Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja 2023 w Krakowie. W najbardziej obleganej klasie w szkole średniej 10 kandydatów na jedno miejsce TOP 10

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Wiemy już, które szkoły i klasy są dla tegorocznych absolwentów podstawówek tymi wymarzonymi. Najbardziej oblegane klasa w całym Krakowie przedstawiamy na kolejnych slajdach
Wiemy już, które szkoły i klasy są dla tegorocznych absolwentów podstawówek tymi wymarzonymi. Najbardziej oblegane klasa w całym Krakowie przedstawiamy na kolejnych slajdach Anna Kaczmarz
W najpopularniejszym w tym roku krakowskim liceum chciałoby się od września uczyć 600 absolwentów podstawówek. Przypada tam średnio 2,68 kandydata na jedno miejsce. Tym najbardziej obleganym liceum w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Krakowie jest IV LO im. Tadeusza Kościuszki. Natomiast najbardziej szturmowana klasa w stolicy Małopolski to - tak jak przed rokiem - ta dla przyszłych techników programistów (w Technikum Łączności): o jedno miejsce walczy tu 10 kandydatów.

Zgodnie z terminarzem rekrutacji do 10 lipca należało uzupełnić wnioski o przyjęcie do klas pierwszych liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół I stopnia o świadectwo oraz zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. Był to też ostateczny termin na zmianę wniosku lub złożenie całkiem nowego.

19 lipca zostaną opublikowane listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia. Teraz już natomiast wiadomo, jakie są hity tegorocznej rekrutacji, na jakie szkoły, ale też profile klas - a więc też przyszłe swoje profesje - stawiają młodzi ludzie, którzy właśnie skończyli naukę w podstawówce.

Większość chce się uczyć w liceum

W roku szkolnym 2022/2023 krakowskie szkoły podstawowe ukończyło 8977 osób (dane te nie uwzględniają absolwentów szkół specjalnych) - w tym 7435 to absolwenci szkół samorządowych, a 1542 - szkół niesamorządowych.

Jak informuje Urząd Miasta Krakowa, w samorządowych szkołach ponadpodstawowych w rekrutacji do klas pierwszych na rok szkolny 2023/2024 dostępnych jest 11 360 miejsc, w tym w:

  • w liceach - 6098
  • w technikach - 3988
  • w branżowych szkołach I stopnia - 1274 miejsc.

Natomiast w systemie rekrutacyjnym potwierdzono 12 263 wniosków do samorządowych szkół ponadpodstawowych jako szkół pierwszego wyboru (w naborze do szkół w Krakowie startują nie tylko absolwenci z samego Krakowa).

Przytłaczająca większość młodych ludzi chce się uczyć w ogólniakach. Jako szkołę pierwszego wyboru spośród szkół samorządowych

  • liceum ogólnokształcące wskazało 7974 kandydatów,
  • technikum - 3788 kandydatów,
  • a branżową szkołę I stopnia - 501 kandydatów.

Najpopularniejsze szkoły w Krakowie

W tym roku na pierwszym miejscu pod względem popularności znalazło się IV Liceum Ogólnokształcące. To wymarzona szkoła dla 600 kandydatów, którzy tutaj złożyli wnioski o przyjęcie - a na "pierwszaki" czekają 224 miejsca. Średnio na jedno miejsce w pierwszej klasie w IV LO przypada więc 2,68 chętnego.

Spośród liceów, do których tym razem najtrudniej się dostać, na podium znalazły się jeszcze: VII LO, gdzie o jedno miejsce walczy 2,46 kandydata (szkoła oferuje 210 miejsc w pierwszych klasach, a złożono 516 podań) oraz X LO, gdzie chciałoby się uczyć 492 młodych ludzi i przypada 2,34 kandydata na miejsce.

Konkurencja w najbardziej obleganych ogólniakach jest więc mniejsza niż w zeszłorocznej rekrutacji. Dla porównania - rok temu na 1. miejscu było X LO z wynikiem 4,31 chętnego na jedno miejsce, na 2. miejscu XXXI LO, gdzie o jedno miejsce walczyło 3,21 kandydata, a na 3. pozycji VIII LO, gdzie przypadało średnio 3,17 młodych ludzi na jedno miejsce w pierwszej klasie.

Najbardziej szturmowanym przez kandydatów krakowskim technikum jest niezmiennie od lat Technikum Łączności nr 14, które też - zgodnie z najnowszym prestiżowym rankingiem "Perspektyw" zajmuje 2. miejsce wśród najlepszych techników w Polsce. Szkoła ta oferuje kandydatom w tegorocznej rekrutacji 224 miejsca w klasach pierwszych, a złożono do niej 561 podań - zatem przypada tu średnio 2,5 kandydata na jedno miejsce.

W Krakowie niezmiennie najwięcej kandydatów ubiega się o jedno miejsce w klasie dla przyszłych techników programistów w Technikum Łączności (profil ogólnodostępny z rozszerzoną matematyką). Dwa lata temu było tu 8,9 podań na miejsce, rok temu - 11,50, a w tym roku - 10 chętnych na miejsce.

Natomiast jeśli chodzi o licea, najbardziej oblegana jest tym razem klasa z rozszerzoną matematyką, geografią i językiem angielskim w IV LO: o jedno miejsce stara się 6,36 kandydata.

Nowe licea nie przyciągnęły zbyt wielu chętnych

Zeszłoroczny nabór do szkół ponadpodstawowych był trudniejszy niż zwykle, bo o miejsca w nich ubiegało się półtora rocznika: cały rocznik uczniów urodzonych w 2007 roku oraz połowa rocznika dzieci z 2008 roku - te, które poszły do szkoły podstawowej jako sześciolatki. W tym roku sytuacja się powtarza: o miejsca w klasach pierwszych w swoich wymarzonych szkołach stara się znów 1,5 rocznika kandydatów.

W Krakowie odpowiedzią na tę już drugą kumulację roczników jest m.in. uruchomienie trzech nowych liceów, które mają zacząć funkcjonować od 1 września. Są to: XLVI Liceum Ogólnokształcące, które ma działać w ramach zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Dietla 70, XLV LO, które ma rozpocząć działalność w budynku Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. ks. Blachnickiego 1 oraz XLVII LO, tworzone w ramach Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 na os. Szkolnym 18 w Nowej Hucie.

Spytaliśmy w krakowskim magistracie, jakie jest zainteresowanie podjęciem nauki w każdym z tych trzech nowo tworzonych samorządowych liceów w Krakowie. Jak się okazuje - mizerne. Do jednego z nich nie zgłosiła się nawet dziesiątka kandydatów...

A oto dokładne dane dotyczące nowych liceów, przekazane z magistrackiego Wydziału Edukacji:

  • XLVI Liceum Ogólnokształcące: 96 miejsc - 36 potwierdzonych podań, czyli 0,38 kandydata na jedno miejsce
  • XLVII Liceum Ogólnokształcące: 127 miejsc - 14 podań, czyli 0,11 kandydata na jedno miejsce
  • XLV Liceum Ogólnokształcące: 90 miejsc - 7 podań, czyli zaledwie 0,08 kandydata na jedno miejsce.

Zestawienie TOP 10 klas, do których w tym roku w Krakowie najtrudniej się dostać, prezentujemy na kolejnych slajdach w naszej galerii.

Terminarz rekrutacji - co teraz?

  • Zgodnie z ogłoszonym harmonogramem naboru do szkół do 17 lipca trwa weryfikacja - dokonywana przez komisje rekrutacyjne - wniosków o przyjęcie do szkoły i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydatów warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.
  • 19 lipca szkoły opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia, a po potwierdzeniu przez zakwalifikowanych chęci podjęcia nauki - 27 lipca ogłoszone zostaną listy uczniów przyjętych i nieprzyjętych do klas wstępnych i pierwszych.
  • W szkołach, które po zakończeniu rekrutacji będą dysponować wolnymi miejscami, od 28 lipcabędzie prowadzona rekrutacja uzupełniająca.

Nowością w tym roku jest to, że również rekrutacja uzupełniająca do krakowskich szkół samorządowych i niektórych szkół prowadzonych przez inne podmioty odbędzie się z wykorzystaniem systemu informatycznego Omikron (dostępnego na stronie internetowej: krakow.e-omikron.pl).
Wirus ASF wykryty w kolejnym województwie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska