istnieją już komputery - przekonuje kobieta.
Naczelny lekarz szpitala dr hab. Krzysztof Tomaszewski zapewnia, że stara się na bieżąco usprawniać pracę rejestracji. W przypadku kilku lekarzy są wydawane numerki z podaną przybliżoną godziną przyjęcia. Rejestratorki dostały też 15-minutową przerwę, aby w ciągu dnia mogły odpocząć. Co prawda tym czasie „ogonek” się wydłuża, ale... - Mimo wszystko usprawniło to pracę. Do tej pory wyglądało to tak, że panie przy odsuniętych zasłonach gdzieś w kącie jadły śniadanie, co generowało dodatkowe napięcia i pretensje - przekonuje.
Bardziej zdecydowaną poprawę ma jednak dać dopiero planowana przebudowa pomieszczeń rejestracji oraz wprowadzenie systemu elektronicznego. To zaś, według zapewnień prof. Tomaszewskiego, ma nastąpić jeszcze w tym roku. - Nie ma się co czarować. Dopóki nie będzie elektronicznej rejestracji, to tego procesu znacząco nie usprawnimy. Co najbardziej odciąga rejestratorki? To, że muszą zakładać papierowe karty. Często muszą je robić na nowo, bo istniejące są gdzieś w obiegu - mówi.
Wkrótce ma się zacząć przebudowa rejestracji i ciągu pomieszczeń za rejestracją. Rejestracja, podobnie jak gabinet kardiologa, na ten czas zostanie przeniesiona w inne miejsce na około czterech tygodni. Prawdopodobnie trzeba będzie do niej dojść wejściem od strony bloku operacyjnego. Po remoncie w rejestracji nadal będą trzy stanowiska, ale oddzielone od siebie. Nowy układ ma zapewnić większą dyskrecję (RODO!). Będzie zatem ładniej, choć raczej jeszcze nie szybciej.
Wprowadzenie rejestracji elektronicznej planowane jest natomiast na przełom października i listopada. Na początek obejmie jednak tylko rejestrację do poradni. - Wdrożenie pełnej informatyzacji i zsynchronizowanie z siecią małopolską tak dużej jednostki, wszystkich poradni i oddziałów musi zająć trochę czasu, nie da się zrobić tego w tydzień - argumentuje dyrekcja szpitala.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
<