
- Pojawiają się informacje, że dopiero w grudniu lub w styczniu 2018 r. plan po naniesieniu poprawek zostanie ponownie wyłożony do wglądu, a uchwalony jeszcze później. To stawia pod znakiem zapytania realizację w przyszłym roku parku w miejscu parkingu przy Karmelickiej - tłumaczy miejski aktywista Łukasz Maślona ze stowarzyszenia Funkcja Miasto. Jest on zarazem współautorem listu otwartego, jak i petycji z zielonymi postulatami do planu miejscowego dla rejonu ul. Rajskiej, pod którą we wrześniu podpisało ok. 4 tys. osób.
Przypomnijmy, że najważniejszym postulatem było utworzenie parku na całym obszarze parkingu między ul. Karmelicką a ul. Dolnych Młynów. Petycja odniosła skutek, władze miasta zdecydowały, że zabudowa zajmie tutaj zamiast wcześniej przewidywanych 40 - tylko 6 proc. terenu.
- Są to działki gminy, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by Zarząd Zieleni Miejskiej już rozpoczął konsultacje społeczne dotyczące koncepcji parku - mówi Maślona. Taki też postulat znalazł się w skierowanym do prezydenta liście otwartym.
Podpisujący petycję „3 x Tak dla zieleni w rejonie Rajskiej” opowiadali się także za uwzględnieniem w planie miejscowym możliwości wprowadzenia zieleni i małej architektury na ul. Krupniczej, uczynienia jej bardziej przyjazną dla mieszkańców. We wtorek o godz. 17 w klubie Zet Pe Te (ul. Dolnych Młynów 10) można wziąć udział w debacie na temat nowego zagospodarowania tej ulicy - z udziałem Gila Peñalosy, światowej sławy eksperta w dziedzinie planowania przyjaznych miast. Debata będzie prowadzona w języku polskim.
- Chcielibyśmy, aby Gil Peñalosa przedstawił nam swój pomysł na tę ulicę. W Krakowie od kilku lat toczy się dyskusja na temat tego, jak Krupniczą zmienić, ale poza dyskusją niestety nic się nie dzieje – kwituje Łukasz Maślona, który będzie uczestniczył we wtorkowej debacie.
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto