Liceum ma wejść w skład istniejącego Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Krakowie.
Bdania młodzieży szkół ponadgimnazjalnych będącej pacjentami Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, 25 uczniów realizowało obowiązek nauki w liceum ogólnokształcącym, co stanowiło około 60% wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych w tym okresie w lecznicy. Pozostałą część tj. 17 stanowili uczniowie technikum i szkoły zawodowej. I mają oni problemy z kontynuowaniem nauki w czasie choroby. Liceum na to zmienić.
Obecnie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych przebywający w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie nie mają możliwości realizacji obowiązku nauki w Zespole Szkół Specjalnych nr 3.
Z tego powodu, niejednokrotnie, uczniowie przebywający na długotrwałej hospitalizacji nie są klasyfikowani przez szkołę macierzystą.
Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Krakowie wspierając uczniów-pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, w ramach wolontariatu wspomaga uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Organizuje pomoc w zakresie materiałów dydaktycznych tj. książek, opracowań, czy sprzętu informatycznego.
W ramach pomocy uczniom wykorzystywany jest e-learning, na podstawie którego uczniowie mają stały kontakt ze szkołą macierzystą, często oddaloną o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów od Krakowa.
Ponadto dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Krakowie nawiązuje kontakt ze szkołą macierzystą i oferuje pomoc z zakresu realizacji podstawy programowej przez ucznia przebywającego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.
Z uwagi na możliwość łączenia klas, miasto planuje utworzenie dwóch klas po 10 uczniów.