Wycinka drzew na Grzegórzkach
"PKP zobligowało Akademię do natychmiastowego usunięcia drzew. Topola zwaliła się na trakcje kolejową a z pozostałych drzew wzdłuż torów opadają cały czas gałęzie. W związku z pismem od PKP, Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska UM wyraził zgodę na rozpoczęcie prac usunięcia 30 topoli" - informuje Iwona Stankiewicz, rzeczniczka prasowa Akademii Muzycznej w Krakowie.
Nie jest to zatem przygotowanie do inwestycji, ale wycinka awaryjna. Drzew żal, ale bezpieczeństwo najważniejsze. Na tym terenie ma powstać też nowa siedziba Akademii Muzycznej w Krakowie.
- Przypominam, że zgodnie z założeniami koncepcji architektoniczno-urbanistycznej nowa siedziba Akademii ma harmonijnie wpisać się w otaczającą Grzegórzki zieleń. Realizując kolejne etapy przygotowania inwestycji korzystaliśmy z wiedzy profesjonalistów, aby w możliwie jak największym stopniu uwzględnić uwarunkowania przyrodniczo-krajobrazowe - przekazuje Iwona Stankiewicz. - Wykonaliśmy obszerną inwentaryzację drzewostanu, obejmującą zarówno teren inwestycji jak i tereny przyległe. Zleciliśmy opracowanie „Opinii dendrologicznej z projektem przesadzenia drzew i waloryzacją drzewostanu”, którą przygotował dr inż. arch. kraj. Wojciecha Bobka, specjalista dendrolog, ze szczegółowym planem nasadzeń zastępczych oraz przesadzenia dwóch klonów pospolitych. Podczas oględzin zorganizowanych przez Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa wraz z udziałem przedstawicieli inwestora, Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody oraz Rady Dzielnicy II, wypracowaliśmy plan mający na celu zrealizowanie inwestycji w poszanowaniu wartości przyrodniczych oraz funkcji, jakie w ekosystemie pełnią drzewa i krzewy. Planowana wycinka 173 drzew będzie obligatoryjnie zrównoważona nasadzeniami 121 nowych drzew należących do kilkunastu gatunków dostosowanych do siedliska, z określonymi parametrami, zgodnymi z normami stosownymi w szkółkarstwie ozdobnym - zapewnia.
Ze stanowiskiem rzeczniczki AM nie zgadza się Monika Firlej z Zielonych Grzegórzek, Przewodnicząca Rady Dzielnicy II Grzegórzki, która w ww. oględzinach uczestniczyła. - Niestety, o żadnym „wypracowanym planie, szczególnie w poszanowaniu wartości przyrodniczych” nie było mowy. Była to obligatoryjna wizja lokalna, podczas której poinformowano nas, które drzewa planowane są do wycinki. Mało tego, podczas pierwszych oględzin okazało się, że dużego fragmentu terenu, całego porośniętego drzewami, nie wzięto pod uwagę w inwentaryzacji twierdząc, że nie ma tam drzew tzw. wymiarowych podlegających zgłoszeniu czyli o obwodzie minimalnie 50 cm. Co to oznacza, że z tego terenu zniknie nie 200, a ponad tysiąc drzew, mniejszych, samosiejek, które nie były ujęte w inwentaryzacji. Obecnie stanowią po prosu las, który idealnie komponuje się z sąsiadującym parkiem - komentuje Monika Firlej.
Wydawało się, że jednym z rozwiazań na ochronę drzew, a jednocześnie realizację inwestycji byłoby przeniesienie lokalizacji AM na sąsiednią działkę (zabetonowaną). – Stworzyłam petycję skierowana do Marszałka, Prezydenta i Rektora o porozumienie w sprawie zamiany działek. Pomysł według mnie był sensowny – zamiana działek, budowa na betonie, a zadrzewiony teren przeznaczyć na poszerzenie parku – tłumaczy Monika Firlej. Petycję poparło ponad 2 tys. osób, ale już uchwałę kierunkową w tej sprawie zaledwie 9 radnych miejskich (z 43).
Finalnie Akademia Muzyczna przystąpiła do kolejnych kroków związanych z budową inwestycji.
Inwestycja Akademii Muzycznej w Krakowie
Przy ulicy Skrzatów w Krakowie stanie nowa siedziba AMKP. Kompleks budynków obejmie zestaw pomieszczeń kluczowych dla działalności dydaktycznej, artystycznej i naukowej Uczelni, tj. około 100 sal dydaktycznych, salę taneczną, salę prób chóru, salę prób orkiestry czy sale prób sekcyjnych oraz kilkadziesiąt sal ćwiczeniowych.
Odrębną, reprezentacyjną częścią projektowanego zespołu budynków będzie kompleks sal koncertowych: profesjonalna Sala Koncertowa o światowych parametrach akustycznych, z widownią liczącą ok. 500-600 miejsc i pełnowymiarową estradą dla rozbudowanych zespołów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych; Aula Kameralna, z widownią na 180-200 osób; Sala Operowo-Teatralna z widownią do 200 osób, służąca do profesjonalnego przygotowywania i prezentacji form operowych i teatralno-muzycznych w warunkach zbliżonych do tych w operach i teatrach; Aula Organowa dla publiczności do 100 osób oraz zaplecze studyjne dla profesjonalnej rejestracji nagrań dźwiękowych i audiowizualnych.
Co z parkiem Grzegórzeckim
Mieszkańcy czekają na niego od dawna. Kilka lat temu uporządkowano teren przy ulicy Grzegórzeckiej i Skrzatów, ale to było ograniczone zabiegi. Park pozostaje dziki i zaniedbany.
Zniecierpliwieni mieszkańcy ponownie wzięli sprawy w swoje ręce i w ubiegłym roku w czynie społecznym postawili…ławki i kosze. – Oczywiście nie są to docelowe ławki, które będą znajdowały się w parku. Złożyliśmy się na ich transport, samodzielnie je ustawialiśmy. I choć jest ich kilka każdego dnia jak obserwuje przydają się – mówi Monika Firlej.
Nie chodzi tutaj by zrobić z niego planty, ale by był bezpieczniejszy, wyposażony w latarnie i ławki. Długo czekano na wyburzenie części powojskowych budynków. Udało się to całkiem niedawno, ale co dzieje się teraz w sprawie z inwestycją?
- Złożony do Miejskiego Konserwatora Zabytków projekt został zaopiniowany negatywnie. Teraz, po otrzymaniu stanowiska konserwatora, wprowadzane są korekty do projektu - podaje Patrycja Piekoszewska z biura prasowego magistratu. - kwerendę historyczną oraz aktualizację inwentaryzacji zieleni. Te opracowania umożliwią dostosowanie projektu do wytycznych konserwatorskich. Szczegółowe informacje na temat kosztów oraz terminów będą możliwe do określenia po ostatecznym zatwierdzeniu projektu.
W dniu 23 maja 2022 r. w krakowskim Teatrze Variete przy ul. Grzegórzeckiej 71 odbyło się spotkanie z mieszkańcami, na którym zaprezentowana została koncepcja zagospodarowania Parku Grzegórzeckiego. W projekcie priorytetem i główną inspiracją stał się zastany, piękny, dojrzały drzewostan.
– Nazywamy ten park – Parkolasem i chcemy, aby zagospodarowanie parku nie zmieniło tego niezwykłego, leśnego klimatu – dodaje założycielka Zielonych Grzegórzek. .
- Wierzymy jednak, że zaprojektowane przez nas obiekty przyczynią się do zwiększenia zainteresowania wszystkich mieszkańców i turystów Krakowa do korzystania z tej wspaniałej, zielonej wyspy zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie bulwarów, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa i poczucia komfortu dla wszystkich grup wiekowych - dodaje przedstawicielka magistratu.
A zatem jak odmieni się Park Grzegórzecki?
W parku znajdują się 2 zabytkowe budynki. Projekt zakłada wyremontowanie budynków i dostosowanie ich funkcji do potrzeb użytkowników parku.
1. Wiata o niespotykanej, zabytkowej, żelbetowej konstrukcji stanie się wielofunkcyjnym pawilonem, w którym będą mogły odbywać się różnego rodzaju targi, wydarzenia kulturalne, koncerty, potańcówki. Pawilon zostanie przeszklony, tak, aby pozostawić wrażenie przebywania wewnątrz lasu. W pawilonie będzie ogólnodostępna toaleta.

2. Budynek biurowo – sztabowy z gankiem wspartym na filarach , powstały w okresie międzywojennym XX w. zostanie przekształcony na pawilon z funkcją gastronomiczną, znajdzie się w nim ogólnodostępna sala, w której mieszkańcy będą mogli się spotykać i organizować wydarzenia. W budynku także znajdzie się miejsce na ogólnodostępną toaletę.

3. Ścieżka w koronach drzew - delikatna, niemal niewidoczna konstrukcja pozwoli nie tylko najmłodszym zaobserwować przyrodę z nieco innej perspektywy.

4. Plac zabaw - w miejsce budynku, który został zaplanowany do wyburzenia powstanie plac zabaw wtopiony w istniejący drzewostan. Urządzenia dopasowują się kształtem do nieregularnego terenu. Zostanie również wydzielona część dla najmłodszych dzieci. Zastosowanie ciemnej kolorystyki sprawia, że urządzenia wtapiają się w istniejący krajobraz.

5. Staw - w miejsce istniejącego, technicznego zbiornika zaplanowaliśmy powstanie stawu. Pełnił on będzie funkcje przyrodnicze (rozwój i bytowanie zwierząt) oraz wypoczynkowe. Poprawi także mikroklimat miejsca.

6. Relikty fortu nr 17 Luneta Grzegórzecka zostały w zeszłym roku zabezpieczone. Projekt zakłada zachowanie wszystkich reliktów oraz dodatkowe ich podkreślenie poprzez iluminację.
I ten projekt właśnie jest zmieniany...
800+ wyłącznie dla pracujących rodziców? Ministerstwo rodziny wyjaśnia
