Czytaj także: Kraków: kierowcy karetek zapłacą za paliwo z własnej kieszeni
Papierosy
Według 75 proc. gimnazjalistów zdobycie papierosów jest łatwe. W szkołach ponadgimnazjalnych liczba ta sięga 91 proc. Odsetek młodzieży codziennie palącej papierosy rośnie wyraźnie wraz z wiekiem badanych.
W grupie chłopców z drugich klas szkół ponadgimnazjalnych do nałogowego (czyli codziennego) palenia w jakim okresie życia, przyznaje się ponad 2/5 respondentów (43,3 proc.), a w populacji dziewcząt prawie 1/3 (30,9%). Niemal co piąta uczennica zaczęła palić codziennie w wieku 16 lat lub później (18,5 proc.), 6,1 proc. badanych z tej frakcji wiekowej zaczęło palić w taki sposób już od 14-15 roku życia, a kolejne1,9 proc w 13. roku życia lub wcześniej.
Alkohol
Aż 96 proc młodzieży w szkołach ponadgimnazjalnych uznaję, że zdobycie piwa jest łatwe. W przypadku wina to 91 proc., a wódki 87 proc. Przerażać może to, że w gimnazjum 60 proc. uczniów uważa, że nie ma problemu z pozyskaniem "czystej". Aż 2/3 uczennic z trzecich klas gimnazjum przyznało, iż piło już wódkę (65,7 proc.). Odsetek chłopców mających za sobą takie doświadczenia był podobny i wynosi 68,3 proc.
Narkotyki
46 proc. dzieci z gimnazjum twierdzi, że łatwo jest zdobyć marihuanę lub haszysz. 60 proc. w szkołach ponadgimnazjalnych. Analiza odsetków uczniów używających marihuany lub haszyszu wciągu roku poprzedzającego badanie wskazuje, że w klasach trzecich gimnazjum takie doświadczenie miał co piąty uczeń (21,8 proc.) i co szósta uczennica (17,7 proc.).
Natomiast w klasach drugich szkół ponadgimnazjalnych niemal 2/5 chłopców (39,6 proc.) i co czwarta dziewczyna (24,1 proc).
W klasach trzecich gimnazjum odnotowano 6 proc. chłopców i 4,4 proc. dziewcząt, które przyznały, że przynajmniej raz w życiu spróbowały amfetaminy. W przypadku uczniów drugich klas szkół ponadgimnazjalnych odsetek używających chłopców kształtował się na poziomie 7,9 proc., za odsetek dziewcząt na poziomie 4,2 proc.. Podobnie liczby kształtują się w przypadku zażywania ecstasy. Dwukrotnie wyższy jest z kolei odsetek dzieci, które choć raz w życiu "wąchały klej".
Internet
5,6 proc dzieci w klasach gimnazjalnych wykazuje zagrożenie uzależnieniem od internetu. W szkołach ponad gimnazjalnych to 5,2 proc. Przebywają w sieci więcej niż 4 godziny dziennie, siedzą po nocach, odczuwają przymus z korzystania z internetu, aby poczuć się lepiej.
Hazard
Dzieci, które uprawiają hazard przynajmniej raz w miesiącu, szczególnie grając na automatach. 3,7 proc. w gimnazjach (1/8 wydaje jednorazowo 50 zł i więcej , 4 proc w klasach ponadgimnazjalnych (1/5 wydaje jednorazowo 50 zł i więcej).
Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię kandydatek!
Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!
"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!