Krakowska firma Bryksy wygrała przetarg na zakup dwóch powojskowych działek przy ulicy Rakowickiej o łącznej powierzchni 1,76 ha. Wczorajsza licytacja wywindowała cenę wywoławczą z 27,5 mln zł do 38,4 mln zł.
To rekordowa transakcja krakowskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego. Licytacji przyglądało się wielu inwestorów z rynku deweloperskiego, ale tylko dwóch - spółki Cornwall Investments i Bryksy M2 - wpłaciło wadium i mogło czynnie uczestniczyć w przetargu. Walka była zacięta, bo w ciągu pół godziny 22 razy podbijano cenę.
Tu będą biura...
Na sprzedawanym terenie powstanie kompleks biurowo-usługowy Nowe Centrum. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania obszar, na którym znajdują się działki wystawione na sprzedaż, oznaczony jest jako „tereny centrum miejskiego”.
Ich wielki atut stanowi znakomita lokalizacja - w niedalekim sąsiedztwie Dworca Głównego PKP, gmachów Uniwersytetu Ekonomicznego, Muzeum Armii Krajowej oraz Opery Krakowskiej, zaledwie kilka minut spacerem od Rynku Głównego. Odpowiednie połączenie zapewnia jedna z głównych arterii miasta - al. 29 Listopada, która prowadzi w kierunku Kielc, Radomia i Warszawy. Z drugiej strony znajdują się ulice Rakowicka i Wita Stwosza, doprowadzające ruch do ronda Mogilskiego.
- Bardzo się cieszę, że nieruchomość kupuje krakowska firma - mówi Przemysław Wierzba, dyrektor krakowskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego. - Odpowiednia adaptacja sprawi, że na tym terenie będzie mogła powstać nowoczesna zabudowa o charakterze wielkomiejskim, spełniająca funkcje usługowo-biurowe i mieszkaniowe - dodaje.
Dyrektor Wierzba przyznaje, że niektórym nie podoba się zabudowa tego obszaru (choćby w sąsiedztwie cmentarza Rakowickiego), ale przypomina, że dawno przeznaczono go na zabudowę wielkomiejską. - Teren jest dość równomiernie zagospodarowany, bo mamy tu mieszkania, będą też biura i lokale usługowe, a także muzea - mówi Przemysław Wierzba.
... i muzeum fotografii
Już funkcjonuje Muzeum Armii Krajowej. Wszystko wskazuje na to, że w tym miejscu powstanie też Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego.
W zasobie Agencji Mienia Wojskowego pozostają jeszcze dwie działki położone przy ulicy Rakowickiej o łącznej powierzchni 0,75 ha. Stoi tam zabytkowy budynek magazynu, objęty opieką konserwatorską. Przejęciem nieruchomości zainteresowane jest miasto, które właśnie w starym magazynie chce urządzić Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego.
List intencyjny w sprawie przekazania ziemi oraz obiektu z 50-proc. bonifikatą miesiąc temu podpisali przedstawiciele miasta i agencji. Transakcja ma być sfinalizowana do 15 grudnia. tego roku. Dzięki temu niezagospodarowane tereny, których nie potrzebuje już wojsko, doczekają się rewitalizacji.
