https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przeżyj niesamowitą przygodę

Marek Długopolski
fot. archiwum kopalni soli wieliczka
Wieliczka. Kopalnia Soli „Wieliczka” i Muzeum Żup Krakowskich wspólnie zainaugurowały sezon turystyczny 2016 r. 23 kwietnia - w specjalnym dodatku do „Dziennika Polskiego” - odkrywamy tajemnice wielickich podziemi.

Skąd pomysł na logo Światowych Dni Młodzieży w solankowym jeziorze, dlaczego sól nazywano „białym złotem”, ile komór wydrążono pod Wieliczką, jakie skarby kryją Groty Kryształowe, dlaczego pod ziemią oddycha się zdrowiej i głębiej, gdzie znajduje się Solilandia? Odpowiedzi na te pytania odnajdziemy 23 kwietnia w naszym specjalnym dodatku - Kopalnia Soli „Wieliczka”.

Logo ŚDM w jeziorze

_- Spoglądanie w głąb przejrzystej solanki przypomina zaglądanie do wnętrza własnego serca - tam, gdzie przechowujemy najcenniejsze i najpiękniejsze uczucia, nadzieje, wspomnienia - _tak Damian Konieczny, prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna, mówił w czwartek o ciemnozielonej toni solankowego jeziora w komorze Erazma Barącza, rozświetlonej logo ŚDM. Działo się to podczas inauguracji sezonu turystycznego 2016 r.

Dlaczego zdecydowano się akurat na to miejsce? - Komora Barącza z solankowym jeziorem, którą wybraliśmy jako miejsce dla logo Światowych Dni Młodzieży, znajduje się w bliskim sąsiedztwie kaplicy św. Kingi, na Trasie Turystycznej i Szlaku Pielgrzymkowym - przypomniał prezes Konieczny. - Lokalizacja ta przyczyni się do promocji ŚDM wśród zwiedzających wielickie podziemia, a po __wizycie papieża będzie niezwykłą pamiątką - dodał.

W jaki sposób logo znalazło się na dnie jeziora, 101 metrów pod ziemią? Zadania tego podjęli się nurkowie z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP.

A jakie atrakcje Kopalnia Soli „Wieliczka” przygotowuje na ŚDM? Pielgrzymi będą mogli wyruszyć m.in. na Trasę Turystyczną i Szlak Pielgrzymkowy. Od 23 lipca do 3 sierpnia podziemia będą czynne do późnych godzin wieczornych. Uruchomiono też specjalną infolinię, dla turystów indywidualnych wyznaczone zostały dodatkowe godziny tur w języku polskim i sześciu językach obcych - zakupu biletów można dokonywać online. Już w tej chwili zarezerwowano - mowa tylko o grupach - ponad 40 tysięcy biletów. - Dominują pielgrzymi z krajów europejskich, ale mamy też zabukowane grupy z Brazylii, Chile, Argentyny, Ekwadoru, USA, Kanady, Singapuru, Tajwanu, a nawet Czadu i Gabonu - mówi Damian Konieczny.

Zdrowa sobota

To pomysł dla wszystkich tych, którzy chcą się zrelaksować, złagodzić skutki przebywania w złej jakości powietrzu, a także zminimalizować objawy alergii. Adresowany jest do rodzin z dziećmi, osób dorosłych i seniorów.

Kopalnia proponuje 4-godzinne pobyty 135 m pod ziemią. _- Otoczenie podziemnych komór solnych i powietrze nasycone chlorkiem sodu sprzyjają wypoczynkowi i poprawie samopoczucia. Pobyt w takim mikroklimacie zalecany jest nie tylko osobom chorym, ale również zdrowym. Spacer połączony z inhalacją i z ćwiczeniami doskonale relaksuje i wycisza. W pełnym stresów świecie chwila prawdziwego wytchnienia ma ogromne znaczenie - _zapewniają w kopalni.

Wspomnieć też wypada, że mikroklimat podziemnych wyrobisk różni się zasadniczo od klimatu, jaki występuje na powierzchni ziemi. - Cechuje go wyjątkowa czystość bakteriologiczna, śladowy poziom pyłków roślin, wysoka wilgotność powietrza i __duża zawartość chlorku sodu - kuszą w kopalni.

1,39 mln pod ziemią

Jaki był rok 2015 dla kopalni? _- Bardzo dobry. Zakończył się dla nas rekordową liczbą 1 mln 390 tys. turystów - _podkreślił Marian Leśny, członek Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna.

2016 r. też zapowiada się rekordowo. W pierwszym kwartale kopalnię odwiedziło już ponad 210 tysięcy turystów, a to oznacza 25-proc. wzrost w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami 2015 r. Wśród turystów największe grono stanowią Polacy, Brytyjczycy, Francuzi, Włosi, Hiszpanie i Koreańczycy.

Korzystać można już też z dobrodziejstw, jakie niesie z sobą tężnia solankowa. Tu również szykują się rekordy. Od 5 do 31 marca z leczniczych inhalacji skorzystało już 6,6 tys. osób, co oznacza wzrost o ponad 50 proc. w porównaniu z 2015 r. - W tym roku obok zwiedzania podziemi mocno polecamy korzystanie z dobrodziejstw soli i solanki. Usytuowana na skraju Parku św. Kingi tężnia czy uruchomione w połowie kwietnia pobyty profilaktyczne w podziemnym uzdrowisku to lekarstwo dla naszych płuc i dróg oddechowych, sposób na „walkę” organizmu ze smogiem - zachęca Marian Leśny. - Powietrze pod ziemią jest pozbawione negatywnych dla zdrowia pyłów, podobnie aerozol w solankowej tężni - dodaje Marian Leśny.

2400 komór

Kopalnia to prawie 2400 komór i blisko 250 km korytarzy. Gdyby je wszystkie zsumować, objętość wyeksploatowanych na przestrzeni wieków wyrobisk wyniosłaby gigantyczną liczbę - około 10 mln m sześc. pustek. Wydobytej soli wystarczyłoby zaś na budowę trzech piramid Cheopsa, a pod ziemią bez problemu skryłyby się nowojorski Chrysler Building, wieża Eiffla, a także - ustawione jedna na drugiej - trzy katedry Notre Dame.

Ale to nie wszystko. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi w komorach powstało pierwsze w Polsce podziemne uzdrowisko. Pobyt w nim pozwala również oderwać się od ziemskich problemów, sprzyja wyciszeniu i wypoczynkowi - pod ziemią można też bowiem zanocować.

Pod ziemią jest wiele niezwykłych szlaków - imponująca Trasa Turystyczna i wspaniała Trasa Górnicza, a także duchowy Szlak Pielgrzymkowy „Szczęść Boże”. Najmłodsi też będą mieli tutaj „pełne ręce roboty” - mogą wyruszyć na szlak „Młodego Górnika”. Zapewne trafią także do Solilandii i królestwa dobrego ducha wielickich podziemi - Skarbnika. Nic więc dziwnego, że już w 1978 roku Kopalnia Soli „Wieliczka” znalazła się wśród prestiżowych miejsc i obiektów otwierających listę UNESCO.

Zapomnieć nie można również o tężni Kopalni Soli „Wieliczka”. Choć wygląda jak średniowieczny zamek opasany grubymi murami, to jednak - gdy podejdziemy bliżej - jest to warownia z drewna i tarniny. Po jej ścianach spływa zaś solanka - woda częściowo paruje i nasyca powietrze słonym aerozolem.

- Takich skarbów nie można przecież pominąć na __swoich turystycznych ścieżkach - mówi Damian Konieczny, prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska