MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa al. Solidarności. Kolejne spotkanie radnych dzielnicy XVIII z projektantem i ZDMK. Celem omówienie założeń projektowych

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
fot. joanna urbaniec / gazeta krakowska
fot. joanna urbaniec / gazeta krakowska Joanna Urbaniec / Polska Press
W poniedziałek 9 sierpnia, radni dzielnicy XVIII spotkali się z projektantem i urzędnikami ZDMK, by omówić założenia projektowe dot. przebudowy alei Solidarności. Tematem rozmów była choćby kwestia remontów chodników czy zwiększenia miejsc postojowych.

FLESZ - Kierowco uważaj na kałuże!

od 16 lat

W trakcie spotkania przedstawiciele ZDMK odnieśli się w pierwszej kolejności do kwestii remontów chodników. Stoją na stanowisku, że ponieważ inwestycja tyczy się modernizacji szyn i przyległej do nich jezdni, chodniki wychodzą poza jej zakres. Biorą jednak pod uwagę możliwość ich realizacji, w ramach środków remontowych.

Szczegółowo omówiono również kwestie miejsc parkingowych. Analizie poddano zarówno ogólne założenia projektu, jak i szczególne rozwiązania w miejscach o dużej rotacji miejsc postojowych. W trakcie spotkania zastanawiano się nad tym, czy jest możliwość, by liczbę miejsc postojowych zwiększyć. Obecnie projektant uzyskał ponad 240 miejsc (wobec planowanych w 2016 roku 190), czyli o 60% więcej, niż pierwotnie planowano. Celem jednak ostatecznej weryfikacji zwiększenia liczby miejsc parkingowych, strony zapowiedziały przeprowadzenie wizji w terenie.

Aleja Solidarności znajduje się na terenie objętym ochroną konserwatorską, co oznacza, że granice możliwej ingerencji w jej kształt są ściśle uregulowane. Pierwsze materiały projektowe ukazujące aleję po przebudowie zostały zaprezentowane radnym z dzielnicy XVIII 28 lipca br. – wraz z proponowanymi rozwiązaniami oraz ich uzasadnieniem. Już wtedy radni wnieśli sporo uwag odnośnie miejsc postojowych oraz nowej organizacji ruchu.

Jak mogliśmy przeczytać w komunikacie ZDMK z czerwca br., zmianie miał ulec układ parkowania - rozważano go w formie ukośnej bądź równoległej przy jednoczesnym wykorzystaniu części jezdni, co miałoby pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo kierowców. Planuje się również zastąpić obecne skrzyżowanie typu agrafka z ul. Bulwarową, skrzyżowaniem z sygnalizacją świetlną.
W rejonie skrzyżowań łączących północną i południową część alei Solidarności, powstaną ponadto ścieżki rowerowe. To jednak nie wszystko...

Inwestycja obejmuje swoim zakresem przebudowę i budowę zatok autobusowych, przebudowę wlotów ulic poprzecznych na skrzyżowaniach z al. Solidarności, przebudowę ciągów pieszych, oczywiście będzie również nowe oświetlenie, odwodnienie - pisali w czerwcu br. urzędnicy ZDMK.

Prace projektowe zakończą się w czwartym kwartale br. Ogłoszenie przetargu na realizację prac planowane jest w 2022 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska