Dla wielu osób, które zachorowały na COVID-19, pokonanie koronawirusa to dopiero pierwszy krok na drodze do odzyskania pełni sił. Specjaliści szacują, że nawet jedna trzecia pacjentów ma różnego rodzaju powikłania po chorobie. Najczęściej są to problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe czy depresyjne.
Kompleksowy program rehabilitacji po COVID-19
W powrocie do pełnej sprawności pomaga kompleksowy program rehabilitacji po COVID-19, opracowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia na polecenie ministra zdrowia. Do tej pory z takiej formy wsparcia mogli skorzystać pacjenci do sześciu miesięcy od zakończenia leczenia. Teraz okres ten został wydłużony o kolejne pół roku.
Oznacza to, że rehabilitację będą mogli rozpocząć ozdrowieńcy nawet do 12 miesięcy od pokonania choroby. Dzięki temu z ćwiczeń i zabiegów fizjoterapeutycznych skorzysta jeszcze więcej pacjentów.
Zmiana dotyczy wszystkich rodzajów rehabilitacji pocovidowej – stacjonarnej i uzdrowiskowej, ambulatoryjnej oraz domowej. Przepustką do programu w każdym przypadku jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego np. lekarza rodzinnego.
Kto może skorzystać z rehabilitacji?
Z rehabilitacji stacjonarnej i uzdrowiskowej w Małopolsce można skorzystać w 33 różnych miejscach.
Kwalifikowani do niej są pacjenci, u których występują powikłania po przebytym COVID-19 w zakresie:
- układu oddechowego
- układu krążenia
- układu nerwowego bądź narządu ruchu
- spadek siły mięśniowej
- nasilenie duszności
Lekarz podejmuje decyzję o skierowaniu pacjenta do programu na podstawie wyników kilku badań m.in. badania obrazowego klatki piersiowej.
Program gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji. Obejmuje ona m.in. treningi wytrzymałościowe, ćwiczenia oddechowego, inhalacje indywidualne, treningi marszowe, balneoterapię oraz edukację zdrowotną. Przez cały okres rehabilitacji pacjent jest pod opieką lekarską i pielęgniarską, a porównanie wyników badań i testów przeprowadzanych na początku i na końcu programu, pozwala potwierdzić, że przynosi ona oczekiwane efekty.
Rehabilitacja w gabinetach fizjoterapeutycznych i w domach
Osoby, które przeszły COVID-19, z rehabilitacji mogą skorzystać również w gabinetach fizjoterapeutycznych. Jest ona przeznaczona np. dla pacjentów z utrzymującą się dusznością, która poważnie utrudnia normalne funkcjonowanie. Rehabilitacja trwa do 6 tygodni. Rozpoczyna się od wizyty wstępnej, w trakcie której specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, wykonuje badania pozwalające ocenić jego stan i ustala kalendarz indywidualnych wizyt terapeutycznych.
Terapia polega na wykonywaniu treningów oddechowych, wytrzymałościowych i interwałowych. Pacjenci poznają również ćwiczenia, które już po zakończeniu programu będą mogli samodzielnie i bezpiecznie wykonywać w domu.
Z kolei z myślą o najciężej chorych, którzy przeszli COVID-19 i mają trudności z samodzielnym poruszaniem się, rehabilitacja odbywa się w domach. Mogą z niej skorzystać osoby, u których występują duszności, dodatkowo o kwalifikacji decyduje ocena funkcjonalna, ocena siły mięśniowej oraz występowanie zespołu słabości po pobycie pacjenta w oddziale intensywnej terapii.
Adresy i dane kontaktowe wszystkich placówek, które odpowiadają za każdy z rodzajów rehabilitacji pocovidowej w naszym regionie, są dostępne na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl.
