13 z 17
Wyżlin większy jest lepiej znany pod potoczną nazwą lwia...
fot. Katarzyna Laszczak

Wyżlin większy (lwia paszcza)

Wyżlin większy jest lepiej znany pod potoczną nazwą lwia paszcza. Mają różne odmiany, wielkości i kolory. Często kojarzą się z kwiatami wczesnego lata, ale kwitną do bardzo późnej jesieni. Ich kwiaty mają specyficzny kształt „lwiej paszczy”, którą w dodatku można otwierać i zamykać. Mają przeróżne kolory, miewają też dwubarwne kwiaty.

Niższe odmiany można uprawiać również w skrzynkach balkonowych i doniczkach, wyższe – lepiej nadają się do ogrodów. Lwie paszcze pochodzą z regionu Morza Śródziemnego, dlatego najbardziej lubią słońce i wapienne ziemie. Te rośliny są wieloletnie (choć niezbyt długowieczne), jednak nie są odporne na mróz, więc w Polsce uprawia się je jako jednoroczne (zdarza się jednak, że przetrwają łagodną zimę).

14 z 17
Zasadową lub obojętną ziemię doceni również kilka gatunków...
fot. Susannp4 (Pixabay.com)

Zawilce

Zasadową lub obojętną ziemię doceni również kilka gatunków zawilców, m.in. zawilce koronowe, zawilce wielkokwiatowe oraz zawilce japońskie (na zdjęciu). Dwa pierwsze gatunki kwitną wczesnym latem, zawilce japońskie – późniejszym oraz jesienią. Zawilce koronowe wyróżniają się różnobarwnymi kwiatami, wielkokwiatowe najczęściej kwitną na biało, zaś japońskie mają najczęściej kwiaty w odcieniach różu. Wszystkie najlepiej wyglądają sadzone w większych grupach, w słonecznych miejscach lub półcienistych miejscach. Poza tym, że ziemia dla nich powinna wapienna, warto zadbać, żeby była umiarkowanie wilgotna.

15 z 17
Najbardziej efektownym gatunkiem złocieni są… chryzantemy....
fot. Kareni (Pixabay.com)

Złocienie

Najbardziej efektownym gatunkiem złocieni są… chryzantemy. Jednak te kwiaty mają też kilka innych gatunków, które dziko rosną w Polsce oraz są elementem coraz popularniejszych łąk kwietnych (np. złocień właściwy; do niedawna do złocieni zaliczano też popularne i urocze margerytki). Te gatunki kwiatów są bardzo zróżnicowane, jednak wszystkie najlepiej rosną na glebach wapiennych i przepuszczalnych. Lubią słoneczne miejsca i nie potrzebują dużych ilości wody.

Chryzantemy często kojarzone są z kwiatami doniczkowymi, ale można je także uprawiać w gruncie. Pewnych problemów może przysparzać ich zimowanie – niektóre gatunki w ogóle nie są odporne na mróz, inne – nie w pełni. Jednak mogą być wspaniałą ozdobą późnego lata i jesieni.

16 z 17
To roślina niewielka, ale pełna wdzięku. Kiedy kwitnie w...
fot. BeckerBuben (Pixabay.com)

Żagwin

To roślina niewielka, ale pełna wdzięku. Kiedy kwitnie w kwietniu i maju, wygląda jak poduszka z kwiatów. Najczęściej ma kwiaty fioletowe (w różnych odcieniach), ale bywają też białe, niebieskie i czerwone. Doskonale nadaje się na skalniaki i do obsadzania murków, a także na obwódki rabat. Jego zaletą są także liście, które często pozostają zielone również zimą. Żagwiny potrzebują słońca, przepuszczalnej i wapiennej ziemi, która jednak nie musi być ani szczególnie wilgotna, ani żyzna.

Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Co za mecz Hutnika! Aż osiem goli w hitowym starciu z Polonią

Co za mecz Hutnika! Aż osiem goli w hitowym starciu z Polonią

Bieg Twierdzy Kraków. Co się działo na trasie w okolicy Fortu Barycz

Bieg Twierdzy Kraków. Co się działo na trasie w okolicy Fortu Barycz

Kraków chce organizacji finału Eurowizji. Żart słaby, a sam pomysł? Jest warunek

Kraków chce organizacji finału Eurowizji. Żart słaby, a sam pomysł? Jest warunek

Zobacz również

Kibice Hutnika wspierali drużynę w meczu z Polonią. Emocje były do końca

Kibice Hutnika wspierali drużynę w meczu z Polonią. Emocje były do końca

Oto oficjalny skład Cracovii na mecz z Legią Warszawa

Oto oficjalny skład Cracovii na mecz z Legią Warszawa