Regionalny Puchar Polski. Pierwszy sukces odrodzonej...

  Regionalny Puchar Polski. Pierwszy sukces odrodzonej Victorii 1918 Jaworzno. Klub przypomni się Małopolsce

  Zdjęcie autora materiału
  Artur Bogacki

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Victoria przez lata korzystała ze wsparcia branży górniczej
  1/13

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Artur Bogacki

  18 listopada 2018 roku Victoria 1918 Jaworzno wywalczyła Puchar Polski w Podokręgu Chrzanów, pokonując w finale 3:2 Nadwiślanina Gromiec. Lepszego momentu dla reaktywowanej w 2014 r. sekcji piłkarskiej nie można było sobie wymarzyć. Pierwszy duży sukces nowy podmiot odniósł dokładnie 100 lat po założeniu Towarzystwa Sportowego Victoria.
  - Przez wiele lat Victoria była wizytówką miasta, największym klubem w Zachodniej Małopolsce - mówi Szymon Kędroń z Victorii 1918. - W latach 70. XX wieku miała 10 sekcji, trenowało w niej 800-900 zawodników. Do tego była ważnym elementem życia społecznego i kulturalnego, m.in. organizowała spartakiady, zawody dla górników. To klub całego Jaworzna, a inne, jak Szczakowianka, Ciężkowianka czy Zgoda Byczyna, są dzielnicowymi.

  Z jaworznickiego klubu (w latach 1974-81 funkcjonował jako GKS Jaworzno, później GKS Victoria) wywodzi się dwóch olimpijczyków w lekkiej atletyce.
  Andrzej Stalmach reprezentował Polskę w konkursie skoku w dal w Tokio (1964) i Meksyku (1968), a maratończyk Kazimierz Orzeł - w Montrealu (1976). - Klubowi i miastu sławę przyniosła też sekcja bokserska. W latach 1993-95 trzy razy z rzędu zdobyła drużynowe mistrzostwo Polski - mówi Kędroń.


  Autor wideo: Artur Bogacki, montaż: Joanna Urbaniec

  Na boiskach piłkarskich "Vicia" - jak pieszczotliwie nazywają ją kibice - też ma się czym pochwalić. Drużyna przez sześć lat grała w II lidze (wówczas drugi poziom rozgrywkowy). Najpierw w latach 1964-68, następnie w 1983-85. Klub miał też sukcesy w Pucharze Polski, w sezonie 1984-85 dotarł do 1/8 finału na szczeblu krajowym (wyeliminował go ŁKS Łódź). Co ciekawe, w 1997 r. drużyna zagrała na wyremontowanym Stadionie Śląskiem sparing z reprezentacją Polski, prowadzoną przez trenera Antoniego Piechniczka, ulegając 0:8.

  FINAŁ PP CHRZANÓW: VICTORIA 1918 JAWORZNO - NADWIŚLANIN GROMIEC [ZDJĘCIA]

  - Najlepszym sezonem był 1964-65, gdy Victoria, będąc beniaminkiem II ligi, zajęła 4. miejsce. Wtedy była drugim zespołem w okręgu krakowskim, po Wiśle, która awansowała, a tuż za nami znalazły się klasowe kluby jak Cracovia czy Garbarnia - przypomina Kędroń. - Pamiętna była zwłaszcza rywalizacja z Wisłą. Na mecz w Jaworznie przyszło 10 tysięcy ludzi, to rekord frekwencji. Rewanż w Krakowie oglądało 35 tys. widzów, w tym wielu naszych kibiców, bo kopalnie podstawiały na wyjazd autobusy. U siebie wygraliśmy 2:1, potem przegraliśmy 1:2.

  Wychowankowie Victorii grali w ekstraklasie, a także w ligach zagranicznych, czy w reprezentacji Polski. Największe sukcesy odnosił Jan Urban, najpierw jako piłkarz (m.in. grał na MŚ w 1986 r.), a później także jako trener (m.in. dwa mistrzostwa Polski z Legią, 2013 i 2014). - To wychowanek, o którym zawsze wspominamy - mówi Kędroń.

  Zobacz galerię

  Zawodnicy, którzy zaczynali w Victorii, a zrobili większą karierę, to także: Ryszard Czerwiec (z Widzewem i Wisłą zdobył mistrzostwo Polski, w tym pierwszym klubie grał w Lidze Mistrzów, 28-krotnie wystąpił w reprezentacji Polski), Dawid Florian (Lech Poznań), Robert Moskal (Wisła), Bartłomiej Chwalibogowski (GKS Bełchatów, Zagłębie Sosnowiec, Odra Wodzisław Śląski), Michał Chrapek (Wisła Kraków, Lechia Gdańsk, Śląsk Wrocław; także włoska Catania i młodzieżowa reprezentacja Polski).  Czytaj dalej ---->>>
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Terminarz regionalny PP

  Herb godpodarza Herb gościa
  Brak danych
  Więcej

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Gazety za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Gazety za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Jak kupić tanio ubezpieczenie na życie?

  Jak kupić tanio ubezpieczenie na życie?

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”