ŚDM. Tak wyglądają Brzegi. Tu przyjdą ogromne tłumy [NOWE ZDJĘCIA]
W raporcie zawarto sugestię, że "należy bardzo poważnie rozważyć podjęcie decyzji o zmianie lokalizacji Mszy Posłania, tak aby możliwe było optymalne zabezpieczenie uroczystości" - informuje TVN24.
Autorzy raportu wymieniają zagrożenia dla uczestników:
- linia wysokiego napięcia,
- zbyt wąskie wiadukty kolejowe, które nie gwarantują sprawnego przemieszczenia nawet 2 mln osób; stwarza zagrożenie podczas ewentualnej ewakuacji,
- nieodpowiednie drogi dojazdowe,
- zagrożenie zniszczeniem lub uszkodzeniem wału przeciwpowodziowego,
- mosty na pobliskich rzekach nie nadają się do wykorzystania przez duże grupy ludzi.
- Najważniejsze jest zabezpieczenie bezpieczeństwa uczestnikom - podkreśliła premier Beata Szydło na konferencji prasowej. - Możemy mówić o stanie, który zastaliśmy po poprzednikach. ŚDM potraktowaliśmy priorytetowo: powołaliśmy pełnomocnika, zespoły. Analizujemy sprawę na bieżąco. Wiemy, że są zastrzeżenia służb do organizacji imprezy w Brzegach. Po to są raporty, by wyciągać wnioski i poprawiać bezpieczeństwo - dodała Szydło.
Chaos w przygotowaniach do ŚDM. Msza na lotnisku?
Strona kościelna mówi jasno - na chwilę obecną głównym miejscem organizacji Światowych Dni Młodzieży jest Pole Miłosierdzia w Brzegach w Wieliczce. Tymczasem wojewoda małopolski Józef Pilch jako miejsca alternatywne, oprócz krakowskich Błoń, wymienia... lotnisko w Balicach. Co oznaczałoby jego zamknięcie na miesiąc - pisaliśmy 1 kwietnia.
Wydawałoby się, że na niecałe cztery miesiące przed ŚDM główne miejsce ich organizacji powinno być znane. Tymczasem wciąż są z tym problemy. Wojewoda powiedział, że do 15 maja przygotuje końcowy raport na temat bezpieczeństwa na ŚDM, wskazujący m.in. drogi, którymi będą się poruszać pielgrzymi, a także trasy ewakuacyjne. Poprzedni raport wojewoda przedstawił rządowi 15 marca. Teraz powstanie jego poprawiona wersja. Znajdą się w niej dwa alternatywne miejsca organizacji nocnego czuwania i głównej mszy z udziałem papieża Franciszka (30-31 lipca).
Na razie nie ma jednak zgody między stroną kościelną a rządową co do finalnego miejsca organizacji ŚDM. Ostateczna decyzja ma zapaść po 15 maja. Przedstawiciele Kościoła zapewniają, że będzie ona wspólna.
O godzinie 14 z dziennikarzami spotka się biskup Damian Muskus, koordynator generalny komitetu organizacyjnego ŚDM.
Źródło: TVN24.pl