Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja inwestycyjna w Łabowej. Powstaje jedyny taki park w regionie. Będą też kolejne miejsca spotkań z myślą o mieszkańcach

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
W gminie Łabowa powstaje park terapeutyczny, będą też miejsca spotkań dla mieszkańców. To odpowiedz na ich potrzeby
W gminie Łabowa powstaje park terapeutyczny, będą też miejsca spotkań dla mieszkańców. To odpowiedz na ich potrzeby UG Łabowa wizualizacje
Gmina Łabowa przygotowuje się do ważnych inwestycji, część jest już realizowana. Mają powstać miejsca aktywności społecznej w Kotowie czy centrum edukacji i kultury dla mieszkańców w Krzyżówce. Jeszcze w wakacje gotowy będzie wyjątkowy park terapeutyczny jakiego w regionie jeszcze nie było.

Ten park zmieni oblicze gminy

W Łabowej powstaje park terapeutyczny z amfiteatrem, ścieżkami rekreacyjnymi, będą stoliki piknikowe oraz ławki bujane. Przewidziano również klomb z oczkiem wodnym oraz fontannę i wiatę. Pojawi się również tężnia solankowa, a także niewielki amfiteatr ze sceną, drewniane kioski dla lokalnych sprzedawców oraz zaplecze sanitarne. Duża łąka w centrum miejscowości zamienia się w miejsce spotkań i wypoczynku dla każdego. Mała architektura będzie nawiązywać do pszczelarstwa, z którego słynie gmina. Jak przekazała "Gazecie Krakowskiej" Marta Słaby, wójt gminy Łabowa już w te wakacje atrakcja będzie dostępna.

Park terapeutyczny już w wakacje
Park terapeutyczny już w wakacje UG Łabowa wizualizacje

- Będzie on zlokalizowany w centrum Łabowej i zgodnie z naszymi założeniami, ma służyć odpoczynkowi i wyciszeniu dzięki kontaktowi z naturą - mówi Marta Słaby.

Park terapeutyczny to pomysł na rozwinięcie potencjału turystycznego gminy i przyciągnięcie do niej turystów, którzy wybierają na razie głównie sądeckie uzdrowiska. Najważniejszym elementem parku będzie hortiterapia, to rodzaj terapii dla osób z niepełnosprawnościami. Polega na wykonywaniu w ogrodzie pracy fizycznej związanej z utrzymaniem ogrodu.

Inwestycja kosztować będzie ponad 3 mln zł, które udało się zdobyć z programu Polski Ład, zaś projekt promujący tę urokliwą sądecką miejscowość powstał przy udziale mieszkańców, którzy przedstawili władzom swoje pomysły.

Funkcjonowanie obiektu będzie nakierowane do szerokiego grona odbiorców zarówno mieszkańców regionu, jak i gości. Przyczyni się też do kultywowania wieloletnich tradycji pszczelarskich na obszarze gminy Łabowa.

- Marzy mi się, żeby w tym miejscu odbywały się jarmarki łabowskie, będą tam stosika dla kół gospodyń wiejskich - dodaje.

Świetlica i domy kultury praktycznie w każdej wsi

Gmina Łabowa przygotowuje się do ważnej inwestycji. W miejscowości Kamianna powstanie Centrum Aktywności Społecznej im. ks. dr. Henryka Ostacha. W budynku będą sala świetlicowa i edukacyjna oraz pomieszczenia dla strażaków ochotników.

Tak będzie wyglądać Centrum Aktywności Społecznej w Kamiannej
Tak będzie wyglądać Centrum Aktywności Społecznej w Kamiannej
UG Łabowa wizualizacje

Podobnie ma być w Nowej Wsi, Czaczowie i Barnowcu.

Teraz opracowane zostały dwie koncepcje. W Kotowie w miejscu starej szkoły ma powstać budynek aktywności społecznej. Gmina ma nadzieję, że do końca roku zdobędzie całą dokumentację i wtedy będą starać się pozyskać środki na budowę.

Tak ma wyglądać budynek w Kotowie
Tak ma wyglądać budynek w Kotowie UG Łabowa wizualizacje

W Krzyżówce jest już przygotowany plac i trwają prace projektowe.

Tu powstanie miejsce spotkań dla mieszkańców w Krzyżówce
Tu powstanie miejsce spotkań dla mieszkańców w Krzyżówce UG Łabowa wizualizacje

- We wszystkich tych inwestycjach chodzi o to, aby powstały miejsca spotkań, integracji dla mieszkańców. Chciałabym również żeby w tych miejscach odbywały się dla dzieci i młodzieży zajęcia - mówi wójt gminy.

[b]Bobowa wybuduje dwadzieścia mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Nie będzie to blok, a mieszkania w bliźniaczych domkach[b]

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska