Przebarwienia zębów - jak z nimi walczyć? Zabiegi, domowe sposoby

Materiał informacyjny GoWork.pl

Przebarwienia zębów to problem wielu osób - zwłaszcza miłośników kawy i herbaty. Na kolor szkliwa mają także wpływ uwarunkowania genetyczne, niektóre leki oraz nałogi. Sprawdź, jak skutecznie usunąć przebarwienia metodami profesjonalnymi i domowymi, aby móc cieszyć się pięknym oraz zdrowym uśmiechem.

Przebarwienia zębów - jakie czynniki je wywołują?

Nie ulega wątpliwości, że białe, zadbane zęby są wizytówką człowieka i znacząco wpływają na pewność siebie. Na kolor szkliwa ma wpływ wiele różnych czynników - przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Oprócz nich wymienia się również palenie papierosów, picie kawy, czarnej herbaty, wina i kolorowych napojów z dużą zawartością cukru czy przyjmowanie niektórych antybiotyków (np. z grupy tetracyklin). Ciemniejsza barwa szkliwa nie musi świadczyć o chorobie ani wymagać leczenia. Wielu osobom przeszkadza jednak ten problem natury estetycznej i poszukują one porad, jak usunąć przebarwienia z zębów. Pomocne mogą być zarówno profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych, jak i sposoby domowe.

Jak pozbyć się przebarwień zębów w gabinecie stomatologicznym?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na usunięcie delikatnych przebarwień jest zabieg skalingu połączony z piaskowaniem. To prosta procedura, która nie musi być wykonywana przez lekarza - uprawnienia do jej przeprowadzania ma także dyplomowana higienistka stomatologiczna. Szkoła w Krakowie dba o to, aby jej absolwentki posiadały wiedzę oraz umiejętności niezbędne do pracy w gabinecie dentystycznym. Znalezienie doświadczonej higienistki z odpowiednimi kwalifikacjami nie powinno być zatem problemem w stolicy województwa dolnośląskiego.

Skaling to zabieg polegający na usunięciu złogów zębowych, nazywanych potocznie kamieniem. Wykonuje się go przy pomocy skalera ultradźwiękowego, czyli urządzenia, które powoduje rozbicie kamienia pod wpływem ultradźwięków i wody. Skaling może zostać dopełniony piaskowaniem, które doskonale oczyszcza powierzchnię szkliwa z osadów nazębnych oraz lekkich przebarwień. Za oba zabiegi, które niekiedy uzupełnia się także fluoryzacją, należy zapłacić od 150 do 200 złotych.

Kiedy zdecydować się na wybielanie?

Skaling oraz piaskowanie mogą okazać się nieskuteczne, jeśli przebarwienia zębów są bardzo mocne. W takim wypadku zaleca się wykonanie wybielania, które przeprowadza stomatolog. Jego skuteczność jest niezwykle wysoka, ponieważ pozwala na rozjaśnienie szkliwa nawet o 8 odcieni, a efekt utrzymuje się nawet kilka lat. Niestety, metoda ta jest również najbardziej kosztowna. Za profesjonalne wybielanie należy zapłacić od 500 do 2 tys. złotych.

Domowe sposoby na przebarwienia zębów - czy warto je stosować?

Wybielanie zębów w warunkach domowych jest możliwe, ale jego efekty będą utrzymywały się krócej, niż ma to miejsce w przypadku profesjonalnego zabiegu w gabinecie dentystycznym. Do wybielania domowego niezbędny jest specjalny zestaw, w którego skład wchodzi urządzenie działające podobnie do lampy LED, silikonowe nakładki oraz żel wybielający. Taki zabieg trwa najczęściej 10-15 minut i należy go powtarzać przez około 2 tygodnie. Zestaw do wybielania zębów kosztuje od 60 do 200 złotych.

Węgiel aktywny na przebarwienia zębów - czy faktycznie jest skuteczny?

Wybielanie zębów za pomocą węgla aktywnego jest kontrowersyjne. Chociaż wiele osób uważa, że ta naturalna substancja doskonale poprawiła wygląd ich zębów, stomatolodzy przestrzegają przed używaniem węgla kamiennego jako naturalnego środka do usuwania przebarwień. Wszystko przez to, że jego drobinki mogą prowadzić do mechanicznego uszkodzenia szkliwa i w efekcie przynieść więcej szkody niż pożytku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska