MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lato w mieście kusi atrakcjami. A na drogach i koloniach służby mają zadbać o bezpieczeństwo

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Rejsy statkiem po Wiśle, półkolonie sportowe, warsztaty muzealne, zajęcia tameczne, plastyczne, rękodzielnicze, fotograficzne, pokazy filmowe czy instruktażu sztuk walki - wszystko to znalazło się w ofercie domów kultury i muzeów w Krakowie na rozpoczynające się wakacje. Latem ma być zarówno atrakcyjnie, jak i bezpiecznie w naszym regionie. U progu lata wojewoda małopolski odebrał meldunki służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo - o pełnej gotowości do realizacji tego zadania.

- Nasze województwo, które jest atrakcyjne turystycznie przez cały rok, wymaga ciągłej pracy służb i jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Dziękuję za państwa gotowość, odpowiedzialność i zaangażowanie. Jednocześnie proszę o czujność, a w razie potrzeby sprawne reagowanie. Apeluję także do opiekunów i organizatorów letniego wypoczynku, a także rodzin i turystów indywidualnych o rozsądek. Sprawdzajmy warunki na drogach, czytajmy komunikaty TOPR i GOPR, planujmy atrakcje w oparciu o aktualną i przewidywaną sytuację pogodową. Nie lekceważmy alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, jeśli takowe będą się pojawiać. Pamiętajmy, że równie ważne są: przyjazd na miejsce, sam czas odpoczynku co bezpieczny powrót do domu - zaapelował też wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Wzmożone działania Policji

Jeśli chodzi o Policję, zapowiedziano, że w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym działania funkcjonariuszy będą szczególnie wzmożone podczas wymiany turnusów. Do zapewnienia bezpieczeństwa na drogach będzie zaangażowana grupa SPEED. Jak wynika ze statystyk, takie działania są bardzo potrzebne. W 2023 roku skontrolowano 1300 autobusów i 90 tys. innych pojazdów. Efekt? Zatrzymano łącznie 4394 dowody rejestracyjne, w tym cztery - autobusów. Odnotowano aż 68 tys. wykroczeń.

Funkcjonariusze z Oddziału Prewencji będą działać także na terenach przy i na wodzie (Komisariat Wodny Policji w Krakowie, KMP Nowy Sącz, KPP Myślenice, KPP Nowy Targ, KPP Sucha Beskidzka, KPP Wadowice), w miejscach turystycznych, koncentrujących wiele osób. Kontrolowane będą również miejsca sprzedaży i podawania alkoholu. Szczególnie uważnie Policja zamierza przyglądać się wypoczynkowi realizowanemu w formie obozów i biwaków harcerskich.

Prowadzone będą kampanie informacyjno-edukacyjne:[b ]"Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" oraz "Stop włamaniom do domów"[/b]. Policjanci będą także edukować dzieci i młodzież w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w miejscach wypoczynku oraz w związku z bezpiecznym spędzaniem wolnego czasu.

Straż Pożarna przygotowana do wakacji

Strażacy kontrolują obiekty wypoczynku dzieci i młodzieży. W tym roku wydano:

  • 161 opinii pozytywnych (najwięcej w powiecie tatrzańskim - 66),
  • 8 opinii pozytywnych z dodatkowymi warunkami,
  • 5 opinii negatywnych (powiaty: krakowski, myślenicki i tatrzański).

Kontrole przeprowadzane będą również już w trakcie turnusów, w ramach nadzoru nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych. PSP sprawuje także nadzór nad elektroniczną "Bazą wypoczynku", w celu weryfikacji zgłaszanych do wypoczynku obiektów z wykazem zaopiniowanych obiektów.

Wzorem lat ubiegłych Straż Pożarna ma sprawować szczególny nadzór nad formami wypoczynku narażonymi na zagrożenia związane z anomaliami pogodowymi - czyli nad obozami harcerskimi.

- W trakcie inspekcji miejsc, w których są organizowane obozy, będzie sprawdzana w m.in.: drożność dróg dojazdowych, możliwość ewakuacji w miejsce bezpieczne, w tym plany ewakuacji i znajomość zasad ewakuacji przez osoby do tego wyznaczone, jak również sposób zapewnienia środków łączności - zapowiedziano.

Do tej pory zaopiniowano obozy harcerskie na terenie trzech powiatów: gorlickiego, limanowskiego i nowosądeckiego. Wydano trzy opinie pozytywne dla obozów harcerskich i jedną opinię pozytywną z dodatkowymi warunkami.

Również strażacy zaangażowani są w kampanie społeczne na rzecz bezpieczeństwa wypoczywających uczniów - pod nazwą "Bezpieczne wakacje" PSP prowadzi prelekcje plenerowe podczas różnego rodzaju ćwiczeń, pokazów, pikników i odwiedzin strażnic. Natomiast w ramach programu "Szkoła przyjazna wodzie - Aktywni Błękitni” wraz z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie prowadzona jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie dbałości o wodę, racjonalnego gospodarowania nią oraz ochrony przeciwpowodziowej i bezpiecznej rekreacji wodnej.

Małopolscy strażacy są też przygotowani i wyposażeni w potrzebny sprzęt, by móc zająć się usuwaniem skutków anomalii pogodowych. W pełnej gotowości do prowadzenia działań są strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego "Małopolska". Dodajmy, że wszyscy strażacy są przygotowani do prowadzenia działań z zakresu ratownictwa wodnego.

Pod nadzorem Kuratora Oświaty

Warto pamiętać, że na terenie całego województwa za nadzór i wspomaganie organizacji wypoczynku odpowiada Małopolski Kurator Oświaty, który przeprowadza kontrole w miejscu wypoczynku, zbiera i analizuje informacje o stanie i warunkach realizacji wypoczynku na obszarze województwa, a także umieszcza zgłoszenia wypoczynku w bazie prowadzonej przez ministra edukacji - www.wypoczynek.mein.gov.pl.

Na 17 czerwca 2024 r. w bazie prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zarejestrowanych było 1388 turnusów wypoczynku (59586 uczestników), w tym 550 w formie półkolonii (20052 uczestników), 748 w obiekcie hotelarskim (34681 uczestników), 86 w obiekcie okazjonalnego wypoczynku (4706 uczestników) i cztery obozy (147 uczestników).

Warunki sanitarne letniego wypoczynku

Na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie rodzice powinni szukać informacji dotyczących wypoczynku dzieci i młodzieży - wraz z danymi kontaktowymi: gdzie należy zgłosić niewłaściwe warunki sanitarne wypoczynku.

W okresie wakacji pion Higieny Dzieci i Młodzieży Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa małopolskiego planuje skontrolować co najmniej 20 proc. turnusów znajdujących się w bazie prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Kontrolowane będą m.in.: stan sanitarnohigieniczny i techniczny pomieszczeń mieszkalnych, wyposażenie techniczne obiektu, warunki do uprawiania sportu i rekreacji, teren i stan otoczenia placówek wypoczynku, sposób gromadzenia odpadów stałych czy przestrzeganie zakazu palenia.

Informacje o aktualnych przepisach, terminarz organizacji kąpielisk, informacja o jakości wody są zamieszczane na bieżąco w serwisie kąpieliskowym pod adresem https://sk.gis.gov.pl.

Kontrole autobusów - można zgłosić

Inspekcja Transportu Drogowego w ramach akcji "Bezpieczny autokar" będzie podczas wakacji sprawdzać m.in. stan techniczny kontrolowanego pojazdu, czas pracy kierowców, poprawność dokumentów i trzeźwość kierującego. Wzmożone kontrole dotyczyć będą w szczególności pojazdów przewożących dzieci i młodzież.

Możliwe jest także zgłoszenie autobusu do kontroli mailowo na adres: [email protected] lub telefonicznie pod numer telefonu: 12 416 51 20 w godzinach pracy urzędu, czyli w poniedziałek w godzinach 8-16, a od wtorku do piątku 7.30- 15.30. Należy pamiętać o podaniu danych osoby zgłaszającej, numeru telefonu kontaktowego oraz miejsca i godziny wyjazdu.

Gdzie informacja o utrudnieniach na małopolskich drogach?

Służby Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przypominają, że przez całą dobę monitorują blisko 1000 km małopolskich dróg krajowych i tras szybkiego ruchu. Sytuację kontrolują specjalne patrole, a także 125 kamer i 61 stacji meteorologicznych. Informacje o utrudnieniach są dostępne na stronie: https://drogi.gddkia.gov.pl/, a także w ramach całodobowego Punktu Informacji Drogowej pod numerem telefonu 19 111.

Jak zapowiada GDDKiA, w okresie wakacyjnym ograniczony zostanie zakres remontów na drogach krajowych na terenach o dużym ruchu turystycznym.

W co się bawić i gdzie bywać w wakacje

Kraków jak co roku przygotował dla dzieci i młodzieży propozycje ciekawego i aktywnego spędzania czasu w ramach akcji "Lato w mieście". Zajęcia o różnorodnej tematyce, półkolonie, wycieczki i wyjazdy oferuje 11 młodzieżowych domów kultury. Osobną ofertę ma też Muzeum Krakowa, które zaprasza na zajęcia całe rodziny, w tym roku pod hasłem: "Duże i małe w Krakowie wspaniałe!".

- Po pierwsze, chcemy zachwycić naszych uczestników pięknem wielkich budowli i maleńkich, umykających oczom detali. Po drugie, dzielimy się opowieściami o najważniejszych wydarzeniach, a także o mało znanych, lokalnych bohaterach. Ponadto nasze zajęcia kierujemy do całych rodzin, a więc dużych i małych! – zachęcają muzealnicy.

W ofercie Muzeum Krakowa znalazły się spacery, oprowadzania, warsztaty, gry terenowe, a nawet rejs po Wiśle.

Zakaz handlu w niedziele. Klienci będą zdezorientowani?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Lato w mieście kusi atrakcjami. A na drogach i koloniach służby mają zadbać o bezpieczeństwo - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska