Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Pszczelarstwo przeżywa ostatnio trudny okres". Konferencja w Karniowicach

Jan Ślósarz - główny specjalista ds. pszczelarstwa w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Karniowicach
"Pszczelarstwo przeżywa ostatnio trudny okres". Konferencja w Karniowicach
"Pszczelarstwo przeżywa ostatnio trudny okres". Konferencja w Karniowicach
Około 300 miłośników pszczół zgromadziło się 27 lutego 2016 r. w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Karniowicach podczas XX Wojewódzkiej Konferencji Pszczelarskiej. Ta tradycyjnie już od 20 lat organizowana przez MODR impreza jest okazją do spotkań pszczelarzy z całej Małopolski.

Pszczelarstwo przeżywa ostatnio trudny okres. Jest to związane z inwazją chorób pszczelich dziesiątkujących pasieki, przy braku skutecznych środków do walki z nimi. Problemem są też kurczące się pożytki, anomalie pogodowe i chemizacja rolnictwa. W efekcie coraz trudniej jest prowadzić pasieki i utrzymać stały poziom pogłowia. Pszczelarze zdają sobie z tego sprawę, dlatego też wzrasta ich zapotrzebowanie na aktualną wiedzę z zakresu profilaktyki i zwalczania chorób pszczół, nowoczesnej gospodarki pasiecznej, pożytków pszczelich, zagadnień prawnych itp. Zaspokajaniu tych potrzeb służy od lat doradztwo pszczelarskie prowadzone przez MODR, w tym także doroczne Konferencje Pszczelarskie.

Po oficjalnym otwarciu, którego dokonał Dyrektor MODR Bronisław Dutka, pierwszy wykład wygłosił Józef Bukowski, Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie. Dotyczył on historii organizacji pszczelarskich na Ziemi Krakowskiej w ciągu ostatnich 100 lat. Dzieje tych związków i organizacji były tak burzliwe, jak cała historia Polski, podlegały ciągłym zmianom i wpływom różnych czynników, w tym także politycznych. Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie planuje obchody 100-lecia powstania organizacji pszczelarskiej już za 2 lata.

Drugi wykład dotyczący produktów pszczelich i ich wykorzystania w profilaktyce i leczeniu ludzi wygłosił Prof. Ryszard Czarnecki, znany autorytet naukowy w tej dziedzinie, związany z UJ Kraków. Zwracał on uwagę na ogromne możliwości profilaktyczne i lecznicze produktów pszczelich, ciągle niedoceniane, a nawet ignorowane przez oficjalną medycynę i farmakologię. Profesor cytował liczne wyniki badań naukowych oraz przykłady z własnej praktyki, dowodzące wszechstronności i skuteczności apiterapeutyków, w tym głównie pyłku kwiatowego i propolisu.

Ostatni, prawie 5-godzinny wykład został wygłoszony przez prof. Małgorzatę Bieńkowską z Oddziału Pszczelnictwa w Puławach. Tematyka wykładu była bardzo obszerna i dotyczyła istotnych dla pszczelarzy zagadnień związanych m.in. z hodowlą pszczół, w tym prób wyhodowania linii pszczół warrozoodpornych, problemu doboru odmian i linii hodowlanych do warunków lokalnych, hodowli matek na własne potrzeby oraz metod poddawania matek.

Jak zwykle Konferencji towarzyszyły stoiska handlowe ze sprzętem pszczelarskim, apiterapeutykami, literaturą pszczelarską i inne.

Konferencja była okazją do spotkań pszczelarzy, wymiany doświadczeń i informacji. Dla młodych, początkujących pszczelarzy była okazją do nawiązania cennych kontaktów, niezbędnych dziś dla właściwego prowadzenia pasieki.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska