Razem zadbajmy o klimat dla pokoleń!

Materiał informacyjny Województwo Małopolskie
Oszczędność energii i wody, docieplenie domów i montaż instalacji OZE, mniejsza ilość odpadów – to tylko niektóre przykłady działań w trosce o klimat. Zastanawiasz się czy możesz dołożyć swoja cegiełkę w zachowaniu dobrego klimatu dla nas i przyszłych pokoleń? Zdecydowanie tak, tylko trzeba zacząć działać już dziś.

Odnawialne źródła energii – potencjał dostępny dla każdego

Pierwszym i najważniejszym krokiem do zatroszczenia się o klimat jest zainstalowanie w domu odnawialnego źródła energii. Na takie inwestycje można uzyskać dofinansowanie z wielu programów rządowych, takich jak: „Mój Prąd”, „Moje Ciepło”, „Czyste Powietrze”, „Agroenergia” czy „Energia Plus” oraz regionalnych.

Od wielu lat mieszkańcy Małopolski z powodzeniem korzystają z instalacji fotowoltaicznych. Popularnością cieszą się również kolektory słoneczne i pompy ciepła. Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną to dziś niewątpliwie najlepsze rozwiązanie.

W doborze odpowiedniego OZE i znalezieniu programu dotacyjnego pomogą doradcy ds. klimatu i środowiska zatrudnieni w małopolskich powiatach oraz ekodoradcy w gminach. Warto również skorzystać z punktów informacyjno-​konsultacyjnych programu Czyste Powietrze.

Oszczędzanie prądu i wody opłaca się nie tylko środowisku!

Podstawą naszych działań dla klimatu i środowiska jest termomodernizacja budynku. Nieocieplone obiekty są narażone na bardzo szybkie wychładzanie się, a ich zapotrzebowanie na energię cieplną jest znacznie wyższe. To z kolei skutkuje wzrostem rachunków za ogrzewanie. Dlatego należy zadbać o kompleksowe docieplenie ścian, stropów, podłóg, uszczelnienie okien i drzwi oraz modernizację lub wymianę urządzenia grzewczego. Dzięki programowi Czyste Powietrze jesteśmy w stanie znacznie zredukować wydatki.

Osobne zagadnienie stanowi temperatura w domu. Przykręcenie grzejnika o 1 stopień pozwala zaoszczędzić nawet 6-7 proc. energii zużytej do ogrzania mieszkania. Można rozwiązać tę kwestię systemowo, montując termostaty lub sterowniki, albo po prostu obniżyć moc ogrzewania.

A jeżeli o oszczędności mowa: jak często zdarza nam się wyjść z pomieszczenia i nie wyłączyć światła? Włączyć telewizor, żeby szumiał w tle? Tylko wyłączanie urządzeń, z których nie korzystamy w danej chwili, pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Zamontowanie energooszczędnych żarówek oraz wybór sprzętów AGD o wysokiej klasie energetycznej – to kolejny zysk dla budżetu domowego.

Równie ważne, jak oszczędzanie energii, jest oszczędzanie wody. Podczas ciepłych miesięcy warto gromadzić deszczówkę. Najprostszym sposobem jest zbieranie jej np. do beczki lub specjalnego zbiornika przeznaczonego do tego celu. Dofinansowanie do montażu takich rozwiązań jest możliwe z programu Moja Woda.

Rower – pociąg – tramwaj dla klimatu

Poruszając kwestię oszczędności, nie sposób pominąć tematu transportu. Komunikacja zbiorowa i sieć ścieżek rowerowych rozwijają się w Małopolsce z roku na rok – coraz łatwiej możemy organizować sobie życie, zostawiając samochód w domu.

Badania dowodzą, że rezygnując z korzystania z samochodu tylko przez 1 dzień, w ciągu roku każdy z nas może zaoszczędzić prawie 180 kilogramów emisji CO2!

Z punktu widzenia klimatu najlepszym środkiem transportu jest rower, pozwalający na ominięcie miejskich korków. Rower to wiele korzyści dla zdrowia i oszczędność dla portfela. Jeśli jednak nie można z niego skorzystać, warto wybrać transport publiczny. A gdy nie ma innego rozwiązania niż samochód, postarajmy się, by nie korzystała z niego jedna osoba. Dobrym rozwiązaniem są wspólne sąsiedzkie dojazdy do pracy, szkoły czy przedszkola.

Naprawiaj nie wyrzucaj

Zepsuło się, więc kupię nowe. To już niemodne, kupię nowe. Konsumpcjonizm i nadprodukcja to społeczne nawyki, które sprawiają, że mamy coraz więcej rzeczy, jakich niekoniecznie potrzebujemy Rosną składowiska odpadów, a przy tym emisje kolejnych setek ton gazów cieplarnianych. Aby temu zaradzić, nie trzeba nowatorskich pomysłów, wystarczy zamiast kupować kolejne rzeczy, naprawić te które już mamy. Zanim pójdziemy na zakupy – przeanalizujmy potrzeby, wybierajmy rzeczy dobrej jakości, które posłużą dłużej. W przypadku sprzętów i domowych akcesoriów zwróćmy uwagę, by miały wymienne części.

A jeśli domowe sprzęty, ubrania, zabawki nie są już potrzebne, powinny dostać drugie życie. Może to być znalezienie dla nich nowego zastosowania lub przekazanie osobom, które zrobią z nich użytek.

Zielony klimatyzator

Nie ma lepszego sojusznika w walce ze zmianą klimatu niż drzewa. Jedno dorosłe drzewo potrafi znacząco zmniejszyć temperaturę otoczenia. Zdrowe drzewo pochłania rocznie nawet 6-7 kg CO2 i produkuje ok. 120 kg tlenu (czyli prawie tyle, ile potrzebuje dorosły człowiek).

Zamieńmy chodniki na trawniki. Każdy pozbawiony betonu kawałek ulicy lub podwórza nie tylko zmniejszy otaczającą go wyspę ciepła, ale także pomoże gromadzić wodę. Nie kośmy zbyt krótko trawników wokół domu. Wystrzyżona trawa nie wyprodukuje tlenu, nie zatrzyma wody i szybciej uschnie, a wokół podniesie się kurz i pył.

Razem dla przyszłych pokoleń

Zastanawiasz się czy możesz dołożyć swoją cegiełkę w walce o lepszy klimat? Działajmy wspólnie i konsekwentnie, bo przecież tylko razem możemy zadbać o dobry klimat dla pokoleń.

- Małopolska od lat realizuje i rozwija projekty mające na celu poprawę jakości środowiska – mówi Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron. – Wspieramy montaż instalacji OZE, wymianę przestarzałych pieców, ekologiczny transport, gospodarkę wodno-ściekową i odpadami. Szukamy dodatkowych źródeł finansowania ekologicznych inwestycji, tak aby środki były dostępne dla mieszkańców Małopolski.

Więcej sposobów jak przeciwdziałać zmianie klimatu i adaptacji do niej można znaleźć na stronie internetowej: klimat.ekomalopolska.pl oraz profilach społecznościowych „Ekomałopolska dla Klimatu”
facebook.com/EkoMalopolskadlaKlimatu
instagram.com/ekomalopolska_dla_klimatu
twitter.com/LIFE_Malopolska

Kampania Województwa Małopolskiego realizowana w ramach projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA /LIFE19 IPC/PL/000005), dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Razem zadbajmy o klimat dla pokoleń! - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska