Informacje o nowych ogniskach Główny Lekarz Weterynarii podał 27 grudnia. Ognisko nr 10 wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie, gdzie hodowano ponad 60 tys. kaczek pekin w miejscowości Borek (gmina Deszczno, powiat gorzowski, województwo lubuskie). Badania zostały porzeprowadzone 23 grudnia.
Tego samego dnia ustalono 11. ognisko H5N8. Ptasia grypa pojawiła się w gospodarstwie z ponad 7 tys. indyków w miejscowości Maszewo (gmina Deszczno, powiat gorzowski, województwo lubuskie). Ognisko 12. służby weterynaryjne wyznaczyły w gospodarstwie utrzymującym 22 kaczki i 19 kur w miejscowości Czuszów (gmina Pałecznica, powiat proszowicki, województwo małopolskie). To również badania z 23 grudnia.
Przeczytaj też: Najnowsze informacje związane z ptasią grypą w Polsce
26 grudnia na podstawie badań ptaków z miejscowości Karnin (gmina Deszczno, powiat gorzowski, województwo lubuskie) ustalono 13. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. W gospodarstwie było ponad 27 tys. indyków.
"Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu", podaje Inspektorat.
Istnieje duże ryzyko kolejnych zarażeń, dlategominister rolnictwa i główny lekarz weterynarii apelują do gospodarzy o stosowanie się do zasad. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć paszę przed dostępem do niej dzikich zwierząt. Nie wolno karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany. Ministerstwo apeluje, żeby pozostawić ptaki w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu. Kolejne zalecenia - nie wykorzystuj do pojenia drobiu wody ze zbiorników, do których mają dostęp dzikie ptaki.
W gospodarstwie powinno się stosować maty dezynfekcyjne przed wejściami, używać odzież i obuwie ochronne. Jednocześnie służby przypominają, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne.
Co powinno zaniepokoić hodowców? Inspektorat wymienie takie objawy, jak:
- zwiększone padnięcia ptaków w gospodarstwie;
- spadek dziennej produkcji jaj;
- spadek przyjęcia paszy lub wody;
- objawy kliniczne u ptaków: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.
Przeczytaj też: