Czytaj też: Nowy Sącz: dźgnął taksówkarza dla 70 zł, trafił do aresztu
- Przeważyły względy ekonomiczne. W obu szkołach jest niewielu uczniów i gmina musi sporo dopłacać do subwencji oświatowej - przekonuje Artur Bochenek, wicewójt Chełmca. - Utrzymanie roczne jednego ucznia w Boguszowej kosztuje nas 16 tysięcy złotych, a w Niskowej niecałe cztery tys. mniej. Tymczasem średnia z pozostałych szkół w gminie nie przekracza pięć i pół tysiąca.
Po likwidacji placówek 10 uczniów z Boguszowej trafi do szkół w Paszynie lub Piątkowej, a 54 z Niskowej do Biczyc Dolnych. - Budynki szkół w Paszynie i Piątkowej są w bardzo dobrym stanie. Niedawno były rozbudowywane i mają odpowiednie zaplecze - zapewnia wicewójt. - W Biczycach rozbudowa trwa, po jej zakończeniu dzieci otrzymają dużo lepsze warunki niż w Niskowej.
Za takim rozwiązaniem, jak podkreśla Bochenek, przemawia również niewielka odległość od likwidowanych placówek. - To około dwa kilometry, więc dotarcie do nowych szkół nie powinno nikomu sprawić trudności - przekonuje.
- Jak sześcio- czy siedmioletnie maluchy mają pokonywać codziennie dwa kilometry drogi, i to jeszcze bez chodnika? - pyta Henryk Kulig, sołtys Niskowej.
Podobne argumenty wysuwa dyrekcja Szkoły Podstawowej w Niskowej. - Wcześniej były dużo cięższe czasy, a jednak nasza szkoła funkcjonowała. Przetrwała okupację niemiecką i radziecką, a w zeszłym roku obchodziliśmy nawet stulecie. Szkoda, że przy podejmowaniu decyzji o likwidacji nie wzięto pod uwagę czynnika ludzkiego - ubolewa dyrektorka Jolanta Kuczaj.- Nie padły dotąd żadne deklaracje dotyczące dojazdu dzieci do nowych szkół, ani zapewnienia pracy dla nauczycieli likwidowanych szkół.
Po zamknięciu szkoły w Niskowej pracę straci 11 nauczycieli i 3 innych pracowników. W Boguszowej dotknie to samo dziewięciu nauczycieli i czterech pracowników obsługi.
Bernard Stawiarski, wójt Chełmca, deklaruje, że zorganizuje dojazd dla uczniów.
Wybieramy Ludzi Roku 2011. Zobacz listę kandydatów i oddaj głos!
Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!