Informatyka, informatyka stosowana, architektura, budownictwo, informatyka w inżynierii komputerowej, automatyka i robotyka, elektrotechnika i automatyka, mechanika i budowa maszyn, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna - to kierunki, które cieszyły się największą popularnością wśród kandydatów na studia I stopnia na Politechnice Krakowskiej w pierwszym cyklu letniej rekrutacji. Uczelnia właśnie podsumowała te pierwszą turę naboru.
- Duże zainteresowanie wzbudziły kierunki w języku ukraińskim - budownictwo i transport, które dla uchodźców z Ukrainy przygotował w tym roku Wydział Inżynierii Lądowej PK. Rekrutacja na Politechnikę Krakowską trwa w trybie ciągłym do połowy września, cały czas można się rejestrować na studia - dodaje Małgorzata Syrda-Śliwa, rzeczniczka prasowa uczelni.
Politechnika Krakowska na nowy rok akademicki w letniej rekrutacji zaoferowała 4,7 tys. miejsc na ponad 30 kierunkach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia. Na studiach I stopnia uczelnia przygotowała ponad 4 tys. miejsc (w tym 3,2 tys. na studiach stacjonarnych). Podczas pierwszego cyklu elektronicznej rekrutacji przyjęto na nie w sumie ponad 10,5 tys. podań. Kandydaci, którzy wzięli udział w pierwszym naborze, poznali już jego wyniki. Ci, którzy zostali zakwalifikowani do przyjęcia na I rok studiów, mają teraz czas na złożenie wymaganych dokumentów, zgodnie z wytycznymi wydziałowych komisji rekrutacyjnych.
Kierunki z grupy IT w konkurencji z klasyką
W I cyklu rekrutacji najwięcej podań kandydaci złożyli na kierunki z grupy IT – na najbardziej obleganą informatykę na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji aż ponad 1300. O jedno miejsce walczyło tu 12,31 osób. Z kolei przy 927 podaniach złożonych na informatykę stosowaną (na Wydziale Mechanicznym), ten kierunek jest liderem w przeliczeniu liczby kandydatów na jedno miejsce: było tu 12,88 chętnych na miejsce.
Jednocześnie nie zmieniły się preferencje kandydatów, jeśli chodzi o cieszące się od lat powodzeniem sztandarowe kierunki PK: budownictwo i architekturę. Na każdy z tych kierunków aplikowało po blisko 900 kandydatów. Na tych studiach tradycyjnie Politechnika przygotowała najwięcej miejsc - ponad 540 na budownictwie i 280 na architekturze (w języku polskim lub angielskim).
Najwięcej podań w I cyklu rekrutacji na PK na studia stacjonarne I stopnia złożono na kierunki:
- Informatyka (Wydział Informatyki i Telekomunikacji) - 1330
- Informatyka stosowana (Wydział Mechaniczny) - 927
- Budownictwo w języku polskim lub angielskim (Wydział Inżynierii Lądowej) - 877
- Architektura w języku polskim lub angielskim (Wydział Architektury) - 860
- Automatyka i robotyka (Wydział Mechaniczny) - 620
- Informatyka w inżynierii komputerowej (Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) - 490
- Elektrotechnika i automatyka (Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) - 426
- Mechanika i budowa maszyn (Wydział Mechaniczny) - 340.
Uchodźcy chętni na studiowanie budownictwa i transportu
Okazuje się, że wielu chętnych przyciągnęła tegoroczna nowość w ofercie Wydziału Inżynierii Lądowej (WIL) Politechniki Krakowskiej przygotowana dla uchodźców z Ukrainy - kierunki budownictwo i transport w języku ukraińskim.
- Zainteresowanie studiowaniem w formule zaproponowanej przez Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki jest bardzo duże, większe niż się spodziewaliśmy - mówi Małgorzata Syrda-Śliwa.
Formuła studiów (jedynych takich stworzonych na polskich uczelniach dla uchodźców z Ukrainy) przewiduje, że program kształcenia będzie taki sam, jak na kierunkach budownictwo i transport prowadzonych na PK w języku polskim. Zostanie jednak przy tym uzupełniony o zagadnienia specyficzne dla ukraińskiego rynku budowlanego i transportowego w zakresie norm, procedur itp. Pierwszy semestr zajęć prowadzony będzie w języku ukraińskim, drugi w języku ukraińskim i polskim, a od trzeciego semestru większość zajęć będzie się odbywać po polsku. Równolegle studenci-uchodźcy z Ukrainy będą mieli w pierwszym roku nauki intensywny kurs języka polskiego.
Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej przygotował dla uchodźców z Ukrainy 72 miejsca na kierunku budownictwo i 36 miejsca na kierunku transport. Są to miejsca poza limitem dla polskich kandydatów. Rejestracji na oba kierunki w j. ukraińskim dokonały 383 osoby, które przebywają legalnie w Polsce i mają nadany nr PESEL ze statusem UKR. Na budownictwo aplikuje 220 osób, na transport - 163. Połowa kandydatów nie mogła przedstawić do rekrutacji świadectwa maturalnego, dla tych osób WIL przygotował egzamin wstępny z matematyki w języku ukraińskim. Poprzedził go kurs przygotowawczy z matematyki, prowadzony przez pracowników krakowskiej uczelni. Do egzaminu przystąpiły (w poniedziałek 11 lipca) 182 osoby. Teraz trwa sprawdzanie prac egzaminacyjnych.
Wydział Inżynierii Lądowej PK przewiduje, że całe studia będą darmowe dla uchodźców z Ukrainy. Finansowanie pierwszego roku będzie oparte o środki z Ministerstwa Edukacji i Nauki, dzięki obecnie obowiązującym przepisom i programom polskiego rządu.
- Władze uczelni i wydziału pracują obecnie nad zbudowaniem finansowania również na kolejne lata studiów z przekonaniem, się to uda, bo politechniczna oferta wsparcia Ukrainy i jej odbudowy jest unikatowa, ma charakter systemowy i jest niezwykle potrzebna - podkreśla rzeczniczka PK. - Widząc - choćby w przekazach mediowych - skalę zniszczeń, których doznaje każdego dnia Ukraina, możemy sobie dobrze uzmysłowić, jak ważną rolę będą miały dla jej odbudowy fachowe kadry inżynierskie.
Pomoc dla przyszłych studentów z Ukrainy deklarują też kolejne firmy z grona współpracujących z Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Jako pierwsza formalną umowę w tej sprawie zawarła z Politechniką fundacja Grupy Mota Engil - Fundação Manuel António da Mota, która chce przeznaczyć 100 tys. zł na stypendia na zakwaterowanie oraz wyżywienie dla 10 studentów z Ukrainy, realizujących na Politechnice studia inżynierskie. Deklaracje dotyczące podobnego wsparcia złożyły już także duże polskie firmy budowlane, szczegóły tej współpracy są obecnie dopracowywane.
Rekrutacja na PK trwa do września
Rekrutacja na Politechnikę (poza naborem na architekturę i kierunki w języku ukraińskim) trwa w trybie ciągłym, w cyklach rekrutacyjnych, do połowy września (w lipcu zaplanowano trzy cykle, we wrześniu kolejne dwa). Wtedy będą znane ostateczne wyniki naboru. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące zasad rekrutacji, harmonogramów prac komisji rekrutacyjnych na poszczególnych wydziałach, kierunków studiów oraz wymaganych dokumentów można znaleźć w Portalu Rekrutacyjnym uczelni.
Na kolejnych slajdach w GALERII prezentujemy czołówkę kierunków studiów stacjonarnych I stopnia pod względem liczby kandydatów na miejsce w I cyklu tegorocznej rekrutacji na Politechnikę Krakowską.
- Zanim wieś Zakopane stała się miastem. Tak tu było przed ponad 100 laty!
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Takie mogą być emerytury stażowe
- Najmodniejsze sukienki na wesele w 2023 roku. Takie są trendy w tym sezonie
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
Będzie opłata za zwiedzanie Wenecji
