Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorco, gnębią Cię w Europie? Napisz o tym do MPiT! Stwórzmy razem czarną księgę szkodliwych praktyk wobec Polaków w krajach Unii

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Przedsiębiorco, czujesz się gnębiony przez francuską inspekcję pracy? Belgijski ZUS nie uznaje legalności twoich dokumentów? Niemiecka skarbówka nęka? Dość narzekania po kątach! Skarż się i zgłaszaj wszystkie takie przypadki Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii.

MPiT we współpracy z rzutką krakowską Inicjatywą Mobilności Pracy próbuje od wiosny stworzyć Czarną Księgę bezprawnych praktyk stosowanych wobec polskich firm świadczących usługi w innych krajach UE. - Niestety, do tej pory odzew przedsiębiorców jest stosunkowo niewielki – przyznaje Maria Szymańska, wicedyrektor Departamentu Spraw Europejskich (DSE) w MPIT.

Jadwiga Emilewicz, szefowa resortu, podkreśla, że polski rząd nie może zbyt wiele zrobić dla polskich przedsiębiorców narzekających na złe traktowanie za granicą bez konkretnych informacji na ten temat.

- W Unii mamy do czynienia z nasileniem protekcjonizmu, zarazem jednak trwa ożywiona dyskusja na temat przyszłości jednolitego europejskiego rynku i coraz głośniej wybrzmiewa głos orędowników zniesienia barier. Chcemy im pomóc, zwłaszcza że znoszenie barier leży w interesie 90 tys. polskich firm i 500 tys. ich pracowników wykonujących usługi w innych krajach UE. Potrzebujemy jednak informacji od przedsiębiorców – apeluje minister.

Maria Szymańska dodaje, że jeśli Polska nie potrafi przedstawić konkretnych informacji, ani skarg, to zarówno przedstawiciele poszczególnych rządów, jak i urzędnicy unijni stają na stanowisku, że nie ma żadnego problemu. - Koronny argument, jaki pada z ust naszych partnerów w UE, dotyczy braku skarg przedsiębiorców do Komisji Europejskiej poprzez SOLVIT i w systemie skargowym Komisji – mówi Jadwiga Emilewicz.

– Tymczasem problemów jest wiele, o czym świadczy nieustanne utyskiwanie naszych przedsiębiorców. Niestety, nagminnie utyskują oni pokątnie, nie przekazując wiedzy dalej – ubolewa Maria Szymańska.

Informacje dotyczące złych praktyk zgłaszać można na: [email protected].

- Zapewniamy pełną anonimowość zgłaszającego i firmy, której praktyka dotyczy – podkreśla dyr. Szymańska.

Ministerstwo chciałoby uzyskać odpowiedzi m.in. na następujące pytania:

  • Skąd pochodzi Państwa wiedza o wymogach i formalnościach, które trzeba spełnić – czy dostęp jest łatwy, a informacje wiarygodne?
  • Czy problemem jest np. konieczność założenia konta w banku w innym kraju UE?
  • Czy problemem jest założenie firmy w innym państwie UE?
  • Czy należy zdobyć dodatkowe certyfikaty, pozwolenia?
  • Czy konieczne jest spełnienie dodatkowych wymagań, np. lokalnych, ale także zdrowotnych, ubezpieczeniowych, środowiskowych itp.?
  • Czy istnieją problemy z delegowaniem pracowników (np. skompletowaniem potrzebnej dokumentacji)?
  • Czy kontrole w państwie świadczenia usługi są częste lub uciążliwe i czy kary są proporcjonalne do uchybień?

Minister Emilewicz zapewnia, że jej resort w sposób ciągły monitoruje sytuację na wspólnym rynku i zbiera informacje dotyczące wszelkich ograniczeń. - Jednak tylko przy aktywnym udziale przedsiębiorców możemy stworzyć pełny obraz aktualnych problemów związanych z realizacją czterech podstawowych swobód na wspólnym rynku i podjąć interwencje w celu przeciwdziałania protekcjonistycznym praktykom - podkreśla Jadwiga Emilewicz.

Wyjaśnia, że działania lub regulacje, które mogą stanowić niedozwolone bariery, to m.in., oprócz wymienionych wyżej, wytyczne dotyczące jakości produktów, wymogi związane ze znajomością języka, wymogi nakładane wskutek działalności związków zawodowych, dodatkowe opłaty/podatki.

MPiT zdecydowanie zachęca również polskich przedsiębiorców do korzystania z możliwości złożenia skargi na niezgodne z zasadami wspólnego rynku praktyki innych państw, zarówno poprzez nieformalny system SOLVIT, jak i w drodze oficjalnej skargi do Komisji Europejskiej. Po ten drugi instrument często sięgają firmy z innych państw UE, głównie z Europy Zachodniej. Postępowanie w KE wprawdzie trochę trwa, ale skarga daje szansę na analizę problemu, interwencję, a nawet zmianę unijnego prawa.

- Wspólny rynek ma ogromny niewykorzystany potencjał. Uwolnienie go przyniosłoby korzyści wszystkim państwom członkowskim. Dziś UE skupia się na licznych projektach socjalnych, zapominając, że w dobie konkurencji globalnej zmuszona będzie stawić czoła takim potęgom gospodarczym jak Chiny i Stany Zjednoczone. Polska popiera wszelkie inicjatywy, które przyczynią się do pełnej realizacji założeń wspólnego rynku. Czarna Księga w tym pomoże – podkreśla szefowa MPiT.

Pomóż stworzyć czarną ksiegę. OPISZ SWE PROBLEMY w poufnym liście do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

Poskarż się przez SOLVIT

Złóż skargę do Komisji Europejskiej

WIDEO: Barometr Bartusia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska