Zdaniem Olafa Scholza, kanclerza Niemiec, który przemawiał w Bundestagu, mają być również zabezpieczone dostawy energii do Niemiec. - Wydarzenia pokazały, że odpowiedzialna polityka energetyczna ma kluczowe znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa dostaw i klimatu, ale także dla naszego bezpieczeństwa – wyjaśnił Olaf Scholz. Dodał, że jako kraj uprzemysłowiony Niemcy mają stać się neutralne pod względem emisji CO2 do 2045 roku. Mają powstać również magazyny. Niemiecki rząd podjął decyzję o budowie dwóch magazynów gazu w Brunsbüttel.
Janusz Kowalski, poseł klubu PiS (Solidarna Polska) w rozmowie z polskatimes.pl zwrócił uwagę, że „przemówienie kanclerza Olafa Scholza jest przemówieniem przełomowym niemieckiego polityka”. - Otwiera się geopolityczna i gospodarcza wielka szansa dla Polski na realizację postulatów zreformowania unijnej polityki klimatycznej. O tym mówimy już od dawna, że pieniądze dzisiaj powinny być przeznaczane na nowe uzbrojenia, a nie na realizację ideologicznej unijnej polityki klimatycznej – mówił.
Poseł Kowalski zwrócił uwagę, że Olaf Scholz kilkadziesiąt minut temu w Bundestagu zapowiedział zniesienie opłaty klimatycznej. - Pytanie, czy ma na myśli to, o czym my mówimy jako Polska, czego dowodem była uchwała sejmowa z 9 grudnia 2021 roku, której byłem sprawozdawcą, inicjatorem, w sprawie zawieszenia unijnego systemu handlu emisjami po to, żeby obniżyć ceny energii i ciepła w całej Unii Europejskiej, a szczególnie w Polsce. Jeżeli tak, a wszystko wskazuje na to, że tak, ponieważ trzeba szukać pieniędzy na dofinansowanie armii państw członkowskich, to w mojej ocenie jest to wielka szansa na realizację polskiego postulatu, który doprowadzi do obniżenia cen energii ciepła w Polsce i doprowadzi do tego, że Polska będzie miała miliardy złotych na nową armię – powiedział.
- Jako wielki krytyk dotychczasowej polityki niemieckiego rządu, jestem pełen umiarkowanego optymizmu. Tę wypowiedź Olafa Scholza trzeba wykorzystać. Być może trzeba powołać roboczy zespół pomiędzy Polską a Niemcami, aby wspólnie znieść jak najszybciej – na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej – tę opłatę klimatyczną, czyli para podatek ETS – zaznaczył.
Janusz Kowalski zwrócił uwagę jeszcze na inne bardzo ważne kwestie. - Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział budowę gazoportu w Niemczech. O tym się mówi od dwóch dekad. To też jest dobra decyzja, ale Polska również ma prawo oczekiwać i żądać od Niemiec – ponieważ były bardzo niepokojące wypowiedzi w ciągu ostatnich dwóch tygodni – bezwzględnego poparcia dla polskiego programu budowy elektrowni jądrowych – powiedział. Dodał, że „Niemcy nie mogą nam tego w żaden sposób na forum Unii Europejskiej blokować”.
- Innymi słowy jestem optymistą po tym przemówieniu i otwiera się gigantyczna geopolityczna i gospodarcza szansa dla Polski zreformowania polityki klimatycznej Unii Europejskiej po to, żeby pieniądze przeznaczać na budowę nowej armii, na pomoc Ukrainie, na budowę infrastruktury bezpieczeństwa, a nie na ideologię i transformację gospodarczą – zakończył poseł Janusz Kowalski.
