https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pustynia Błędowska. Małopolska Sahara przyciąga turystów! Jak dojechać, największe atrakcje i ciekawostki

Małgorzata Gleń
Tarasy Róża Wiatrów są najczęściej odwiedzanym miejscem na Pustyni Błędowskiej
Tarasy Róża Wiatrów są najczęściej odwiedzanym miejscem na Pustyni Błędowskiej Paweł Mocny
Byłeś już na Pustyni Błędowskiej? Jak jeszcze nie - przyjedź. Będziesz mógł zobaczyć największy w naszej części Europy teren pokryty piachem. W upalne dni jest tu gorąco jak na Saharze a słońce pali skórę. Nasza "Sahara" nie dość, że jest łatwiej dostępna, to z pragnienia tu się nie zginie.

Pustynia Błędowska to około 33 kilometry kwadratowe

Pustynia zajmuje obszar około 33 km kw., z czego ok. 35 procent to lotne piaski. Reszta to zarośla - obrośnięta jest głownie wierzbą ostrolistną oraz sosną. Leży na granicy Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Rozciąga się od Dąbrowy Górniczej–Błędowa na zachodzie do Klucz (pow. olkuski) na wschodzie. Na północy granicą jest wieś Chechło, a na południu graniczy z duży lasem. Przez pustynię przepływa rzeka Biała Przemsza. Rzeka i rosnące nad jej brzegami drzewa i zarośla rozdzielają pustynię na dwie, prawie równe części.

Na pustynią górują dwa wzniesienia:

  • Czubatka w Kluczach(382 m n.p.m.),
  • Dąbrówka w Chechle (355 m n.p.m.).
Wzgórze Dąbrówka leży w Chechle na północnym krańcu pustyni. Jest tu m.in. stary bunkier
Wzgórze Dąbrówka leży w Chechle na północnym krańcu pustyni. Jest tu m.in. stary bunkier Tadeusz Żurek
Wzgórze Czubatka w Kluczach, skąd rozciąga się piękny widok na Pustynię Błędowską
Wzgórze Czubatka w Kluczach, skąd rozciąga się piękny widok na Pustynię Błędowską Tadeusz Żurek

Ze wzgórz widać teren Pustyni Błędowskiej oraz pobliskie lasy, wieże kościołów i kominy okolicznych miejscowości Śląska i Małopolski.

Będąc na Dąbrówce można trafić na ćwiczenia wojskowe czyli widowiskowe skoki spadochronowe. Trenują tu najczęściej spadochroniarze z 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie.

Jeżeli chcesz przyjechać na Pustynię Błędowską wybierz jakiś zwykły dzień tygodnia. W weekendy, choć miejsca dla wszystkich na piachu nie zabraknie, a nawet można znaleźć zakątki, gdzie nikt nam nie będzie przeszkadzał, to trudno będzie zaparkować.

Jak dojechać na Pustynię Błędowską

Najłatwiej dojechać tu samochodem. Z Krakowa przez Olkuszu to ok. godziny drogi, z Katowic - 40 minut. Dojazd komunikacją publiczną będzie bardziej skomplikowany. Najlepiej dojechać do Olkusza (z Krakowa i Katowic kursują tu pociągi oraz busy). Z Olkusza trzeba przesiąść się na bus lub autobus do Klucz lub Chechła. Kursują tu autobusy ZGK "KM" w Olkuszu.

Nie ma przystanków przy samej Pustyni Błędowskiej, trzeba jeszcze kawałek podejść.

Droga dojazdowa do Róży Wiatrów. W słoneczne dni auta parkowane są na poboczach
Droga dojazdowa do Róży Wiatrów. W słoneczne dni auta parkowane są na poboczach Tadeusz Żurek

Parkingi przy Pustyni Błędowskiej

Jest tu kilka ogólnodostępnych parkingów. Ten przy Róży Wiatrów obecnie mieści 35 samochodów, a kolejny - przy głównej drodze, ul. Bolesławskiej, ok. 90. W dni, gdy jest dużo turystów zapchana jest cała droga dojazdowa pomiędzy ul. Bolesławską a parkingiem przy Róży Wiatrów. Parkingi są też przy wzgórzach Czubatka w Kluczach i Dąbrówka w Chechle.

Atrakcje Pustyni Błędowskiej, co zobaczyć?

Róża Wiatrów

To tarasy widokowe w kształcie róży wiatrów. Przy niech ustawione są foodtrucki, gdzie można kupić coś "na ząb" oraz skorzystać z wygodnych leżaków. Są tu też plansze z materiałami edukacyjnymi, z których można dowiedzieć się m.in., jak powstała Pustynia Błędowska.

Znak róża wiatrów
Znak róża wiatrów
Tarasy Róża Wiatrów są najczęściej odwiedzanym miejscem na Pustyni Błędowskiej
Tarasy Róża Wiatrów są najczęściej odwiedzanym miejscem na Pustyni Błędowskiej Paweł Mocny

Ścieżki pieszo-rowerowe

Na Pustynię Błędowską warto przyjechać na rowerze lub z kijkami. Wokół pustyni i w okolicznych lasach są ścieżki piesze i rowerowe. W planach jest utworzenie około dziesięciokilometrowej sieci tras pieszo-rowerowych, które połączą Róże Wiatrów, Czubatkę i Dąbrówkę.

Skoki spadochronowe

Na Pustyni Błędowskiej, na jej północnej części, jest czynny poligon, który wykorzystują głównie wojska desantowe ćwicząc skoki spadochronowe. Ze wzgórza Dąbrówka w Chechle można obserwować te widowiskowe ćwiczenia.

Wieża widokowa

Jest pomysł, by nad Pustynię Błędowską przenieść dawną wieżę szybową „Dąbrówka”, która obecnie stoi przy drodze krajowej numer 94 w Bolesławiu. To pozostałość po nieistniejącej już kopalni ołowiu. Realizacja pomysłu zależy jednak od tego czy gminie Klucze uda się pozyskać na ten cel środki zewnętrzne.

Wojskowe działa
W kilku miejscach ustawione są wojskowe działa. Związane jest to z historią tego miejsca. Obecnie działa tu poligon wojskowy. a różne wojska odbywały tu szkolenia od dobrze ponad 100 lat.

Pustynia Błędowska miejsce imprezowe

Na piachu odbywa się kilka cyklicznych wydarzeń:

  • Rave na Pustyni,
  • Festiwal Meteora,
  • Juromania,
  • Law of The Desert,
  • Bieg Herosa

Podwodny las niedaleko Olkusza. Z wody wystają tylko czubki sosen

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska