https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radiowa walka o słuchacza w Małopolsce

P. Korbut, M. Stokłosa
Najczęściej słuchaną rozgłośnią w Małopolsce jest RMF FM, ale inne stacje nie zamierzają odpuścić w walce o słuchaczy. Na podbój regionu rusza m.in. Radio Kraków, które otwiera swoje kolejne studia lokalne. Jedna z najstarszych polskich rozgłośni, mimo trudności finansowych, nie chce obniżać poziomu i zamierza dalej realizować misję nie tylko w stolicy regionu.

Czytaj także: Coke Live Music Festival... w Katowicach? To możliwe

Radiowy rynek Małopolski należy do rozgłośni komercyjnych. RMF FM trudno dorównać. Spośród wszystkich stacji ma ona największy, 40-procentowy udział w tzw. czasie słuchania (jaki procent słuchania radia w ogóle słuchacz poświęcił konkretnej stacji). Za RMF uplasowało się Radio ZET (10,97 proc.). Kolejne są I i III program Polskiego Radia. Radio Kraków w całej Małopolsce zajmuje miejsce siódme (2,37 proc.).

Nowe studia
Ta publiczna rozgłośnia wychodzi jednak z marazmu i zaczyna stawiać na rozwój. Stacja koncentrująca się do tej pory na odbiorcach z Krakowa, walczy o słuchaczy w całym województwie. Pod koniec ubiegłego roku Radio Kraków otworzyło studio w Tarnowie. 9 stycznia otwarte zostało studio nowosądeckie. Jego kierowaniem zajmie się Sławomir Wrona. - Jest kryzys lokalnych stacji, z których rynek nagle się wyczyścił. Chcemy zapełnić tę lukę i będziemy nadawać pasmo typowo sądeckie - wyjaśnia Sławomir Wrona. Dodaje, że radio będzie się skupiać także na wiadomościach z Gorlic, Limanowej i Krynicy.

Nowe koncesje
Na lokalność postawiło też katolickie Radio Dobra Nowina (RDN Małopolska - Tarnów i Nowy Sącz). Program radiostacji jest tworzony i nadawany z centrali w Tarnowie oraz ze studia lokalnego w Nowym Sączu przy współpracy korespondentów lokalnych m.in. w Bochni, Brzesku, Dębicy.

- We wrześniu zrobiliśmy kolejny krok. Udało się nam uzyskać koncesję na osobny, dwunastogodzinny program dla Nowego Sącza. Do tej pory nadawaliśmy wspólne audycje - tłumaczy Mirosław Biedroń, dyrektor promocji RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Biedroń twierdzi, że radia regionalne zawsze lepiej po radzą sobie w kryzysie. - Lokalne firmy chętniej będą reklamować się u nas niż w mediach ogólnopolskich. Mają gwarancje, że trafiamy do ich potencjalnych klientów - dodaje dyrektor.

Jak pokazują wyniki słuchalności, taka taktyka się sprawdza. RDN Małopolska słucha 1,53 proc. słuchaczy z województwa. RDN Nowy Sącz - 0,44 proc. Pomysł rozwoju lokalnego popiera prof. Wiesław Godzic, medioznawca.

- To dobry kierunek, ale jest też mnóstwo znaków zapytania - przyznaje prof. Godzic. - Zadanie nie będzie łatwe i radio czeka prawdziwa orka na ugorze. Społeczeństwo potrzebuje wiadomości lokalnych, ale radio musi być naprawdę profesjonalne. Inaczej nie ma szans z ogólnopolskimi rozgłośniami komercyjnymi - nie ukrywa medioznawca.

Lokalność to jedno, a ciekawa oferta to drugie. Dlatego też wszystkie małopolskie stacje ruszyły w tym roku z nowymi projektami.

Głośne nazwiska
W Radiu Kraków w lutym odbędzie się premiera "Wesela" w reżyserii Andrzeja Seweryna. Słuchowisko będzie grane na żywo w studiu im. Romany Bobrowskiej. Innym pomysłem jest audycja dla młodych zespołów muzycznych. Początkujący muzycy mają szansę zaprezentować się na antenie. Najlepsi wygrają możliwość nagrania płyty i ruszenia w trasę koncertową po Małopolsce.
O swoich słuchaczy starają się też walczyć inne lokalne rozgłośnie. - Sukcesem okazał się nasz cykl "Gadające głowy" - mówi Paweł Szczepanik, zastępca redaktora ds. muzycznych Radiofonii. - Zapraszamy ekspertów z krakowskich uczelni i rozmawiamy na najdziwniejsze tematy. Od zwierzyny łownej po filmy - tłumaczy.

Radio także w internecie

Jak przyznaje Marzena Błachut z Radia Alfa w Krakowie, lokalne radia mają szanse na rozwój. - Przybywa nam słuchaczy zarówno lokalnych, jak i internetowych - mówi Błachut. Szczególną popularnością cieszą się konkursy w porannym paśmie " Alfa ranek".

W Małopolsce działa kilkanaście lokalnych stacji radiowych. Swoją rozgłośnię uruchomiła np. Parafia Nawiedzenia NMP w Skomielnej Czarnej. Charakter religijny ma także nadające w Krakowie i na Podhalu Radio Plus.

Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dest
być całkiem sensowne, gdyby nie to, ze właścicielowi kompletnie na nim nie zależy. Koniec końców, nie dbając o nie zwyczajnie je pogrąża.
A
ALA
Czy radio dobra nowina, to rmf-bis?, bo niczy nie roznia sie miedzy soba, tu muzyka i reklama i tu muzyka i reklama
M
Miśka
Myśli, że coś jeszcze zrobi dla Krakowa, a ja mówię -> Radio ALFA jest do kitu i do chrzanu, oby nigdy nie istniało ! :D
M
Miśka
Najgorsze radio w Krakowie :)
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska