
UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY
Bezpieczeństwo zdrowotne
Absolwent kierunku bezpieczeństwo zdrowotne uzyska kompetencje umożliwiające prowadzenie diagnozy, analizy, projektowania działań w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego w sytuacjach codziennych oraz podczas zdarzeń nagłych, jak terrorym czy epidemia. W zależności od wybranej specjalności uzyskać także może kwalifikacje do pełnienia roli zawodowej nauczyciela przedmiotów: edukacja dla bezpieczeństwa i wychowanie fizyczne w szkole podstawowej.

UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY
Sztuka współczesna
Absolwent posiada wiedzę humanistyczną oraz wiedzę i umiejętności umożliwiające występowanie w roli kuratora, krytyka i teoretyka sztuki współczesnej. Jest przygotowany do organizacji wystaw i wydarzeń́ kulturalnych. Absolwent posiada wiedzę dotyczącą dokumentowania i klasyfikowania sztuki współczesnej oraz wiedzę o pozyskiwaniu środków na realizację wydarzeń artystycznych z różnorodnych źródeł finansowania. Absolwent posiada wiedzę o prawnych i ekonomicznych uwarunkowaniach funkcjonowania instytucji kulturalnych, a także o polityce kulturalnej organów państwowych. Absolwent ma kompetencje pozwalające współpracować́ z innymi i profesjonalnie organizować́ projekty artystyczne. Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej w instytucjach takich jak muzea i galerie sztuki, mass-mediach i prasie specjalistycznej.

UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY
Kognitywistyka
Absolwenci kierunku Kognitywistyka nie powinni narzekać na brak ofert zatrudnienia, bowiem zapotrzebowanie na pracowników łączących umiejętności z zakresu informatyki, nauk przyrodniczych i humanistyki systematycznie wzrasta. Przykładem jest dynamicznie rozwijająca się branża UX – umiejętność tworzenia i analizy interfejsów użytkownika wymaga bowiem szerokiej wiedzy na temat mechanizmów poznawczych człowieka, a także kultury i relacji międzyludzkich. Do poszukiwanych na rynku pracy umiejętności należy dziś również analiza danych i zdolność stosowania algorytmów sztucznej inteligencji.

UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY
Polityka społeczna
Kierunek Polityka Społeczna adresowany jest do osób zaniepokojonych problemami i kwestiami społecznymi, którzy zainteresowani są takimi dziedzinami życia społecznego ze szczególnym uwzględnieniem polityki zatrudnienia i bezrobocia, polityki migracyjnej, systemu zabezpieczenia społecznego, pomocy społecznej, demografii, starzejącego się społeczeństwa, ochrony zdrowia, patologii społecznej, ubóstwa i bezdomności, roli trzeciego sektora w zaspokajaniu potrzeb społecznych.