https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia 2018. Po ukończeniu tych kierunków studiów możesz liczyć na pewną pracę i dobre zarobki

AIP
Anna Kaczmarz
Już tylko tygodnie dzielą przyszłych studentów od zmierzenia się z egzaminem dojrzałości. Ostatnie kilkanaście dni przed maturą to nie tylko czas intensywnej nauki, ale także rozważań nad wyborem przyszłej zawodowej ścieżki. Dane z zeszłorocznej rekrutacji pokazują, że młodzi ludzie wnikliwie obserwują tendencje zachodzące na rynku pracy – najwięcej kandydatów aplikuje na kierunki takie jak orientalistyczne filologie, inżynieria i analiza danych oraz finanse i rachunkowość. Po ich ukończeniu mogą liczyć zarówno na pewne zatrudnienie, jak i na atrakcyjne zarobki

W 2017 roku na Politechnice Warszawskiej najchętniej wybieranym kierunkiem była Inżynieria i Analiza Danych na Wydziale Matematyki i Nauk Informatycznych. Chętnych było aż 65 osób na jedno miejsce! Jego absolwenci mają łączyć ze sobą umiejętności informatyczne, matematyczne, jak też kreatywnego rozwiązywania problemów w obszarze Data Science.
Takie zainteresowanie tą ścieżką kształcenia to miód na serce dla przedsiębiorców, którzy powtarzają jak mantrę: twarde kompetencje, umiejętności specjalistyczne, połączone ze zdolnością do analizy i interpretacji wyników są bardzo potrzebne na rynku pracy. Zgodnie z raportami do 2025 roku aż 60 proc. danych będzie produkowana przez biznes – takie pokłady informacji muszą być należycie chronione i przechowywane, przy jednoczesnej optymalizacji energii.

Absolwenci tego kierunku nie będą też narzekać na zarobki– według rankingu Glassdor 2017 najlepiej wynagradzane zawody to kolejno: Data Engineer, Data Scientist, Data Mineer, Researcher oraz analityk interpretujący dane w szerszym kontekście społecznym. Na Politechnice Warszawskiej dużą popularnością cieszyła się także informatyka. Specjaliści IT nie muszą narzekać na niemożność znalezienia pracy w zawodzie – według różnych statystyk w Polsce jest od 30 do 50 tysięcy nieobsadzonych informatycznych etatów. Z szacunków Komisji Europejskiej natomiast wynika, że na terenie całej Unii Europejskiej zabraknie aż 825 tysięcy specjalistów z tej dziedziny! Najbardziej do wykonywania tego zawodu przyciągają jednak zarobki – według danych ELA (Elektroniczny System Monitoringu Ekonomicznych Losów Kandydata stworzony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) absolwenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej po pięciu latach od opuszczenia murów uczelni mogą liczyć na zarobki rzędu 12,5 tys. złotych brutto miesięcznie.

Na kilku największych warszawskich uczelniach natomiast dominował kierunek Finanse i Rachunkowość. Okazał się on być najpopularniejszym zarówno w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW), jak i Szkole Głównej Handlowej (SGH). Kierunki ekonomiczne okazały się być najpopularniejszymi pod względem liczby zapisów na Uniwersytecie Warszawskim. Według szacunków uczelni na ekonomie, inwestycje i rachunkowości, informatykę i ekonometrię zaaplikowało ponad 2500 osób. Tutaj też można pochwalić rozsądek kandydatów – analitycy i kontrolerzy finansowi znajdują się w szóstce najlepiej zarabiających specjalistów w Polsce.

Bój o jedno miejsce stoczyli także chętni do studiowania kierunku lekarskiego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (WUM). O jedno miejsce walczyło na nim średnio pięć osób – finalnie na studia przyjęto 550 szczęśliwców, a na kierunek zgłosiło się 2904 kandydatów. Absolwenci medycyny nie muszą martwić się o zatrudnienie. Po studiach młodzi lekarze odbywają zwykle roczny staż dyplomowy, a następnie starają o rezydenturę w szpitalu. Po kilkunastu miesiącach mogą liczyć na lepsze warunki pracy, także te finansowe.

Coraz więcej młodych ludzi odczuwa fascynację azjatycką kulturą. Te zainteresowania mają także odzwierciedlenie w statystykach prowadzonych przez Uniwersytet Warszawski (UW). Aż trzy najpopularniejsze kierunki, pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce, to orientalistyczne filologie, w tym kolejno japonistyka (24 kandydatów na jedno miejsce) , koreanistyka (20 osób na jedno miejsce) i sinologia (o jedno miejsce walczyło 19 osób)! Zajęcia prowadzone są w małych grupkach – limit wynosił od 15 do 20 miejsc. W dobie postępującej i rosnącej chińskiej gospodarki, która aspiruje do tego, by stać się pierwszą na świecie to świetny wybór. Z raportu firmy Sedlak&Sedlak wynika, że specjaliści znający język chiński mogą zarabiać w Polsce nawet do 8 tysięcy złotych miesięcznie.

Na popularności nie tracą także kierunki humanistyczne – w rekrutacji na kierunek psychologia na Uniwersytecie Warszawskim wzięło udział 1800 osób. Według danych ELA absolwenci studiów magisterskich z dziedziny nauk społecznych w pierwszym roku po skończeniu studiów mogą liczyć na zarobki w wysokości 2400 złotych miesięcznie. Mniejsze stawki mają m. in absolwenci wydziałów nauk rolniczych, biologicznych i chemicznych.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kociasta

Medycyna i inne tego typu kierunki nie są dla mnie. Ja wybrałam filologię angielską ze specjalnością w biznesie na WSEHu w Bielsku i bardzo mi się podoba. Uważam to za przyszłościowy kierunek. 

Wybrane dla Ciebie

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska