Przegląd samochodu przed wakacjami 2021. 5 rzeczy, które musisz sprawdzić przed wyjazdem

Akcja specjalna Gazety Krakowskiej
Przegląd samochodu przed wyjazdem na wakacje, jest zbyt często jest ignorowany przez kierowców. W tym roku ponownie wiele osób wybierze się na urlop samochodem. Zazwyczaj wybieramy kierunki oddalone o kilkaset, a nawet kilka tysięcy kilometrów. By podróż była bezpieczna, powinniśmy odpowiednio przygotować do niej nasze auto. Co powinniśmy sprawdzić? Gdzie zajrzeć? Co koniecznie wymienić lub uzupełnić przed wyjazdem na wakacje w 2021 roku?

Wiele osób na wakacyjny urlop wybiera się samochodem. Taka podróż bywa nie tylko bardziej komfortowa niż innym środkiem transportu, ale daje nam także więcej swobody w planowaniu trasy i odpoczynku. Wielu z nas docenia też możliwość zabrania większej ilości bagażu, w tym rowerów czy desek surfingowych.

By podróż była bezproblemowa, a co istotniejsze bezpieczna, powinniśmy znaleźć czas, aby odpowiednio sprawdzić i przygotować pojazd do takiej trasy.

Przegląd samochodu przed wakacjami - Co sprawdzić, a co wymienić?

Jeśli regularnie dbamy o stan samochodu, to jego przegląd przed wakacyjnym wyjazdem będzie dla nas tylko kilkunastominutową formalnością. Jeśli jednak nie poświęcamy naszemu autu tyle uwagi, co należałoby, powinniśmy krok po kroku sprawdzić najważniejsze elementy decydujące o komforcie i bezpieczeństwie jazdy.

Jeśli zbliża się termin okresowego przeglądu technicznego połączonego ze sprawdzeniem i wymianą płynów eksploatacyjnych, to nie czekajmy z nim na ostatnią chwilę. Zwłaszcza przed wakacjami kolejki w serwisach mogą się wydłużyć.

tekst ALT

Wakacyjny przegląd samochodu. 1. Płyny eksploatacyjne

Stan płynów eksploatacyjnych to jedna z pierwszych rzeczy, którą na pewno musimy sprawdzić podczas rutynowego przeglądu samochodu przed wyjazdem na wakacje.

Jeśli wiemy, że olej silnikowy powinien zostać wkrótce wymieniony, zróbmy to przed wyjazdem na urlop. Jeśli zrobiliśmy to niedawno, to pamiętajmy tylko o kontroli jego poziomu, oraz o zabraniu na drogę pewnego zapasu, na tak zwane dolewki.

Kolejnymi wskaźnikami, które koniecznie musimy sprawdzić podczas przeglądu samochodu, jest

  • poziom płynu chłodzącego (pamiętajmy, o zimnym silniku!),
  • płynu w układzie hamulcowym,
  • płynu do spryskiwaczy.

Wakacyjny przegląd samochodu. 2. Układ hamulcowy

Jak już wspomnieliśmy, przegląd samochodu przed wakacjami wymaga sprawdzenia poziomu płynu w układzie hamulcowym. Jeśli dawno był niewymieniany, zróbmy to koniecznie. Płyn hamulcowy jest bardzo higroskopijny (chłonie wodę z otoczenia), przez co obniża się temperatura jego wrzenia. W konsekwencji znacznie maleje jego skuteczność.

Przy okazji sprawdzania poziomu płynu hamulcowego, warto skontrolować stan okładzin ciernych (zarówno klocków, jak i okładzin w układzie bębnowym), oraz tarcz hamulcowych. Również w tym wypadku nie powinniśmy czekać z wymianą, jeśli widzimy, że klocki "już się kończą". To niewielka oszczędność, niewarta ryzykowania podczas wyjazdu, zwłaszcza że jedziemy na wakacje zazwyczaj bardziej obciążonym pojazdem. W takim przypadku skuteczność układu hamulcowego jest bardzo ważna, a ewentualne usterki mogą skończyć się zdecydowanie gorzej niż wizyta u mechanika.

Wakacyjny przegląd samochodu. 3. Elektryka

Niesprawna elektryka, to koszmar podczas jazdy i zdecydowanie mniejszy poziom bezpieczeństwa. Oczywiście najważniejszy jest sprawny akumulator, ale chwilę czasu musimy poświęcić także na skontrolowanie poprawności działania wszystkich świateł.

Jakie światła powinniśmy sprawdzić przed wyjazdem na wakacje?

  • światłą główne pojazdu,
  • kierunkowskazy,
  • światła postojowe
  • światła hamowania
  • światła awaryjne.

Pamiętajmy, aby mieć na zapas główne żarówki i bezpieczniki. W wielu sklepach oferowane są zestawy, zawierające niezbędne elementy. Warto się w taki zestaw przed długą trasą zaopatrzyć.

Wakacyjny przegląd samochodu. 4. Ogumienie

Chwilę uwagi poświęćmy także kondycji naszego ogumienia. Podstawowe kryterium jego oceny podczas przeglądu samochodu, to głębokość rzeźby bieżnika. Zgodnie z prawem, nie może on być płytszy nić 1,6 mm. Specjaliści zalecają jednak wymianę opon letnich, już przy 2 milimetrach głębokości bieżnika.

By podczas przeglądu samochodu ocenić, czy bieżnik ma jeszcze odpowiednią głębokość na oponach, jest tzw. wskaźnik "TWI". To rodzaj garbu w bieżniku, który ma wysokość właśnie 1,6 mm. Jeśli bieżnik opony zrówna się z nim, to znak, że nadają się one już tylko do wymiany.

O konieczności wymiany ogumienia świadczą także różnego rodzaju odkształcenia na oponach czy nierówno zużywający się bieżnik. To ostatnie może być sygnałem, o problemach z zawieszeniem pojazdu. Nie ignorujmy tego, szczególnie przed długą trasą.

Przed wyjazdem koniecznie powinniśmy sprawdzić ciśnienie w ogumieniu. Pamiętajmy, by robić to na "zimnych kołach". Ważne, aby dostosować ciśnienie w kołach do przewidywanego obciążenia. Informację na ten temat znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu lub na odpowiedniej wklejce na karoserii.

Kolejną rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić podczas przeglądu samochodu przed wakacjami to stan koła zapasowego. Jeżeli będziemy chcieli w trasie sięgnąć po zapas, może się okazać, że na przykład nie ma w nim powietrza. Taka sytuacja to najgorsze co nas może spotkać - szczególnie późnym wieczorem po intensywnym dniu pełnym atrakcji gdzieś w małej miejscowości oddalonej od najbliższej stacji o kilkanaście kilometrów.

Wakacyjny przegląd samochodu. 5. Wygoda i bezpieczeństwo

Jest jeszcze kilka punktów, które nie tyle dla wygody, co dla bezpieczeństwa powinniśmy skontrolować:

Klimatyzacja. Ze względu na komfort podróży (zwłaszcza jeśli jedziemy z dziećmi i osobami starszymi), przed wyjazdem powinniśmy skontrolować układ klimatyzacji. Jeśli tego okresowo nie robiliśmy, wtedy wymiany wymagać będzie filtr kabinowy. To dość prosta czynność, niezajmująca wiele czasu, a odpowiednia temperatura w aucie przy 30-stopniowym upale, to również dobra kondycja kierowcy.

Apteczka. Przepisy wprawdzie nie wymagają od nas posiadania w aucie apteczki samochodowej, ale warto jest ją mieć. Ale nawet jeśli ją mamy, to przed każdym wyjazdem powinniśmy sprawdzić jej zawartość i w razie potrzeby uzupełnić brakujące wyposażenie lub wymienić to, co jest przeterminowane.

Kamizelki. Podczas przeglądu samochodu przed wakacjami powinniśmy zaopatrzyć się także w odpowiednią liczbę kamizelek odblaskowych (taką, ilu pasażerów zamierzamy przewieźć). Pamiętajmy przy tym, by nie chować ich gdzieś w bagażniku, ale umieścić "pod ręką" np. w schowkach drzwiowych lub w oparciach foteli tak, byśmy podczas awarii auta mogli z nich szybko skorzystać.

Bagażnik. Jeśli zamierzamy używać bagażnika dachowego lub takiego umieszczanego na kuli haka holowniczego wtedy, dobrze jest sprawdzić poprawność jego montażu, a w przypadku bagażnika na hak, także działanie jego instalacji oświetleniowej.

Dzięki takim zabiegom podróż powinna nam upłynąć bez problemów, a co najważniejsze - bezpiecznie!

Wszystkim zmotoryzowanym życzymy szerokiej drogi!

Partner cyklu

tekst ALT

Dodaj ogłoszenie