https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia 2019. Maturzyści chcą na studia pod Wawel. Krakowskie uczelnie przygotowały dla nich sporo nowości

Iwona Krzywda
Archiwum
Archiwum Przemyslaw Swiderski
Ponad 90 proc. maturzystów zamierza po egzaminie dojrzałości kontynuować naukę i zdobyć wyższe wykształcenie. Najchętniej wybraliby uczelnię w Warszawie albo w Krakowie. Szkoły wyższe pod Wawelem rozpoczęły już przygotowania do rekrutacji tegorocznych absolwentów liceów i techników, a w ich ofertach jak zwykle pojawiły się nowe kierunki.

Plany tegorocznych maturzystów wzięli pod lupę przedstawiciele Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z przeprowadzonego przez tę instytucję badania wynika, że absolwenci liceów i techników ciągle marzą o dyplomach szkół wyższych. Aż 92 proc. zapytanych deklaruje, że po egzaminie dojrzałości zamierza kontynuować naukę i zdobyć co najmniej tytuł licencjata. Zakończyć edukację planuję jedynie co dwudziesty zapytany.

Zdecydowana większość maturzystów przy okazji wyboru uczelni chce także zmienić miejsce zamieszkania. W rodzinnej miejscowości rozpocząć studia zamierza jedynie 24 proc. pytanych absolwentów szkół średnich. Pozostali marzą o przeprowadzce – najchętniej do Warszawy (21 proc.), Krakowa (15 proc.) albo Wrocławia (13 proc.).

- Duże aglomeracje miejskie cieszą się największym zainteresowaniem, bo z jednej strony są renomowanymi ośrodkami akademickimi, a jednocześnie są w stanie zapewnić dostęp do chłonnego i atrakcyjnego rynku pracy, który jest dostępny zaraz po zakończeniu edukacji - komentuje Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Z naszych badań wynika, że obecnie do najpopularniejszych uczelni należą Uniwersytety Warszawski, Jagielloński, Wrocławski i Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie - dodaje.

Decydując o udziale w rekrutacji maturzyści wybierają takie uczelnie, które gwarantują wysoki standard nauczania oraz oferują kierunki zgodne z ich zainteresowaniami i dające szanse na łatwe znalezienie zatrudnienia. Szukając informacji o szkołach wyższych pytają zaś kolegów albo zaglądają do internetu i mediów społecznościowych.

Za pośrednictwem portalu Facebook czy Instagram swoją ofertę promuję m.in. Uniwersytet Jagielloński, który nieustannie należy do najczęściej wybieranych przez maturzystów. - Miejsce w ścisłej czołówce najpopularniejszych uczelni to oczywiście efekt wysokiej jakości kształcenia, bogatej oferty dydaktycznej i możliwości rozwoju podczas studiów, wysoko wykwalifikowanej kadry i ciągle rozwijanej infrastruktury - wskazuje Kamil Gajęcki, kierownik Działu Rekrutacji na Studia UJ.

Jakie nowości dla tegorocznych maturzystów przygotował UJ i inne krakowskie uczelnie? Sprawdź w naszej galerii.

WIDEO: Dzieci mówią jak jest. Co dzieci wiedzą o polityce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dorota
A ja właśnie nie chcę i z Krakowa jadę studiować do Bielska. Podobają mi się kierunku na WSEHu i słyszałam, że mają wysoki poziom nauczania.
G
Gość
Chcą pod Wawel, potem nie wracają do rodzinnych stron, przez co Kraków jest przeludniony, stoi w wiecznych korkach i pogarsza się komfort życia w mieście (przeludnienie). Inne miejscowości się - niestety - wyludniają. Czas, by to Kraków się nieco wyludnił (to 'nieco' należy rozumieć przez zmniejszenie liczby ludności miasta o ok. 100-150 tys., co powinno oznaczać odpływ tych, którzy napłynęli z innych mast i osiedlili się w Krakowie), natomiast powinny (po znacznym wyludnieniu się) rosnąć Katowice i Łódź (to są przemysłowe miasta, wiec wytwarzają dochód narodowy a w Krakowie są same biura, więc tylko się konsumuje dochód narodowy). Kraków jest za duży i przez to gorzej się teraz żyje w mieście. Powinien być zakaz osiedlania się ludności napływowej a zamiejscowi studenci powinni mieć obowiązek opuszczenia Krakowa w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania dyplomu ukończenia studiów wyższych a pracy szukać w swoim terenie (w mniejszych miastach jest więcej etatów dla lekarzy, nauczycieli, gdyż to tam zdarzają się wakaty).
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska