Spis treści
UFG: Przed wyjazdem na ferie zimowe sprawdź ważność polisy OC
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zauważa, że druga połowa stycznia i luty to okres, w którym wiele osób planuje zimowy wypoczynek. – Jeśli zamierzasz w tym czasie przemieszczać się samochodem – własnym, wypożyczonym, zastępczym bądź też pożyczonym od kogoś z rodziny czy znajomych – to koniecznie upewnij się, że jego właściciel zadbał o ważne ubezpieczenie OC. Jego brak może słono kosztować – apeluje UFG.
Gdzie sprawdzić ważność polisy OC?
Fundusz wskazał, że aby sprawdzić, czy właściciel dowolnego pojazdu ma lub będzie miał w określonym dniu ważną polisę OC, należy wejść na stronę UFG.PL. w zakładkę „Sprawdź OC dla pojazdu".
– W 2023 r. sprawdzano w ten sposób ubezpieczenie OC ponad 19 mln razy, czyli średnio ponad 50 tys. razy dziennie. Z usługi można korzystać zarówno na komputerze, jak i smartfonie – podano.
UFG podkreślił, że możliwość sprawdzenia ważności ubezpieczenia OC może być przydatna w wielu sytuacjach, np. gdy dojdzie do kolizji lub wypadku i by upewnić się, że sprawca ma ważną polisę (oraz poznać jej numer i nazwę ubezpieczyciela). – Warto z niej jednak skorzystać także wtedy, gdy sami siadamy „za kółkiem" – dodano.
– Warto również dla pewności sprawdzić OC autokaru, którym my sami, czy nasze dzieci będą podróżować na zimowy wypoczynek – podkreśla UFG.
Brak OC może „słono kosztować"
Fundusz zwrócił uwagę, że ubezpieczenia OC nie przedłuży się automatycznie i dodał, że należy samodzielnie w odpowiednim momencie (najpóźniej w ostatnim dniu ważności polisy wystawionej np. dla poprzedniego właściciela) zawrzeć nową umowę z dowolnie wybranym ubezpieczycielem.
UFG podkreślił, że w razie wypadku spowodowanego przez kierowcę pojazdu bez ważnego OC, to właśnie ten kierowca solidarnie z właścicielem pojazdu odpowiada własnym majątkiem za pokrycie kosztów likwidacji szkody.
– Ich wartość może wynieść od kilku tysięcy do kilku milionów złotych – ostrzega UFG.
Przypomniał również, że ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, zaś niedopełnienie obowiązku może skutkować opłatą za brak OC.
Źródło: