Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy z Olkusza chcą rozwiązania problemów komunikacyjnych ulicy Wspólnej. Czy w ramach protestu zablokują DK 94? Zobacz zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Wspólna w Olkuszu
Wspólna w Olkuszu Paweł Mocny
Ruch na ulicy Wspólnej w Olkuszu wzrósł. To efekt otwarcia pierwszego parku handlowego w powiecie olkuskim. Sytuacja jest problematyczna nie tylko dla mieszkańców Olkusza i okolic, ale przede wszystkim dla lokalnych przedsiębiorców, którzy od lat prowadzą tam swoje firmy. W związku z tym biznesmeni postanowili zwrócić się do władz miasta o rozwiązanie problemu. Sytuacja jest na tyle poważna, że zgłosili nawet protest, który ma się odbyć w formie blokady drogi krajowej numer 94.

Przedsiębiorcy z Olkusza chcą rozwiązania problemów komunikacyjnych ulicy Wspólnej

Już 22 grudnia może dojść do blokady przebiegającej przez Olkusz drogi krajowej numer 94. Wszystko za sprawą zapowiedzianego przez przedsiębiorców ze Srebrnego Miasta protestu, który będzie efektem braku rozwiązań komunikacyjnych na ulicy Wspólnej po tym jak otwarty został pierwszy park handlowy w powiecie.

- Pomimo naszych wielokrotnych sygnałów do dziś nie podjęto żadnych działań mogących zapobiec obecnej sytuacji. Widzimy, że utrudnienia będą się powtarzać cyklicznie z racji zwiększonego ruchu na tym skrzyżowaniu w godzinach wymiany zmian pracowniczych naszych firm, jak również spodziewamy się natężonego ruchu z racji zbliżającego się okresu przedświątecznego oraz kolejnych sklepów w centrum, w tym Castoramy – piszą w liście zaadresowanym do urzędów przedsiębiorcy ze Wspólnej.

Problem w tym, że na Wspólną można dojechać jedynie drogą krajową numer 94. Skrzyżowanie, które łączy te drogi nie ma sygnalizacji świetlnej i często zanim wyjedzie się ze Wspólnej to trzeba czekać aż ilość samochodów na którymś z pasów ruchu się zmniejszy. To sprawia, że często kierowcy, którzy chcą wyjechać na DK94 muszą stać w długim korku.

Inną sprawą jest problem parkowania. Gdy parking N-Parku się zapełni klienci pozostawiają swoje samochody wzdłuż Wspólnej. W takiej sytuacji samochody ciężarowe dojeżdżające do lokalnych firm nie są w stanie tamtędy przejechać.

Wspólna w Olkuszu
Wspólna w Olkuszu Paweł Mocny

W wysłanym do urzędów piśmie przedsiębiorcy domagają się podjęcia nadzwyczajnych i natychmiastowych działań mających na celu udrożnienie ruchu w obrębie skrzyżowania DK94 i Wspólnej a także: wprowadzenia tam zakazu parkowania oraz budowy alternatywnych dojazdów do Olkuskiej Strefy Aktywności Gospodarczej.

- Od podjętych przez państwa realnych działań oraz rzetelności i realności udzielonych informacji, mających na celu poprawę sytuacji, uzależniamy nasze dalsze działania, w tym czy protest zostanie odwołany. Poprzez zaniedbania ze strony olkuskich urzędów czujemy się pokrzywdzeni przez zaistniałą sytuację, gdyż w dotkliwy sposób odczuwamy uciążliwość nowopowstałego obiektu komercyjnego i ruchu, który generuje. Te kilka dni wystarczyły, by część transportów i dostaw nie została zrealizowana, przez co ponosimy dodatkowe koszty z tym związane – podsumowują przedsiębiorcy.

Co na to urząd miasta, starostwo i dyrekcja dróg krajowych?

O stanowisko w tej sprawie zwróciliśmy się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, która zarządza DK 94. Z udzielonej nam odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że inwestor odpowiedzialny za budowę N-Parku wystąpił do instytucji z wnioskiem o zgodę na umożliwienie wjazdu do centrum handlowego bezpośrednio z drogi serwisowej należącej do GDDKiA. Nie otrzymał on jednak zgody na takie rozwiązanie. Z kolejnymi pomysłami na rozwiązanie problemu inwestor nie zgłaszał się do GDDKiA.

Jedyną zmianą, jaka zostanie wdrożona będzie zatem montaż sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK 94 ze Wspólną. Prace mają zostać wykonane w ramach zaplanowanej przebudowy drogi.

- Celem tej modernizacji jest poprawa bezpieczeństwa i płynności ruchu, między innymi na tym skrzyżowaniu. Zakres inwestycji nie będzie się jednak odnosił do zapewnienia obsługi wybudowanego niedawno centrum, bo nie możemy przeznaczać środków publicznych na dostosowanie układu drogowego do tego rodzaju prywatnej inwestycji. To zadanie i jego koszty leżą po stronie inwestora centrum handlowego – podkreślił specjalista do spraw komunikacji społecznej GDDKiA w Krakowie Kacper Michna.

Wspólna w Olkuszu
Wspólna w Olkuszu Paweł Mocny

Swoje stanowisko wyrazili także przedstawiciele władz miasta i gminy Olkusz. Jak wskazał rzecznik prasowy urzędu na problemy komunikacyjne w obrębie skrzyżowania DK94 ze Wspólną urzędnicy zwracali uwagę już w 2018 roku. Wówczas liczyli, że ruch w tym miejscu uda się upłynnić za sprawą przebudowy DK94. Ponadto podczas prac nad projektem przebudowy drogi urząd apelował do GDDKiA o zaplanowanie odpowiednich działań.

- Kolejnego rozwiązania szukaliśmy składając wniosek w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, dążąc do budowy infrastruktury drogowo-sieciowej, która miałaby rozładować część ruchu z ul. Wspólnej w drugim kierunku. Dofinansowania na ten cel nie otrzymaliśmy. Wobec tego dziś pracujemy nad połączeniem ulicy Wspólnej z ulicą Kruszcową. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że to właśnie modernizacja skrzyżowania ulicy Wspólnej z DK94 byłaby najbardziej korzystna z punktu widzenia użytkowników tych dróg, czyli pracowników zakładów przemysłowych oraz klientów obiektów handlowych – zaznaczył rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Olkusz Michał Latos.

Do sprawy odniósł się także starosta.

- Starosta Olkuski jako organ wydający decyzję pozwolenia na budowę obiektu - Galerii handlowej przy ulicy Wspólnej, w Olkuskiej Strefie Aktywności Gospodarczej dopełnił w tym zakresie wszelkich wymaganych prawem czynności i nie miał podstaw do odmowy wydania tej decyzji. Należy jednoznacznie pokreślić, że pozwolenie na budowę zostało wydane, ponieważ spełniało wszystkie wymogi określone przepisami prawa, w tym ten kluczowy - związany z dostępem do drogi publicznej – podkreślił w swoim oświadczeniu Starosta Powiatu Olkuskiego Bogumił Sobczyk

.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska