Pustynia Błędowska to około 33 kilometry kwadratowe
Pustynia zajmuje obszar około 33 km kw., z czego ok. 35 procent to lotne piaski. Reszta to zarośla - obrośnięta jest głownie wierzbą ostrolistną oraz sosną. Leży na granicy Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Rozciąga się od Dąbrowy Górniczej–Błędowa na zachodzie do Klucz (pow. olkuski) na wschodzie. Na północy granicą jest wieś Chechło, a na południu graniczy z duży lasem. Przez pustynię przepływa rzeka Biała Przemsza. Rzeka i rosnące nad jej brzegami drzewa i zarośla rozdzielają pustynię na dwie, prawie równe części.
Na pustynią górują dwa wzniesienia:
- Czubatka w Kluczach(382 m n.p.m.),
- Dąbrówka w Chechle (355 m n.p.m.).


Ze wzgórz widać teren Pustyni Błędowskiej oraz pobliskie lasy, wieże kościołów i kominy okolicznych miejscowości Śląska i Małopolski.
Będąc na Dąbrówce można trafić na ćwiczenia wojskowe czyli widowiskowe skoki spadochronowe. Trenują tu najczęściej spadochroniarze z 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie.
Jeżeli chcesz przyjechać na Pustynię Błędowską wybierz jakiś zwykły dzień tygodnia. W weekendy, choć miejsca dla wszystkich na piachu nie zabraknie, a nawet można znaleźć zakątki, gdzie nikt nam nie będzie przeszkadzał, to trudno będzie zaparkować.
Jak dojechać na Pustynię Błędowską
Najłatwiej dojechać tu samochodem. Z Krakowa przez Olkuszu to ok. godziny drogi, z Katowic - 40 minut. Dojazd komunikacją publiczną będzie bardziej skomplikowany. Najlepiej dojechać do Olkusza (z Krakowa i Katowic kursują tu pociągi oraz busy). Z Olkusza trzeba przesiąść się na bus lub autobus do Klucz lub Chechła. Kursują tu autobusy ZGK "KM" w Olkuszu.
Nie ma przystanków przy samej Pustyni Błędowskiej, trzeba jeszcze kawałek podejść.

Parkingi przy Pustyni Błędowskiej
Jest tu kilka ogólnodostępnych parkingów. Ten przy Róży Wiatrów obecnie mieści 35 samochodów, a kolejny - przy głównej drodze, ul. Bolesławskiej, ok. 90. W dni, gdy jest dużo turystów zapchana jest cała droga dojazdowa pomiędzy ul. Bolesławską a parkingiem przy Róży Wiatrów. Parkingi są też przy wzgórzach Czubatka w Kluczach i Dąbrówka w Chechle.
Atrakcje Pustyni Błędowskiej, co zobaczyć?
Róża Wiatrów
To tarasy widokowe w kształcie róży wiatrów. Przy niech ustawione są foodtrucki, gdzie można kupić coś "na ząb" oraz skorzystać z wygodnych leżaków. Są tu też plansze z materiałami edukacyjnymi, z których można dowiedzieć się m.in., jak powstała Pustynia Błędowska.


Ścieżki pieszo-rowerowe
Na Pustynię Błędowską warto przyjechać na rowerze lub z kijkami. Wokół pustyni i w okolicznych lasach są ścieżki piesze i rowerowe. W planach jest utworzenie około dziesięciokilometrowej sieci tras pieszo-rowerowych, które połączą Róże Wiatrów, Czubatkę i Dąbrówkę.
Skoki spadochronowe
Na Pustyni Błędowskiej, na jej północnej części, jest czynny poligon, który wykorzystują głównie wojska desantowe ćwicząc skoki spadochronowe. Ze wzgórza Dąbrówka w Chechle można obserwować te widowiskowe ćwiczenia.
Wieża widokowa
Jest pomysł, by nad Pustynię Błędowską przenieść dawną wieżę szybową „Dąbrówka”, która obecnie stoi przy drodze krajowej numer 94 w Bolesławiu. To pozostałość po nieistniejącej już kopalni ołowiu. Realizacja pomysłu zależy jednak od tego czy gminie Klucze uda się pozyskać na ten cel środki zewnętrzne.
Wojskowe działa
W kilku miejscach ustawione są wojskowe działa. Związane jest to z historią tego miejsca. Obecnie działa tu poligon wojskowy. a różne wojska odbywały tu szkolenia od dobrze ponad 100 lat.
Pustynia Błędowska miejsce imprezowe
Na piachu odbywa się kilka cyklicznych wydarzeń:
- Rave na Pustyni,
- Festiwal Meteora,
- Juromania,
- Law of The Desert,
- Bieg Herosa
- Mają szalone pomysły! Doczepili motocykl do paralotni i polecieli!
- Jedź nad Jezioro Mucharskie. Pogoda jest idealna na wyprawę
- „Pojezierze Olkuskie” się rozrasta. Docelowo będzie miało prawie 80 hektarów
- Aksam po pożarze staje na nogi. Uruchomiono produkcję „Paluszków Beskidzkich”
- Sześć muzeów, które powinieneś zobaczyć. Najciekawsze i najnowocześniejsze
- Licytacje komornicze domów i mieszkań w naszym regionie
Bądź na bieżąco i obserwuj
Podwodny las niedaleko Olkusza. Z wody wystają tylko czubki sosen
