https://gazetakrakowska.pl
reklama

Raport BGK: stabilność sytuacji finansowej i dostęp do kapitału to główne wyzwania w działalności PES

Materiał informacyjny BGK
BGK
Podmioty ekonomii społecznej (PES) chcą się rozwijać, zwiększać zatrudnienie oraz organizować szkolenia dla pracowników, ale potrzebują finansowania swojej działalności. Aż 70 proc. badanych podmiotów korzystających z oferty pożyczek dla PES widzi potrzebę wprowadzenia na rynek nowych produktów finansowych – wynika z badania przeprowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

- W Polsce działa około 100 tys. podmiotów ekonomii społecznej. Ich celem nie jest wyłącznie generowanie zysku, ale też wspieranie osób wykluczonych i potrzebujących, m.in. przez tworzenie dla nich miejsc pracy. PES to nie tylko stowarzyszenia i fundacje, ale także m.in. spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej oraz warsztaty terapii zajęciowej. Są to podmioty z misją społeczną, które funkcjonują między rynkiem komercyjnym a sektorem publicznym – tłumaczy Michał Kopeć, dyrektor Departamentu Programów Europejskich BGK.

PES stoją przed rozmaitymi wyzwaniami. Prócz braku dostępu do kapitału i niestabilnej sytuacji finansowej, respondenci wskazują także na problem skomplikowanych regulacji prawnych.

Finansowanie bieżącej działalności PES

Niemal połowa beneficjentów pożyczek dla PES (49 proc.) prowadzi działalność not-for-profit, czyli taką, w której zysk może wystąpić, ale jest przeznaczany na działalność statutową. Dlatego właśnie głównym źródłem finansowania działalności bieżącej badanych PES są przychody z prowadzonej działalności gospodarczej.

Ciekawe wydają się również odmienne struktury finansowania działalności bieżącej PES z różnych branż. Dla podmiotów ekonomii społecznej świadczących usługi gastronomiczne najczęstszym źródłem finansowania działalności bieżącej są przychody z działalności gospodarczej, natomiast dla PES działających w obszarze edukacji i wychowania – darowizny od podmiotów prywatnych i wsparcie dotacyjne.

Finansowanie inwestycji i perspektywy rozwojowe PES

Blisko co trzecia złotówka przeznaczona na inwestycję PES pochodziła z wypracowanego przychodu. Dotyczy to obu badanych grup. Nieco inaczej rozkłada się udział wykorzystania środków z dotacji. W grupie beneficjentów ok. 35 proc. kapitału na inwestycje pochodziło z tego źródła, a w grupie kontrolnej – 47 proc. Jednocześnie beneficjenci pożyczek dla PES zdecydowanie częściej niż podmioty w grupie kontrolnej sięgały po komercyjne finansowanie zwrotne.

Wbrew obawom części instytucji finansowych podmioty ekonomii społecznej, choć różnią się od standardowych przedsiębiorstw, mogą i potrafią realizować przedsięwzięcia rozwojowe również ze środków zwrotnych, na przykład pożyczek. Może pozwolić to na ich uniezależnienie się od dotacji oraz – w niektórych przypadkach – na większą stabilność działań. Pamiętajmy, że jednocześnie w zdecydowanej większości PES przekazują wypracowany dochód na cele statutowe, związane z misją społeczną. Nie będzie przesadą jeśli powiemy, że działalność PES i prowadzone przez nie inwestycje to korzyść dla całego społeczeństwa.
Michał Kopeć, dyrektor Departamentu Programów Europejskich BGK

Dostęp do finansowania dłużnego ma duży wpływ na decyzje PES o prowadzeniu inwestycji. Aż 84 proc. PES z grupy beneficjentów inwestowało w ostatnich trzech latach, a niemal połowa (48 proc) dokonała więcej niż jednej inwestycji. Podmioty ekonomii społecznej z próby kontrolnej inwestowały rzadziej.

Beneficjenci pożyczek dla PES realizują także większe inwestycje niż podmioty z próby kontrolnej. Inwestycje o łącznej wartości przekraczającej 100 tys. zł deklaruje 73 proc. beneficjentów i 47 proc. PES z grupy kontrolnej. Wśród inwestycji podejmowanych przez PES najczęściej można wymienić remonty i roboty budowlane oraz naprawy maszyn, urządzeń technicznych. Z badania wynika, że PES stosunkowo rzadko inwestują w digitalizację.

Dlaczego BGK bada PES?

Głównym celem badania było poznanie potrzeb finansowych PES, co umożliwi dopasowanie oferty finansowania do ich potrzeb i specyfiki.

– Badanie prowadziliśmy na grupie beneficjentów pożyczek dla podmiotów ekonomii społecznej. W grupie kontrolnej znalazły się PES niekorzystające w ostatnich latach z takiego finansowania, ale posiadające cechy zbliżone do beneficjentów pożyczek dla PES. W ten sposób chcieliśmy pokazać w możliwie najdokładniejszy sposób sytuację PES. Z uwagi na zróżnicowanie PES, badanie tego segmentu podmiotów stanowi wyzwanie – mówi Anna Podsiad, analityczka BGK.

Oferta finansowania dla PES

Bank Gospodarstwa Krajowego od ponad 10 lat jest operatorem programów dla  PES. To działalność zlecona bankowi przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wsparcia udzielają partnerzy finansujący, czyli instytucje wyspecjalizowane w dystrybucji pożyczek. W ten sposób do PES trafiło dotychczas finansowanie w formie 2 tys. preferencyjnych pożyczek na kwotę blisko 220 mln zł. Z badania wynika, że 65% podmiotów, do których trafiły te środki, odczuło poprawę sytuacji finansowej.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska