https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przestrzegaj zasad bioasekuracji, bo możesz zapłacić nawet ponad 7 tys. zł

Rusza przegląd gospodarstw w strefie zapowietrzonej
Rusza przegląd gospodarstw w strefie zapowietrzonej Polska Press
Inspekcja weterynaryjna będzie sprawdzać, czy gospodarstwa w strefie zapowietrzonej – wokół ogniska ptasiej grypy – spełniają wymogi dotyczące bioasekuracji. Osoby, które nie będą trzymały drobiu w zamknięciu mogą zapłacić nawet 3,5 tys. kary.

Kary za niespełnianie wymogów bioasekuracji nakłada rozporządzenie ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi. Osobom, które nie utrzymują zwierząt, w tym nie karmią i nie poją ich w określony sposób, grozi kara pieniężna w wysokości od 0,2 do 0,8 wysokości kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za rok poprzedzający, ogłaszanej przez prezesa GUS (wynosi ono 3899,78 zł). Kary administracyjne grożą także za inne zaniedbania w zakresie bioasekuracji.

Największa kara przewidziana została za niepodejmowanie określonych działań w celu zabezpieczenia gospodarstwa przed przenikaniem czynnika zakaźnego – od 0,5 do dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia. A więc w tym przypadku rolnicy mogą zapłacić od 779,95 do 7 799,56 zł.

 

Przypomnijmy, że 20 lutego Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził wystąpienie pierwszego na terenie woj. podlaskiego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 ( w Krypnie Wielkim). Wokół gospodarstwa – w promieniu 3 km – wyznaczono strefę zapowietrzoną, a w promieniu 10 km zagrożoną.

Henryk Grabowski, podlaski wojewódzki lekarz weterynarii zapowiada, że lustracja gospodarstw w strefie zapowietrzonej już rusza. Zostaną zaangażowani inspektorzy z powiatów ościennych. Lustracji zostaną poddane całe wsie – czyli także gospodarstwa utrzymujące po kilka kur – a nie tylko duże fermy.  W strefie zagrożenia znajdują się 23 fermy drobiu, natomiast w zapowietrzonej pięć.

 

Grabowski zauważył również, że przylatuje coraz więcej dzikich ptaków, a to właśnie one przenoszą ptasią grypę.

Na terenie gospodarstw m.in. należy wdrożyć i przestrzegać zasad bioasekuracji:

  • zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikiego ptactwa i zwierząt dzikich,
  • nie karmić i nie poić drobiu na zewnątrz budynków,
  • nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki,
  • stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem,
  • oczyszczać oraz odkażać sprzęt i narzędzia używane do obsługi drobiu przed każdym użyciem,
  • stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób,
  • przetrzymywać drób w  bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartej przestrzeni.

Właściciele drobiu, którzy zaobserwują u ptaków objawy takie jak: depresja, gwałtowny spadek produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodoło­wych, kichanie, duszność, biegunka powinni to zgłaszać do lekarzy weterynarii, wójta, burmistrza.

Osoby, które nie spełniają zasad bioasekuracji nie będą miały również prawa do odszkodowania, w przypadku wystąpienia ptasiej grypy.

Barbara Kociakowska

Wybrane dla Ciebie

Szokujące wyznanie żony piłkarza Cracovii. "Był nikim, znienawidzony przez kibiców"

Szokujące wyznanie żony piłkarza Cracovii. "Był nikim, znienawidzony przez kibiców"

Większe bezpieczeństwo cyfrowe klientów. TAURON wdraża blockchain

Większe bezpieczeństwo cyfrowe klientów. TAURON wdraża blockchain

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska