https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekolekcje wielkanocne. Wtorek: Pamięć warunkiem wychowania młodzieży

Ks. Robert Nęcek
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polskapresse
Jan Paweł II zwracając się do ludzi młodych powiedział: "starajcie się, aby prawa i obyczaje nie lekceważyły transcendentnego sensu ludzkiego istnienia ani moralnych aspektów życia". Papieskie zdanie jest pedagogicznym wołaniem o kulturę spotkania z człowiekiem starszym i zniedołężniałym. Wzięcie odpowiedzialności za seniora oznacza, że "chcemy jego dobra i czynimy to, co dla niego dobre, pragnąc, by otworzył się on na logikę dobra".

Zobacz także: Rekolekcje wielkanocne. Poniedziałek: Szacunek dla seniora

Inaczej mówiąc - trzeba umieć przyjąć osobę starszą Umiejętność przyjęcia jest czymś ważnym. Papież Franciszek powiedział: "kiedy wielkodusznie przyjmujemy kogoś i czymś się z tą osobą dzielimy - odrobiną jedzenia, miejscem w naszym domu, naszym czasem - nie tylko nie stajemy się biedniejsi, ale się ubogacamy".

Mając na uwadze dobro ludzi młodych i dobro seniorów - warto promować kulturę spotkania. Na czym ona polega? Na wychowywaniu młodego pokolenia i przekazywaniu mu pamięci rodzinnej. Nie można prowadzić procesu wychowawczego w oderwaniu od pamięci, gdyż staje się ona siłą jednoczącą członków rodziny.

Dlatego Franciszek podkreśla, że: "rodzina pozbawiona pamięci nie zasługuje na to, by zwać się rodziną. Rodzina, która nie szanuje dziadków, będących żywą pamięcią, nie otacza ich opieką, to rodzina zdezintegrowana. Natomiast rodzina i naród, które czerpią ze wspomnień, są rodziną i narodem przyszłości".

Kultura pamięci w procesie wychowywania wyzwala nadzieję, a nadzieja jest sposobem otwarcia się na ludzi starszych, którzy "tak bardzo cierpią, i słuchając ich mądrości - zauważa Franciszek - przyjmijmy tę nadzieję, troszcząc się o dzieci".

Oznacza to, że wychowywanie dzieci i młodzieży zakłada równowagę między wolnością a dyscypliną, gdyż "bez zasad postępowania obowiązujących na co dzień, także w rzeczach błahych, charakter się nie kształtuje i nie jest się przygotowanym do stawienia czoła próbom, których nie zabraknie w przyszłości".

W ten sposób w relacji do osób starszych zostaje wyzwolona nadzieja a "kto ma nadzieję - mówił Benedykt XVI - żyje inaczej; zostaje mu dane nowe życie". Choć bez nadziei także można wędrować przez świat, to jednak "stajemy się wtedy zimni, obojętni, pełni dystansu i odrzucający innych", a pojawiający się duchowy paraliż sprawia, że "dusza jest chora".

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czyt.
Święta to wysyp kiczu i torturowanie religią katolicką. Spacer z śiatecznym koszem...to obciach.

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska