Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeżyj niesamowitą przygodę

Marek Długopolski
fot. archiwum kopalni soli wieliczka
Wieliczka. Kopalnia Soli „Wieliczka” i Muzeum Żup Krakowskich wspólnie zainaugurowały sezon turystyczny 2016 r. 23 kwietnia - w specjalnym dodatku do „Dziennika Polskiego” - odkrywamy tajemnice wielickich podziemi.

Skąd pomysł na logo Światowych Dni Młodzieży w solankowym jeziorze, dlaczego sól nazywano „białym złotem”, ile komór wydrążono pod Wieliczką, jakie skarby kryją Groty Kryształowe, dlaczego pod ziemią oddycha się zdrowiej i głębiej, gdzie znajduje się Solilandia? Odpowiedzi na te pytania odnajdziemy 23 kwietnia w naszym specjalnym dodatku - Kopalnia Soli „Wieliczka”.

Logo ŚDM w jeziorze

_- Spoglądanie w głąb przejrzystej solanki przypomina zaglądanie do wnętrza własnego serca - tam, gdzie przechowujemy najcenniejsze i najpiękniejsze uczucia, nadzieje, wspomnienia - _tak Damian Konieczny, prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna, mówił w czwartek o ciemnozielonej toni solankowego jeziora w komorze Erazma Barącza, rozświetlonej logo ŚDM. Działo się to podczas inauguracji sezonu turystycznego 2016 r.

Dlaczego zdecydowano się akurat na to miejsce? - Komora Barącza z solankowym jeziorem, którą wybraliśmy jako miejsce dla logo Światowych Dni Młodzieży, znajduje się w bliskim sąsiedztwie kaplicy św. Kingi, na Trasie Turystycznej i Szlaku Pielgrzymkowym - przypomniał prezes Konieczny. - Lokalizacja ta przyczyni się do promocji ŚDM wśród zwiedzających wielickie podziemia, a po __wizycie papieża będzie niezwykłą pamiątką - dodał.

W jaki sposób logo znalazło się na dnie jeziora, 101 metrów pod ziemią? Zadania tego podjęli się nurkowie z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP.

A jakie atrakcje Kopalnia Soli „Wieliczka” przygotowuje na ŚDM? Pielgrzymi będą mogli wyruszyć m.in. na Trasę Turystyczną i Szlak Pielgrzymkowy. Od 23 lipca do 3 sierpnia podziemia będą czynne do późnych godzin wieczornych. Uruchomiono też specjalną infolinię, dla turystów indywidualnych wyznaczone zostały dodatkowe godziny tur w języku polskim i sześciu językach obcych - zakupu biletów można dokonywać online. Już w tej chwili zarezerwowano - mowa tylko o grupach - ponad 40 tysięcy biletów. - Dominują pielgrzymi z krajów europejskich, ale mamy też zabukowane grupy z Brazylii, Chile, Argentyny, Ekwadoru, USA, Kanady, Singapuru, Tajwanu, a nawet Czadu i Gabonu - mówi Damian Konieczny.

Zdrowa sobota

To pomysł dla wszystkich tych, którzy chcą się zrelaksować, złagodzić skutki przebywania w złej jakości powietrzu, a także zminimalizować objawy alergii. Adresowany jest do rodzin z dziećmi, osób dorosłych i seniorów.

Kopalnia proponuje 4-godzinne pobyty 135 m pod ziemią. _- Otoczenie podziemnych komór solnych i powietrze nasycone chlorkiem sodu sprzyjają wypoczynkowi i poprawie samopoczucia. Pobyt w takim mikroklimacie zalecany jest nie tylko osobom chorym, ale również zdrowym. Spacer połączony z inhalacją i z ćwiczeniami doskonale relaksuje i wycisza. W pełnym stresów świecie chwila prawdziwego wytchnienia ma ogromne znaczenie - _zapewniają w kopalni.

Wspomnieć też wypada, że mikroklimat podziemnych wyrobisk różni się zasadniczo od klimatu, jaki występuje na powierzchni ziemi. - Cechuje go wyjątkowa czystość bakteriologiczna, śladowy poziom pyłków roślin, wysoka wilgotność powietrza i __duża zawartość chlorku sodu - kuszą w kopalni.

1,39 mln pod ziemią

Jaki był rok 2015 dla kopalni? _- Bardzo dobry. Zakończył się dla nas rekordową liczbą 1 mln 390 tys. turystów - _podkreślił Marian Leśny, członek Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna.

2016 r. też zapowiada się rekordowo. W pierwszym kwartale kopalnię odwiedziło już ponad 210 tysięcy turystów, a to oznacza 25-proc. wzrost w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami 2015 r. Wśród turystów największe grono stanowią Polacy, Brytyjczycy, Francuzi, Włosi, Hiszpanie i Koreańczycy.

Korzystać można już też z dobrodziejstw, jakie niesie z sobą tężnia solankowa. Tu również szykują się rekordy. Od 5 do 31 marca z leczniczych inhalacji skorzystało już 6,6 tys. osób, co oznacza wzrost o ponad 50 proc. w porównaniu z 2015 r. - W tym roku obok zwiedzania podziemi mocno polecamy korzystanie z dobrodziejstw soli i solanki. Usytuowana na skraju Parku św. Kingi tężnia czy uruchomione w połowie kwietnia pobyty profilaktyczne w podziemnym uzdrowisku to lekarstwo dla naszych płuc i dróg oddechowych, sposób na „walkę” organizmu ze smogiem - zachęca Marian Leśny. - Powietrze pod ziemią jest pozbawione negatywnych dla zdrowia pyłów, podobnie aerozol w solankowej tężni - dodaje Marian Leśny.

2400 komór

Kopalnia to prawie 2400 komór i blisko 250 km korytarzy. Gdyby je wszystkie zsumować, objętość wyeksploatowanych na przestrzeni wieków wyrobisk wyniosłaby gigantyczną liczbę - około 10 mln m sześc. pustek. Wydobytej soli wystarczyłoby zaś na budowę trzech piramid Cheopsa, a pod ziemią bez problemu skryłyby się nowojorski Chrysler Building, wieża Eiffla, a także - ustawione jedna na drugiej - trzy katedry Notre Dame.

Ale to nie wszystko. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi w komorach powstało pierwsze w Polsce podziemne uzdrowisko. Pobyt w nim pozwala również oderwać się od ziemskich problemów, sprzyja wyciszeniu i wypoczynkowi - pod ziemią można też bowiem zanocować.

Pod ziemią jest wiele niezwykłych szlaków - imponująca Trasa Turystyczna i wspaniała Trasa Górnicza, a także duchowy Szlak Pielgrzymkowy „Szczęść Boże”. Najmłodsi też będą mieli tutaj „pełne ręce roboty” - mogą wyruszyć na szlak „Młodego Górnika”. Zapewne trafią także do Solilandii i królestwa dobrego ducha wielickich podziemi - Skarbnika. Nic więc dziwnego, że już w 1978 roku Kopalnia Soli „Wieliczka” znalazła się wśród prestiżowych miejsc i obiektów otwierających listę UNESCO.

Zapomnieć nie można również o tężni Kopalni Soli „Wieliczka”. Choć wygląda jak średniowieczny zamek opasany grubymi murami, to jednak - gdy podejdziemy bliżej - jest to warownia z drewna i tarniny. Po jej ścianach spływa zaś solanka - woda częściowo paruje i nasyca powietrze słonym aerozolem.

- Takich skarbów nie można przecież pominąć na __swoich turystycznych ścieżkach - mówi Damian Konieczny, prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przeżyj niesamowitą przygodę - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska