Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przystanek Bieszczady Kazimierza Nóżki i Marcina Sceliny, odcinek 5. Zimozielone paprocie

Kazimierz Nóżka & Marcin Scelina
Większość spośród rosnących w Polsce roślin na czas zimy traci zielone części, by ten niekorzystny okres przetrwać pod postacią pozbawionych liści pędów, skrytych pod ziemią cebul, korzeni czy kłączy.

Podobnie jest u naszych paproci, które w przeważającej większości tracą jesienią nadziemne zielone części. Są jednak u nas i takie gatunki, które w okresie zimowym zachowują zielone liście.

Jednym z najpospolitszych jest paprotka (Polypodium vulgare), której liście wyrastają z pełzających po glebie, skałach lub pniach czy konarach drzew kłączy. Jej słodkie kłącza w przeszłości bywały jadane, zwłaszcza w okresach głodu lub na przednówku, a dzięki zimozielonym liściom łatwo było je znaleźć.

Znacznie rzadsze są nasze inne zimozielone paprocie. Do najoryginalniejszych należą języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium) i podrzeń żebrowiec (Blechnum spicant). W Polsce rosną przede wszystkim w górach. Języcznik związany jest z bardzo rzadkim typem lasów jakim są jaworzyny, lubi skaliste, ale zasobne podłoże. Ze względu na językowate liście z równoległymi kupkami zarodni od spodniej strony nie idzie go pomylić z żadną inną paprocią. Podrzeń żebrowiec woli uboższe lasy - głównie świerkowe i jodłowe bory, ale rośnie również w buczynach. Jego liście są nieco podobne do liści paprotki, ale są podzielone na większą liczbę odcinków i nie wyrastają pojedynczo z pełzającego kłącza, ale tworzą typowe dla paproci rozety. Ciekawostką jest to, że wytwarza on dwa rodzaje liście - wegetatywne zielone oraz brunatne z zarodniami.

Zimozielonymi paprociami są również drobne zanokcice (Asplenium), których kilka gatunków można spotkać na skalach i starych murach. Natomiast z naziemnych gatunków zimozielone są paprocie z rodzaju paprotnik (Polystichum).

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska