Rosja: wzrost wydatków na zbrojenia przed wojną
Moskwa zwiększyła wydatki na cele wojskowe o 2,9 procent w 2021 roku. W sumie Kreml przeznaczył na to 65,9 miliarda dolarów, co stanowiło 4,1 procent PKB. Ubiegły rok był trzecim kolejnym, w którym Rosja podniosła swoje wydatki na zbrojenia.
– Wysokie ceny gazu i ropy pomogły Rosji zwiększyć wydatki na zbrojenia w 2021 roku. Wcześniej te wydatki spadały, z powodu niższych cen surowców oraz sankcji nałożonych za aneksję Krymu w 2014 roku – skomentowała Lucie Béraud-Sudreau z SIPRI.
Jednocześnie, SIPRI informuje, że od czasu aneksji Krymu, Ukraina zwiększyła swoje wydatki na zbrojenia aż o 72 procent. W 2021 roku było to 5,9 miliarda dolarów, co stanowiło 3,2 proc. ukraińskiego PKB.
USA skupiają się na badaniach i rozwoju
Stany Zjednoczone wydały w sumie na cele wojskowe aż 801 mld dolarów, jest to 1,4 procent mniej niż rok wcześniej. Udział tych wydatków w PKB spadł z 3,7 procent do 3,5 procent.
Amerykańskie wydatki w dużej części skupiły się na badaniach i rozwoju (R&D). Co prawda w 2021 roku były one nieco mniejsze niż w 2020, ale w sumie od 2012, środki przeznaczone na ten cel zwiększono o 24 procent.
– Wzrost wydatków na R&D między 2012 a 2021 rokiem sugeruje, że Stany Zjednoczone skupiają się na technologiach nowej generacji – mówi Alexandra Marksteiner, badaczka z SIPRI.
Siódmy kolejny rok wzrostów
Instytut podkreślił, że wzrost wydatków na zbrojenia ma miejsce siódmy rok z rzędu i przekroczył 2,1 biliona dolarów.
– Nawet mimo ekonomicznego kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19, światowe wydatki na zbrojenia nie spadły – komentuje Dr Diego Lopes da Silva z SIPRI.
– Odnotowano spowolnienie w tempie realnego wzrostu spowodowane inflacją. W wartościach nominalnych, wydatki na cele wojskowe wzrosły o 6,1 procent – dodaje ekspert Instytutu.
