Ognisko ptasiej grypy w Bielanach jest pierwszym w Małopolsce
Do stwierdzenia tego przypadku ptasiej grypy w żwirowni Bielanach doszło w środę, 18 stycznia.
- Pobranie padłych ptaków odbyło się przy udziale Powiatowej Komendy Staży Pożarnej w Oświęcimiu - zaznacza lek. wet. Agnieszka Stachera.
Z informacji przekazanych przez zastępcę Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii lek. wet. Grzegorza Kawieckiego wynika, że na razie jest to jedyne ognisko ptasiej grypy w Małopolsce. Jednocześnie dodaje, że służby weterynaryjne podjęły działania mające zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. W pierwszej kolejności są to przeszukania terenu pod kątem ewentualnego wystąpienia kolejnych przypadków padniętych ptaków i przestrzegania zasad bioasekuracji.
- Prowadzone są dwutorowo. Z jednej strony są to kontrole przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej gospodarstw komercyjnych hodowców drobiu, a z drugiej przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich - dodaje Grzegorz Kawiecki.
Służby weterynaryjne podjęły również działania informacyjne skierowane do wszystkich hodowców drobiu oraz zakładów związanych z produkcją drobiu.
- Każdy właściciel drobiu na terenie naszego powiatu ma obowiązek zgłoszenia do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Oświęcimiu przy ul. Nideckiego 26 lub tel. 33 8432995, miejsca, w których utrzymywany jest drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych - podkreśla Agnieszka Stachera.
Jak dodaje, grypa ptaków jest wirusową chorobą drobiu o bardzo dużym znaczeniu ekonomicznym. Jej wystąpienie przynosi ogromne straty dla sektora drobiowego. Przenosicielem wirusów grypy są ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym np. łabędzie.

Zachowywać podstawowe zasady higieny
Ptasia grypa jest chorobą zakaźną występującą powszechnie u ptactwa, ale może spowodować także infekcję u ludzi. Wirus jest bardzo wrażliwy na wysoką temperaturę. Dlatego też drób i jaja właściwie upieczone czy usmażone są w pełni bezpieczne. Powszechne stosowane środki dezynfekcyjne, mydło, detergenty bardzo skutecznie eliminują zagrożenie. Zachowanie podstawowych zasad higieny, są prostymi a jednocześnie bardzo efektywnymi sposobami zapobiegania grypie.
W przypadku wszystkich gospodarstw utrzymujących drób oraz w związku z wyznaczeniem obszaru zagrożonego wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków należy:
- - utrzymywać drób i/lub inne ptaki w odosobnieniu (w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych)
- - karmienie i pojenie drobiu i ptaków utrzymywanych przez człowieka musi odbywać się w zamkniętych pomieszczeniach
- - przed wejściem do budynków, w których utrzymywany jest drób, należy wyłożyć maty dezynfekcyjne nasączone środkiem dezynfekcyjnym
- - należy przechowywać paszę i ściółkę w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z ptactwem dzikim i gryzoniami oraz ich odchodami
- - należy unikać pojenia ptaków i czyszczenia miejsc przebywania drobiu wodą pochodzącą spoza gospodarstwa (głównie ze zbiorników wodnych i rzek)
- - dokonywać codziennego przeglądu stad drobiu
- - przestrzegać, aby osoby uczestniczące w polowaniu na ptaki łowne, powstrzymały się od wykonywania czynności związanych z utrzymywaniem drobiu przed upływem 48 godz. od zakończenia polowania
W przypadku podejrzenia choroby zakaźnej drobiu należy informację przekazać lekarzowi weterynarii, wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.
Objawy drobiu świadczące o podejrzeniu choroby:
- - osłabienie,
- - nagły spadek nieśności,
- - zwiększona śmiertelność,
- - sinica i wybroczyny,
- - biegunka, duszności,
- - objawy nerwowe.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Syn milionera, uczeń krakowskiego liceum. Oto Eryk Goczał, który wygrał Rajd Dakar
- Kolejne duże zapadlisko pod Olkuszem. Krater koło Sztolni Ponikowskiej
- Pogrzeb rodziców Teosia z Jawiszowic, którzy zginęli w tragicznym wypadku
- Afera z zamkniętym boiskiem przy szkole w Psarach. Co dalej?
- Tauron oficjalnie został partnerem oświęcimskiego hokeja. ZDJĘCIA, FILM
- Zapadliska w Trzebini, ewakuacja mieszkańców. Eksperci mają wskazać zagrożone budynki
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
