https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni Krakowa nie chcą uchwalić planu rozwoju wodociągów

Piotr Rapalski
Na dzisiejszej sesji rady miasta miał zostać uchwalony plan rozwoju wodociągów i kanalizacji w Krakowie w latach 2011-2020. Radni jednak ściągnęli ten punkt z porządku obrad. Uważają, że dokument jest źle przygotowany. Jednak i tak wejdzie on niedługo w życie z mocy ustawy, tyle tylko, że bez akceptacji samorządowców.

Czytaj także:

- Mgliście określono pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej. Niejasno są też opisane planowane inwestycje. Ciężko będzie rozliczyć Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z tego co wykona - mówi szef klubu rządzącej w radzie miasta Platformy Obywatelskiej. - Nie ma też uchwały o Lokalnych Inicjatywach Inwestycyjnych dzięki, którym mieszkańcy mogą łączyć się w komitety i występować o dotowanie budowy przyłączy kanalizacyjnych. Nie możemy doczekać się na taką uchwałę od miesięcy - dodaje.

Plan zakłada, że na rozwój sieci kanalizacji i wodociągów MPWiK wyda w ciągu 10 lat prawie miliard złotych. Większość ze środków własnych.

W wieloletnim planie zwiększono nakłady inwestycyjne na rozbudowę wodociągów, zakładów uzdatniania wody i sieci kanalizacyjnej o 200 mln zł. O 23 mln zmniejszono środki na modernizację oczyszczalni ścieków, ale i tak urządzenia w nich będą modernizowane.

Dzięki planowi w Krakowie i okolicach ma przybyć 127 km wodociągów, 320 km kanalizacji, a ścieki mają być lepiej oczyszczane. Dzięki inwestycjom rozbudowane będą sieci wodociągowe zasilające m.in. Zielonki, Michałowice, Igołomie-Wawrzeńczyce, Zabierzów, Wieliczkę, Koniuszą, Kocmyrzów-Luborzyce, Mogilany i lotnisko w Balicach. Rozbudowa obejmie też sam Kraków - m.in. Pasternik, Sidzinę, Górkę Narodową, Wolę Justowską, os. Łuczanowice, Tonie, Bodzów, Stary Bieżanów i ulicę Zawiłą. W ramach projektu kanalizacja ma dotrzeć do Swoszowic, Zbydniowic, Wróblowic, Wyciąża, Wolicy, Przylasku Rusieckiego, Kościelnik, Bronowic Wielkich i Toni. W tych peryferyjnych dzielnicach ciągle w większości używa się szamb.

Dzięki realizacji planu straty wody mają zmniejszyć się z 13,95 proc. do 12,99 proc. Zmniejszy się liczba awarii sieci. Będzie z niej korzystać o 0,4 proc. mieszkańców więcej, dojdziemy więc do sytuacji kiedy 99,99 proc. Krakowian będzie podłączonych do wodociągów i kanalizacji.

Wybieramy najpiękniejszą kandydatkę do Sejmu z Małopolski [ZDJĘCIA]. Zdecyduj, kto powinien wygrać!

Prawybory. Kto powinien zostać posłem? Głosuj: Małopolska Zachodnia okręg 12, Kraków okręg 13, Podhale Nowy Sącz okręg 14, Tarnów okręg 15.

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
super będzie :(
na północ od ul. Opolskiej, na Azorach dalej będzie królował smrodek z szamb oraz wylewanych na pola ścieków.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska