Przygotowania do Wielkanocy gospodynie z Rodak zaczynają już na kilka miesięcy przed świętami. -Zaczynamy zawsze od robienia kwiatów z bibuły, którymi potem dekorujemy palmy. Ich tworzenie w ramach naszego koła to już tradycja. Najpierw wiły nasze babcie, potem mamy, teraz przyszła kolej na nas – mówi Barbara Wojnar przewodnicząca KGW Rodaki. Do wykonywania palm wykorzystujemy zielone gałązki takie jak bukszpan, borowinę, kocankę, trzcinę czy trawę łąkową oraz wcześniej przygotowane kwiaty z bibuły – dodają gospodynie.
Oprócz palm, wśród wielkanocnych ozdób wychodzących spod rąk gospodyń z Rodak znajdują się, również pisanki przygotowywane za pomocą wielu technik, począwszy od tych tradycyjnych jak farbowane w łupinach cebuli poprzez drapanki, a skończywszy na tych bardziej nowoczesnych jak jaja zdobione metodą decoupage. Mówiąc o ozdobach wielkanocnych gospodyń z Rodak nie sposób nie wspomnieć o szydełkowych rękodziełach wykonywanych przez Danutę Ładoń – jedną z działaczek koła. Kordonkowe pisanki, kurki, zajączki czy też koszyczki na święconkę to prawdziwe dzieła sztuki wchodzące spod jej rąk.
Ponad 60 lat tradycji
Koło Gospodyń Wiejskich w Rodakach, prężnie działa od ponad 60 lat. Jego najstarsza członki ma 90 lat, natomiast najmłodsza niecałe 50. W KGW Rodaki, wciąż działa kilka gospodyń, które w latach 80-tych jako małe dziewczynki towarzyszyły swoim mamo w spotkaniach. Jak same przyznają: -chociaż czasy się zmieniły to potrzeba bycia razem nadal pozostała. Gospodynie z Rodak poprzez swoją działalność w ramach koła gospodyń wiejskich tworzą piękną organizację, która zapewnia ciągłość w kultywowaniu kultury ludowej i tradycji powiatu olkuskiego.
ZOBACZ KONIECZNIE
"Zaklinam was, wytrwajcie. Nie jesteście sami." Artyści i dziennikarze wspierają nauczycieli
Źródło: TVN24/x-news
